Բլինքենը հայտարարել է, որ «սեղմում է Ադրբեջանի վրա» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը հայտարարել է, որ «սեղմում է Ադրբեջանի վրա» Լաչինի միջանցքը բացելու համար։
Ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ այս մասին Բլինքենն ասել է՝ ելույթ ունենալով Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի լսումներին։
«Չեմ ուզում չափազանցնել, սակայն հնարավորություն կա փաստացի ավարտին հասցնելու Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության պայմանագրի նախապատրաստումը»,- ասել է ԱՄՆ պետքարտուղարը։
Բլինքենը հիշեցրել է, որ վերջերս Մյունխենում անվտանգության համաժողովի շրջանակներում հանդիպել է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների հետ, իսկ ավելի վաղ երկու երկրների արտգործնախարարները հանդիպել էին Վաշինգտոնում՝ «աշխատել ենք տեքստի վրա»։
«Ակնկալում եմ, որ նրանք կվերադառնան», - ասել է Բլինքենը:
Ամերիկյան դիվանագիտության ղեկավարի խոսքով՝ ինքն ակտիվորեն զբաղվում է Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ կարգավորման խնդրով՝ նպաստելով, որ կողմերը գնան դեպի Բաքվի եւ Երեւանի միջեւ հարաբերությունները կարգավորող խաղաղության պայմանագիր, ինչպես նաեւ՝ շոշափում «Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ հայերի իրավունքների եւ պաշտպանության» եւ սահմանների սահմանազատման հարցերը։
«Մենք դա չենք պարտադրում Հայաստանին։ Մենք արձագանքում ենք Հայաստանի կողմից արտահայտած մեծ ցանկությանը»,- ասել է Բլինքենը։
Խոսելով Լաչինի միջանցքում տիրող իրավիճակի մասին՝ ԱՄՆ պետքարտուղարն ասել է.
«Ես սեղմում եմ Ադրբեջանի վրա, դա արել եմ նաեւ այս շաբաթ, որպեսզի վերաբացվի այս միջանցքը։ Մենք աշխատում ենք այդ ուղղությամբ»։

Ереван /Медиамакс/. Госсекретарь США Энтони Блинкен заявил, что «оказывает нажим на Азербайджан», чтобы Лачинский коридор был открыт.
Как сообщает ТАСС, Блинкен сказал об этом, выступая на слушаниях в комитете по иностранным делам Сената.
«Не хочу преувеличивать, но существует благоприятная возможность, позволяющая в действительности завершить подготовку мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном», - сказал госсекретарь.
Блинкен напомнил, что недавно встречался с руководителями Армении и Азербайджана в рамках конференции по безопасности в Мюнхене, а министры иностранных дел двух стран встречались в Вашингтоне – «мы работали над текстом».
«Ожидаю, что они вернутся», - сказал Блинкен.
По словам главы американской дипломатии, он активно занимается вопросом урегулирования между Азербайджаном и Арменией, содействием тому, чтобы стороны «вышли на мирное соглашение, которое нормализует отношения» Баку и Еревана, а также касается «прав и защиты этнических армян в Нагорном Карабахе», вопросов делимитации границы.
«Мы не навязываем это Армении. Мы отвечаем на сильное желание, выраженное Арменией», - заявил Блинкен.
Говоря о ситуации в Лачинском коридоре, госсекретарь США сказал:
«Я оказываю нажим на Азербайджан, в том числе на этой неделе, чтобы этот коридор вновь был открыт. Мы работаем над этим».