Ամերիկացի քաղաքագետ, Eurasia Group կազմակերպության հիմնադիր Իեն Բրեմերը գտնում է, որ մայիսի 28-ին Թուրքիայում կայանալիք նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլի արդյունքը կանխորոշված է՝ հաղթելու է Էրդողանը: Ներկայացնում ենք հատվածներ Բրեմերի հոդվածից:
Չնայած նրա գերակայության թուլացմանը, Էրդողանը շարունակում է մնալ ամենապոպուլյար առաջնորդը Թուրքիայում: Նրա ժամանակ եղել են տնտեսական անկումներ, փախստականների ճգնաժամեր, կոռուպցիոն սկանդալներ, բողոքի ցույցեր եւ նույնիսկ հեղաշրջման փորձ: Նա հմուտ պոպուլիստ է, ով ունի կառավարման լծակներից օգտվելու, ազգայնական տրամադրություններ սրելու, ինքնության քաղաքականությունը եւ անվտանգության խնդիրները իր օգտին օգտագործելու մեծ փորձ:
Իր իշխանության նկատմամբ վերահսկողության անկախ մեխանիզմների մեծ մասը (ներառյալ զինվորականներին, դատական համակարգը եւ լրատվամիջոցները) վերացնելուց եւ նախագահական լիազորությունները ընդլայնելուց հետո, Էրդողանը գերիշխում է եթերում եւ օգտագործում է պետական լծակները ընտրողներին սիրաշահելու եւ մրցակիցներին թուլացնելու համար։ Այո, Թուրքիայում ընտրություններն ազատ էին, բայց միանշանակ՝ ոչ արդար։
Էրդողանին նախագահական ընտրությունների առաջին փուլում հաղթանակ տոնելու համար ընդամենը 275 000 ձայն պակասեց, իսկ Քըլըչդարօղլուին՝ 2,8 միլիոն ձայն: Նախագահը 2,5 միլիոնանոց այս առավելությունը կօգտագործի երկրորդ փուլում, որտեղ Քըլըչդարօղլուն Էրդողանին հեռացնելու համար պետք է ոչ միայն ավելացնի կամ գոնե պահպանի առաջին փուլում ստացած ձայների քանակը, այլեւ իր կողմ քաշի գրեթե բոլոր ընտրողներին, ովքեր աջակցել էին ծայրահեղ աջ ազգայնական Սինան Օգանին (5,2%) եւ պոպուլիստ Մուհարեմ Ինջեին (0,4%): Սակայն դա տեղի չի ունենա։
Մյուս կողմից, Օգանն իր 2,8 միլիոն ձայները, կարելի է ասել, ստացել է հավասարապես եւ Էրդողանից, եւ Քըլըչդարօղլուից: Նրան ընտրած ազգայնականները, ովքեր սովորաբար քվեարկում են Էրդողանի դաշնակից Ազգայնական շարժում կուսակցության (MHP) կամ իշխող AKP-ի օգտին, մեծ մոտիվացիա կունենան իրենց ձայնը տալ գործող նախագահին՝ թույլ չտալու Քըլըչդարօղլուին դառնալ նախագահ: Սակայն ընդդիմադիր ազգայնական IYI կուսակցության կողմնակիցները քիչ հավանական է գնան քվեարկության՝ աջակցելու Քըլըչդարօղլուին։
Օգանն ասել է, որ կաջակցի ընդդիմության առաջնորդին միայն այն դեպքում, եթե վերջինս հեռու մնա իր քուրդ կողմնակիցներից՝ այս հայտարարությամբ խաղակցելով Էրդողանի անհիմն մեղադրանքներին այն մասին, թե Քըլըչդարօղլուին «աջակցում են ահաբեկիչները»: Սակայն Քըլըչդարօղլուն չի կարող վտանգել քրդերից ստացած ձայները, որոնք կազմում են Թուրքիայի ընտրողների մոտ 10%-ը:
Միայն այս թվերը Էրդողանին տալիս են գրեթե անգերազանցելի առավելություն։ Եվ սա դեռ մինչեւ քարոզարշավի մեկնարկը, որի ժամանակ նախագահը կօգտագործի իր լիազորություններն ու ահաբեկելու մարտավարությունը՝ իր բազան ակտիվացնելու, ընդդիմության մասնակցությունը նվազեցնելու եւ նժարն իր օգտին ավելի թեքելու համար:
Հաղթանակած Էրդողանը համարձակորեն կկրկնապատկի իր գործողությունները, որոնցով նա արդեն իսկ ոչնչացրել է ժողովրդավարությունը Թուրքիայում, անհույս վիճակի հասցրել տնտեսությունը եւ հեռացրել երկիրը ավանդական արեւմտյան դաշնակիցներից։
Նախագահի՝ ոչ ստանդարտ տնտեսական քաղաքականություն վարելու մոլուցքը վաղ թե ուշ երկիրը բերելու է լայնածավալ տնտեսական ճգնաժամի, որից դժվար կլինի վերականգնվել:
Էրդողանն իրեն դարձնում է ցմահ սուլթան՝ Թուրքիան ավելի մոտեցնելով ավտոկրատիային ու ավելի հեռացնելով ներկայացուցչական ժողովրդավարությունից:
Արտերկրում Էրդողանը կշարունակի իր նուրբ հավասարակշռող քաղաքականությունը՝ ձգտելով ընդլայնել Թուրքիայի գլոբալ ազդեցությունը, խորացնելով կապերը Ռուսաստանի եւ Չինաստանի հետ՝ առաջացնելով ԱՄՆ-ի եւ Եվրոպայի դժգոհությունը:
Էրդողանի երրորդ ժամկետը նշանակելու է ավելի անկայուն, ավտորիտար եւ անկանխատեսելի Թուրքիա։ Եթե մայիսի 28-ին հրաշք տեղի չունենա, Թուրքիայի ապագան բավականին մռայլ է երեւում:

“Sultan Erdogan is not going anywhere” - Mediamax.am
Ian Bremmer, an American political scientist and the founder of the Eurasia Group, believes that the outcome of the second round of the presidential elections to be held in Turkey on May 28 is predetermined: Erdogan will win. Below are excerpts from Bremmer’s article.
While his dominance has slipped, Erdogan remains the most popular leader in Turkey. He has outlived economic downturns, refugee crises, corruption scandals, protest movements, and even a coup attempt. He is a skilled populist with ample experience leveraging the bully pulpit, stoking nationalist sentiment, and exploiting identity politics and security concerns in his favor.
Having dismantled most independent checks on his power (including the military, the judiciary, and the media) and expanded presidential powers, Erdogan is dominating the airwaves and use state levers to woo voters and weaken opponents. Yes, Turkey’s election was free but it certainly wasn’t fair.
Erdogan was within just 275,000 votes of winning the presidency outright in the first round, whereas Kilicdaroglu’s shortfall was 2.8 million. The president will carry that 2.5 million advantage into the runoff, where Kilicdaroglu would need to not only increase or at least maintain his turnout, but also win virtually all the voters who backed the far-right nationalist Sinan Ogan (5.2%) and the populist Muharrem Ince (0.4%). That’s not going to happen.
Ogan, on the other hand, drew his 2.8 million votes roughly evenly from both Erdogan and Kilicdaroglu. Among them, nationalist voters who typically vote for the Erdogan-allied Nationalist Movement Party (MHP) or the ruling AKP will be highly motivated to cast their ballots for the incumbent to prevent a Kilicdaroglu presidency. But backers of the opposition-aligned, Turkish nationalist Good Party (IYI) are less likely to turn out to support Kilicdaroglu.
Ogan himself has said he’d only endorse the opposition leader if he distances himself from his Kurdish supporters, playing into Erdogan’s baseless accusations that Kilicdaroglu is “backed by terrorists.” But Kilicdaroglu can’t risk alienating the Kurdish vote, which makes up around 10% of Turkey’s electorate.
These numbers alone give Erdogan a nigh insurmountable edge. And that’s before you even get to the campaign trail, where the president will use his incumbency powers and scare tactics to energize his base, depress opposition turnout, and tilt the balance further in his favor.
A victorious Erdogan will be emboldened to double down on the playbook that has hollowed out Turkey’s democracy, turned its economy into a basket case, and distanced it from its traditional Western allies.
The president’s insistence on unorthodox economic policies will prove unsustainable sooner rather than later, pushing the country toward a full-blown economic crisis it’ll have a hard time recovering from.
Erdogan makes himself sultan for life, pushing Turkey ever closer to autocracy and away from representative democracy.
Abroad, Erdogan will continue his delicate balancing act as he seeks to expand Turkey’s global clout, deepening ties with Russia and China to the chagrin of its longstanding allies, the United States and Europe.
A third Erdogan term will bring about a more unstable, authoritarian, and unpredictable Turkey. Short of a miracle on May 28, the future of Turkey looks bleak.