ԱՄՆ-ն խրախուսում է նոր հանդիպում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Կովկասում բանակցությունների գծով ԱՄՆ պետքարտուղարի ավագ խորհրդական Լու Բոնոն Բաքվում ասել է, որ տարածաշրջան իր այցի նպատակն է «խրախուսել կողմերի երկխոսությունն ու նոր հանդիպումը»:
«Խաղաղության պայմանագիրը պետք է կայուն լինի։ Եվ դա պետք է կախված լինի կողմերից, այլ ոչ թե ԱՄՆ-ից կամ այլ երկրներից»,- ասել է ամերիկացի դիվանագետը։
Նրա խոսքով, Վաշինգտոնի համար կարեւոր է, որ Ադրբեջանը եւ Հայաստանը կապ պահպանեն՝ անկախ միջնորդական ձեւաչափից։
ԱՄՆ-ը Կովկասում նոր ավագ խորհրդական է նշանակել
«Մեր վերջնական նպատակը Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ խաղաղության հասնելն է։ Խաղաղությունը ձեռնտու է երկու կողմերին։ Փետրվարի 18-ին Մյունխենում կայացած հանդիպման ժամանակ երկու կողմերն էլ հայտարարեցին, որ խաղաղություն են ուզում»,- ընդգծել է նա։

США поощряют Армению и Азербайджан к новой встрече - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Cтарший советник гоcсекретаря США по переговорам на Кавказе Лу Боно заявил в Баку, что целью его визита в регион является «поощрение сторон к диалогу и к новой встрече».
«Мирный договор должен быть устойчивым. И он должен идти именно от сторон, а не от США или других стран», - отметил американский дипломат.
По его словам, для Вашингтона важно, чтобы Азербайджан и Армения сохраняли контакты вне зависимости от формата посредничества.
«Наша конечная цель – достижение мира между Азербайджаном и Арменией. Мир выгоден обеим сторонам. На встрече в Мюнхене 18 февраля обе стороны заявили о том, что хотят мира», - подчеркнул он.