ԱՄՆ-ը Կովկասում նոր ավագ խորհրդական է նշանակել - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը հայտարարել է Լու Բոնոյին Կովկասի բանակցությունների հարցերով ավագ խորհրդական նշանակելու մասին։
«Այդ պաշտոնում նա կաշխատի տարածաշրջանի առաջնորդների հետ՝ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղ գործընթացն առաջ մղելու եւ Ռուսաստանի կողմից Վրաստանի ինքնիշխան տարածքի օկուպացման հարցը կարգավորելու համար: Լու Բոնոն հարուստ բազմակողմ եւ երկկողմ փորձ ունի՝ նա եղել է ներկայացուցիչ Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալությունում եւ ՄԱԿ-ի Վիեննայի գրասենյակում, զբաղեցրել է Վատիկանում ԱՄՆ-ում գործերի ժամանակավոր հավատարմատարի պաշտոնը: Նա նաեւ աշխատել է որպես Ազգային անվտանգության խորհրդի Բասրայի (Իրաք-Մեդիամաքս) տարածաշրջանային գրասենյակի տնօրեն, պետքարտուղարի տեղակալի խորհրդական», - ասել է Էնթոնի Բլինկենը:
Լու Բոնոն նաեւ զինվորական անցյալ ունի եւ որպես հրահանգիչ ծառայել է Ուեսթ Փոյնթի ակադեմիայում եւ ԱՄՆ Բանակի քոլեջում:
«Միացյալ Նահանգները հանձնառու է աջակցել Հայաստանին եւ Ադրբեջանին հասնել համապարփակ խաղաղ համաձայնագրի ստորագրման հարցում, ներառյալ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության երկարաժամկետ քաղաքական կարգավորումը: Լու Բոնոն երկկողմ գործակցություն կունենա համախոհ գործընկերների, ներառյալ՝ Եվրամիության, եւ միջազգային կազմակերպությունների հետ, ինչպիսին ԵԱՀԿ-ն է, խթանելու Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ ուղիղ երկխոսությունը», - հավելել է ԱՄՆ պետքարտուղարը:

США назначили нового старшего советника по переговорам на Кавказе - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Госсекретарь США Энтони Блинкен объявил о назначении Лу Боно старшим советником по переговорам на Кавказе.
«В этом качестве он будет работать с региональными лидерами для продвижения мирного процесса между Арменией и Азербайджаном и решения проблемы оккупации суверенной территории Грузии Россией. Лу Боно обладает богатым многосторонним и двусторонним опытом, он исполнял обязанности представителя в Международном агентстве по атомной энергии и в венском отделении ООН, был временным поверенным в Ватикане. Он также работал директором регионального офиса в Басре (Ирак-примечание Медиамакс) Совета национальной безопасности, советником заместителя госсекретаря по экономическим и деловым вопросам», - сказал Энтони Блинкен.
Лу Боно также служил в Вооруженных силах США и был инструктором в Академии Вест-Пойнта и Военном колледже.
«Соединенные Штаты привержены оказанию содействия Армении и Азербайджану для заключения всеобъемлющего мирного соглашения, включая долгосрочное политическое урегулирование нагорно-карабахского конфликта. Лу Боно будет взаимодействовать на двусторонней основе с партнерами-единомышленниками, включая Европейский союз, и с международными организациями, такими как ОБСЕ, для содействия прямому диалогу между Арменией и Азербайджаном», - добавил госсекретарь США.