Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանն այսօր ասել է, որ, հակառակ Ադրբեջանի պնդումներին, «ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը գոյություն ունի, այլ հարց է, որ օբյեկտիվ ու սուբյեկտիվ պատճառներով համանախագահության գործունեությունն այս պահին սառեցված է»:
Ինչպես հայտնում է Սպուտնիկ Արմենիա-ն, այս մասին նա ասել է Հյուսիսային Մակեդոնիայի ԱԳ նախարար, ԵԱՀԿ գործող նախագահ Բույար Օսմանիի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ:
«Մենք չենք կարող առաջնորդվել ադրբեջանական պնդումներով՝ հատկապես հաշվի առնելով այն փաստը, որ դրանք երբեմն ներքին հակասություններ ունեն»,- ասել է ԱԳ նախարարը:
Արարատ Միրզոյանը նշել է նաեւ, որ Ադրբեջանը պնդում է՝ ոչ միայն Մինսկի խումբը գոյություն չունի, այլեւ Լեռնային Ղարաբաղ ու ԼՂ հակամարտություն գոյություն չունի.
«Մինսկի խումբը դեռեւս անելիքներ ունի՝ կապված ԼՂ հայերի անվտանգության եւ իրավունքների խնդիրների լուծման հետ»:
Իր հերթին ԵԱՀԿ գործող նախագահ Բույար Օսմանին ասել է, որ Մինսկի խմբի աշխատանքը ներկայում սառեցված է, սակայն կարող է համապատասխան հանգամանքներում վերականգնվել։
«ԵԱՀԿ-ն աջակցում է Մինսկի խմբին։ Կազմակերպությունը տեղյակ է իր աշխատանքի վերաբերյալ որոշ կողմերի տարբեր տեսակետներին, ինչպես նաեւ փոփոխված աշխարհաքաղաքական հանգամանքներին, համանախագահների միջեւ հարաբերությունների դինամիկային եւ համատեղ աշխատանքի բացակայությանը։
Մինսկի խմբի աշխատանքն այս պահին սառեցված է, բայց չեմ կարող հերքել, որ ՄԽ ձեւաչափը կարող է անհրաժեշտ լինել համապատասխան պայմանների առկայության դեպքում: Կազմակերպությունն ունի բազմաթիվ այլ գործիքներ եւ մեխանիզմներ, որոնք կարող են օգտագործվել հայերի եւ ադրբեջանցիների միջեւ խաղաղ գործընթացին աջակցելու համար»,- ասել է Բույար Օսմանին։

Yerevan /Mediamax/. Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan said today that, contrary to Azerbaijan’s claims, “the OSCE Minsk Group exists, another thing is that the activity of the co-chairmanship is currently frozen due to objective and subjective reasons.”
Sputnik Armenia reports that he said this during a joint news conference with the Foreign Minister of North Macedonia, OSCE Chairman-in-Office Bujar Osmani.
“We cannot be guided by Azerbaijani claims, especially considering the fact that they sometimes experience internal contradictions,” the minister said.
Ararat Mirzoyan also noted that Azerbaijan not only claims that the Minsk Group no longer exists, but also denies the existence of Nagorno-Karabakh and the NK conflict:
“The Minsk Group still has work to do regarding the solution of the security and rights issues of Nagorno-Karabakh Armenians.”
In his turn, OSCE Chairman-in-Office Bujar Osmani said that the work of the Minsk Group is currently frozen, but it can be restored under appropriate circumstances.
“The OSCE supports the Minsk Group. The organization is aware of the different views of some parties regarding its work, as well as the changed geopolitical circumstances, the dynamics of relations between the co-chairs and the absence of joint work.
The work of the Minsk Group is currently frozen, but I cannot deny that the format of the Minsk Group may be needed under appropriate conditions. The organization has many other tools and mechanisms that can be used to support the peace process between Armenians and Azerbaijanis,” Bujar Osmani said.