Հայաստանը ձեռնպահ է մնացել հակառուսական բանաձեւի քվեարկությանը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան ընդունել է Ուկրաինայում Ռուսաստանի գործողությունը դատապարտող թվով չորրորդ բանաձեւը։
Ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ բանաձեւին կողմ են քվեարկել 141 երկրի ներկայացուցիչներ, դեմ՝ 7, ձեռնպահ՝ 32։
Հայաստանը ձեռնպահ մնացողների թվում էր այնպիսի երկրների հետ, ինչպիսիք են Չինաստանը, Հնդկաստանը, Իրանը, Ղազախստանը, Տաջիկստանը, Ուզբեկստանը:
Ադրբեջանը քվեարկությանը չի մասնակցել, իսկ Վրաստանը բանաձեւին կողմ է քվեարկել:
Մեդիամաքսը նշում է, որ 2022թ. նոյեմբերին Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովն ասել էր, որ Մոսկվան ուշադիր հետեւում է իր բարեկամ երկրների դիրքորոշումներին ՄԱԿ-ում քվեարկություններին ժամանակ։
Պեսկովն այդ մասին ասել էր՝ մեկնաբանելով այն, որ, մասնավորապես, Հայաստանը, Ղազախստանը եւ Սերբիան ձեռնպահ էին մնացել ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովում Ռուսաստանի կողմից Ուկրաինաին պատճառված վնասի փոխհատուցման մեխանիզմի ստեղծմանը վերաբերող բանաձեւի քվեարկության ժամանակ։

Armenia abstains from UN vote on anti-Russian resolution - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The UN General Assembly adopted the fourth resolution condemning Russia’s actions in Ukraine.
TASS reports that representatives of 141 countries backed the resolution, 7 voted against, and 32 abstained.
Armenia, along with China, India, Iran, Kazakhstan, Tajikistan, Uzbekistan abstained from voting.
Azerbaijan did not participate in the voting, while Georgia backed the resolution.
Mediamax notes that in November 2022 Russian president’s spokesperson Dmitry Peskov said that Moscow closely followed the positions of its friendly countries during the UN votes.
Peskov said this commenting on the decision of Armenia, Kazakhstan and Serbia to abstain from voting on the UN resolution on establishing international mechanism for compensation for the damage Russia caused to Ukraine.