Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանն այսօր ասել է, որ, հակառակ Ադրբեջանի պնդումներին, «ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը գոյություն ունի, այլ հարց է, որ օբյեկտիվ ու սուբյեկտիվ պատճառներով համանախագահության գործունեությունն այս պահին սառեցված է»:
Ինչպես հայտնում է Սպուտնիկ Արմենիա-ն, այս մասին նա ասել է Հյուսիսային Մակեդոնիայի ԱԳ նախարար, ԵԱՀԿ գործող նախագահ Բույար Օսմանիի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ:
«Մենք չենք կարող առաջնորդվել ադրբեջանական պնդումներով՝ հատկապես հաշվի առնելով այն փաստը, որ դրանք երբեմն ներքին հակասություններ ունեն»,- ասել է ԱԳ նախարարը:
Արարատ Միրզոյանը նշել է նաեւ, որ Ադրբեջանը պնդում է՝ ոչ միայն Մինսկի խումբը գոյություն չունի, այլեւ Լեռնային Ղարաբաղ ու ԼՂ հակամարտություն գոյություն չունի.
«Մինսկի խումբը դեռեւս անելիքներ ունի՝ կապված ԼՂ հայերի անվտանգության եւ իրավունքների խնդիրների լուծման հետ»:
Իր հերթին ԵԱՀԿ գործող նախագահ Բույար Օսմանին ասել է, որ Մինսկի խմբի աշխատանքը ներկայում սառեցված է, սակայն կարող է համապատասխան հանգամանքներում վերականգնվել։
«ԵԱՀԿ-ն աջակցում է Մինսկի խմբին։ Կազմակերպությունը տեղյակ է իր աշխատանքի վերաբերյալ որոշ կողմերի տարբեր տեսակետներին, ինչպես նաեւ փոփոխված աշխարհաքաղաքական հանգամանքներին, համանախագահների միջեւ հարաբերությունների դինամիկային եւ համատեղ աշխատանքի բացակայությանը։
Մինսկի խմբի աշխատանքն այս պահին սառեցված է, բայց չեմ կարող հերքել, որ ՄԽ ձեւաչափը կարող է անհրաժեշտ լինել համապատասխան պայմանների առկայության դեպքում: Կազմակերպությունն ունի բազմաթիվ այլ գործիքներ եւ մեխանիզմներ, որոնք կարող են օգտագործվել հայերի եւ ադրբեջանցիների միջեւ խաղաղ գործընթացին աջակցելու համար»,- ասել է Բույար Օսմանին։

Арарат Мирзоян: Минская группа существует, но ее работа заморожена - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян заявил сегодня, что вопреки утверждениям Азербайджана, «Минская группа ОБСЕ существует, другой вопрос, что деятельность сопредседателей в настоящее время по объективным и субъективным причинам заморожена».
Как сообщает Sputnik Армения, об этом он сказал на совместной пресс-конференции с министром иностранных дел Северной Македонии, Действующим председателем ОБСЕ Буяром Османи.
«Мы не можем руководствоваться азербайджанскими утверждениями, особенно учитывая то, что в их иногда бывают внутренние противоречия», - сказал глава МИД Армении.
Арарат Мирзоян отметил, что Азербайджан утверждает, что не существует не только Минской группы, но и Нагорного Карабаха и нагорно-карабахского конфликта.
Буяр Османи, в свою очередь, заявил, что работа Минской группы ОБСЕ может быть восстановлена при соответствующих обстоятельствах.
«ОБСЕ поддерживает Минскую группу. Организация информирована о различных точках зрения некоторых сторон на ее работу, а также об изменившихся геополитических обстоятельствах, динамике отношений между сопредседателями и отсутствии совместной работы. Однако я не могу отрицать, что формат Минской группы может быть необходим при наличии соответствующих условий. У организации есть много других инструментов и механизмов, которые можно использовать для поддержки мирного процесса между армянами и азербайджанцами», - сказал Буяр Османи.