Մոսկվան կանխելու է իր «դաշնակիցների ներքին գործերին միջամտելու փորձերը» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ռուսաստանը առաջնային նշանակություն է տալու իր դաշնակիցների եւ գործընկերների ներքին գործերին միջամտելու փորձերին:
Այդ մասին ասվում է Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին քաղաքականության հայեցակարգում, որի հաստատման մասին հրամանագիրը ստորագրել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը։
Փաստաթղթում, մասնավորապես, ասվում է, որ «մերձավոր արտերկիրը խաղաղության, բարիդրացիության, կայուն զարգացման եւ բարգավաճման գոտու վերածելու նպատակով Ռուսաստանի Դաշնությունը մտադիր է առաջնահերթ ուշադրություն դարձնել զինված հակամարտությունների կանխարգելմանն ու կարգավորմանը, միջպետական հարաբերությունների բարելամվանը եւ կայունության ապահովմանը՝ ներառյալ «գունավոր հեղափոխությունների» եւ Ռուսաստանի դաշնակիցների եւ գործընկերների ներքին գործերին միջամտելու այլ փորձերի կանխումը»։
Ռուսաստանը նաեւ առաջնահերթություն կտա «Ռուսաստանի, նրա դաշնակիցների եւ գործընկերների երաշխավորված պաշտպանության ապահովմանը աշխարհում ռազմաքաղաքական իրավիճակի ցանկացած զարգացման դեպքում, տարածաշրջանային անվտանգության համակարգի ամրապնդմանը՝ հիմնված անվտանգության անբաժանելիության սկզբունքի եւ տարածաշրջանային անվտանգության պահպանման եւ ամրապնդման գործում Ռուսաստանի առանցքային դերի, Միութենական պետության, ՀԱՊԿ-ի եւ պաշտպանության եւ անվտանգության ոլորտում Ռուսաստանի եւ նրա դաշնակիցների ու գործընկերների փոխգործակցության այլ ձեւաչափերի փոխլրացման հիման վրա»:
Փաստաթղթում խոսվում է «Աբխազիայի Հանրապետությանը, Հարավային Օսիայի Հանրապետությանը համակողմանի աջակցության» մասին:

Москва будет пресекать «попытки вмешательства в дела союзников России» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Россия намерена уделять приоритетное внимание пресечению попыток вмешательства в дела союзников и партнеров России.
Об этом говорится в Концепции внешней политики Российской Федерации, указ о удтверждении которой подписал президент РФ Владимир Путин.
В документе, в частности, говорится, что «в целях дальнейшего преобразования ближнего зарубежья в зону мира, добрососедства, устойчивого развития и процветания Российская Федерация намерена уделять приоритетное внимание предотвращению и урегулированию вооруженных конфликтов, улучшению межгосударственных отношений и обеспечению стабильности в ближнем зарубежье, в том числе пресечению инспирирования «цветных революций» и иных попыток вмешательства во внутренние дела союзников и партнеров России».
Россия также будет уделять приоритетное внимание «обеспечению гарантированной защиты России, ее союзников и партнеров при любом развитии военно-политической обстановки в мире, укреплению системы региональной безопасности, основанной на принципе неделимости безопасности и ключевой роли России в сохранении и укреплении региональной безопасности, взаимодополняемости Союзного государства, ОДКБ и других форматов взаимодействия между Россией и ее союзниками и партнерами в сфере обороны и безопасности».
В документе также говорится, что о «всеобъемлющей поддержке Республики Абхазия, Республики Южная Осетия, содействию реализации основанного на международном праве добровольного выбора народов этих государств в пользу углубления интеграции с Россией».