Բաքուն Երեւանին կոչ է արել «չչարաշահել ԵՄ առաքելությունը» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հայտարարել է, որ հայկական կողմին «անհրաժեշտ է դադարեցնել Եվրամիության քաղաքացիական դիտորդական առաքելության չարաշահումը տարածաշրջանում լարվածությունը սրելու եւ իր ռազմական սադրանքները կոծկելու համար»։
«Անհրաժեշտ է, որ նշված առաքելության ներկայությունը Հայաստանում պատրվակ չդառնա Հայաստանի կողմից ստանձնած պարտավորությունները կատարումից հրաժարվելու համար», - ասված է Ադրբեջանի ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ։
Ավելի վաղ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունն ու նախագահը դժգոհություն էին հայտնել Հայաստանի տարածքում ԵՄ առաքելության տեղակայման կապակցությամբ։
Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը մարտի 15-ին ելույթ ունենալով Բեռլինում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ բանակցությունների արդյունքներով հրավիրված մամուլի ասուլիսում, մասնավորապես, ասել էր.
«Հայաստանում գործում է Եվրամիության քաղաքացիական առաքելությունը։ Գերմանիան աջակցում է այդ առաքելությանը, որը ղեկավարում է մեր երկրի ներկայացուցիչը»։

Baku calls on Yerevan “not to abuse the EU mission” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Azerbaijani Foreign Ministry stated that the Armenian side “needs to stop abusing the European Union’s civilian observation mission in order to escalate tensions in the region and cover up its military provocations.”
“The presence of the mentioned mission in Armenia should not become an excuse for Armenia to refuse to fulfill its obligations,” the statement of the Azerbaijani Foreign Ministry runs.
Earlier, the Azerbaijani ministry and the president expressed dissatisfaction with the deployment of the EU mission in the territory of Armenia.
Speaking at the news conference in Berlin on March 15 on the results of the negotiations with Azerbaijani president Ilham Aliyev, German Chancellor Olaf Scholz, specifically said:
“The civil mission of the European Union is in Armenia. Germany supports this mission led by a representative of our country.”