Նախարարները «զգալի առաջընթաց» են գրանցել, ասում է Բլինքենը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը հայտարարություն է արել մայիսի 1-ից 4-ը Վաշինգտոնում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների բանակցությունների արդյունքներով
«Այս շաբաթ հյուրընկալել էի Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովին եւ Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանին՝ երկկողմ խաղաղ բանակցությունների համար։ Երկկողմ եւ եռակողմ քննարկումների ինտենսիվ եւ կառուցողական շարքից հետո կողմերը զգալի առաջընթաց են գրանցել բարդ հարցերի վերաբերյալ;։ Երկուսն էլ հարաբերությունների կարգավորման եւ երկու երկրների միջեւ երկարատեւ հակամարտությունը դադարեցնելու հարցում անկեղծ  հանձնառություն են դրսեւորել:
Հայաստանն ու Ադրբեջանը սկզբունքորեն համաձայնվել են որոշակի պայմանների հետ եւ ավելի լավ են հասկանում միմյանց դիրքորոշումները չլուծված հարցերի վերաբերյալ։ Նախարարներին առաջարկել եմ վերադառնալ իրենց մայրաքաղաքներ՝ իրենց կառավարությունների հետ կիսելու այն տեսակետը, որ լրացուցիչ բարի կամքի, ճկունության եւ փոխզիջումների դեպքում համաձայնությունը հասանելի կլինի: Նրանք կշարունակեն վայելել Միացյալ Նահանգների լիակատար աջակցությունն ու մասնակցությունը կայուն եւ կայուն խաղաղություն ապահովելու իրենց ջանքերում»:

Yerevan /Mediamax/. U.S. Secretary of State Antony Blinken issued a statement on the results of talks between foreign ministers of Armenia and Azerbaijan in Washington from May 1-4.
“This week I hosted Azerbaijan Foreign Minister Jeyhun Bayramov and Armenia Foreign Minister Ararat Mirzoyan for bilateral peace negotiations.  After an intensive and constructive series of bilateral and trilateral discussions, the parties made significant progress in addressing difficult issues. Both demonstrated a sincere commitment to normalizing relations and ending the long-standing conflict between their two countries.
Both Armenia and Azerbaijan agreed in principle to certain terms and have a better understanding of one another’s positions on outstanding issues.  I have proposed the Ministers to return to their capitals to share with their governments the perspective that, with additional goodwill, flexibility, and compromise, an agreement is within reach.  They will continue to have the full support and engagement of the United States in their effort to secure a durable and sustainable peace.”