Նախարարները «զգալի առաջընթաց» են գրանցել, ասում է Բլինքենը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը հայտարարություն է արել մայիսի 1-ից 4-ը Վաշինգտոնում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների բանակցությունների արդյունքներով
«Այս շաբաթ հյուրընկալել էի Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովին եւ Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանին՝ երկկողմ խաղաղ բանակցությունների համար։ Երկկողմ եւ եռակողմ քննարկումների ինտենսիվ եւ կառուցողական շարքից հետո կողմերը զգալի առաջընթաց են գրանցել բարդ հարցերի վերաբերյալ;։ Երկուսն էլ հարաբերությունների կարգավորման եւ երկու երկրների միջեւ երկարատեւ հակամարտությունը դադարեցնելու հարցում անկեղծ  հանձնառություն են դրսեւորել:
Հայաստանն ու Ադրբեջանը սկզբունքորեն համաձայնվել են որոշակի պայմանների հետ եւ ավելի լավ են հասկանում միմյանց դիրքորոշումները չլուծված հարցերի վերաբերյալ։ Նախարարներին առաջարկել եմ վերադառնալ իրենց մայրաքաղաքներ՝ իրենց կառավարությունների հետ կիսելու այն տեսակետը, որ լրացուցիչ բարի կամքի, ճկունության եւ փոխզիջումների դեպքում համաձայնությունը հասանելի կլինի: Նրանք կշարունակեն վայելել Միացյալ Նահանգների լիակատար աջակցությունն ու մասնակցությունը կայուն եւ կայուն խաղաղություն ապահովելու իրենց ջանքերում»:

Министры добились «существенного прогресса», заявил Блинкен - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Госсекретарь США Энтони Блинкен выступил с заявлением по итогам переговоров глав МИД Армении и Азербайджана в Вашингтоне, продолжавшихся с 1 по 4 мая.
«На этой неделе я принимал министра иностранных дел Азербайджана Джейхуна Байрамова и министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна для двусторонних мирных переговоров. После интенсивной и конструктивной серии двусторонних и трехсторонних обсуждений стороны добились существенного прогресса в отношении сложных вопросов. Оба продемонстрировали искреннюю приверженность нормализации отношений и прекращению давнего конфликта между двумя странами.
Армения и Азербайджан в принципе согласились на определенные условия и лучше понимают позиции друг друга по нерешенным вопросам. Я предложил министрам вернуться в свои столицы, чтобы поделиться со своими правительствами мнением о том, что при наличии дополнительной доброй воли, гибкости и компромисса соглашение будет в пределах досягаемости. Они будут и впредь пользоваться полной поддержкой и участием Соединенных Штатов в своих усилиях по обеспечению прочного и устойчивого мира».