Բաքուն Երեւանին կոչ է արել «չչարաշահել ԵՄ առաքելությունը» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հայտարարել է, որ հայկական կողմին «անհրաժեշտ է դադարեցնել Եվրամիության քաղաքացիական դիտորդական առաքելության չարաշահումը տարածաշրջանում լարվածությունը սրելու եւ իր ռազմական սադրանքները կոծկելու համար»։
«Անհրաժեշտ է, որ նշված առաքելության ներկայությունը Հայաստանում պատրվակ չդառնա Հայաստանի կողմից ստանձնած պարտավորությունները կատարումից հրաժարվելու համար», - ասված է Ադրբեջանի ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ։
Ավելի վաղ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունն ու նախագահը դժգոհություն էին հայտնել Հայաստանի տարածքում ԵՄ առաքելության տեղակայման կապակցությամբ։
Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը մարտի 15-ին ելույթ ունենալով Բեռլինում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ բանակցությունների արդյունքներով հրավիրված մամուլի ասուլիսում, մասնավորապես, ասել էր.
«Հայաստանում գործում է Եվրամիության քաղաքացիական առաքելությունը։ Գերմանիան աջակցում է այդ առաքելությանը, որը ղեկավարում է մեր երկրի ներկայացուցիչը»։

Баку призвал Армению «не злоупотреблять миссией ЕС» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. МИД Азербайджана заявил, что армянской стороне «необходимо прекратить злоупотребление размещением гражданской наблюдательной миссии Евросоюза в целях нагнетания напряженности в регионе и прикрытия своих военных провокаций».
«Необходимо, чтобы пребывание указанной миссии в Армении не стало предлогом для отказа Армении от выполнения взятых на себя обязательств», - говорится в заявлении МИД Азербайджана.
Ранее МИД и президент Азербайджана выражали недовольство размещением миссии ЕС на территории Армении.
Выступая 15 марта на пресс-конференции в Берлине по итогам переговоров с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым канцлер Германии Олафом Шольц, в частности, заявил:
«В Армении присутствует гражданская миссия Европейского Союза. Германия поддерживает эту миссию, руководителем которой является представитель нашей страны».