Հայաստանը ձեռնպահ է մնացել հակառուսական բանաձեւի քվեարկությանը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան ընդունել է Ուկրաինայում Ռուսաստանի գործողությունը դատապարտող թվով չորրորդ բանաձեւը։
Ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ բանաձեւին կողմ են քվեարկել 141 երկրի ներկայացուցիչներ, դեմ՝ 7, ձեռնպահ՝ 32։
Հայաստանը ձեռնպահ մնացողների թվում էր այնպիսի երկրների հետ, ինչպիսիք են Չինաստանը, Հնդկաստանը, Իրանը, Ղազախստանը, Տաջիկստանը, Ուզբեկստանը:
Ադրբեջանը քվեարկությանը չի մասնակցել, իսկ Վրաստանը բանաձեւին կողմ է քվեարկել:
Մեդիամաքսը նշում է, որ 2022թ. նոյեմբերին Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովն ասել էր, որ Մոսկվան ուշադիր հետեւում է իր բարեկամ երկրների դիրքորոշումներին ՄԱԿ-ում քվեարկություններին ժամանակ։
Պեսկովն այդ մասին ասել էր՝ մեկնաբանելով այն, որ, մասնավորապես, Հայաստանը, Ղազախստանը եւ Սերբիան ձեռնպահ էին մնացել ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովում Ռուսաստանի կողմից Ուկրաինաին պատճառված վնասի փոխհատուցման մեխանիզմի ստեղծմանը վերաբերող բանաձեւի քվեարկության ժամանակ։

Армения воздержалась при голосовании по антироссийской резолюции - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Генассамблея ООН приняла четвертую резолюцию, осуждающую действия России на Украине.
Как сообщает ТАСС, за резолюцию проголосовали представители 141 страны, против – 7, воздержались 32.
Армения оказалась в числе воздержавшихся наряду с такими странами, как Китай, Индия, Иран, Казахстан, Таджикистан, Узбекистан.
Азербайджан не участвовал в голосовании, а Грузия проголосовала за резолюцию.
Медиамакс отмечает, что в ноябре 2022 года пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков заявил, что Москва внимательно следит за позициями дружественных ей стран во время голосования в ООН.
Об этом Песков заявил, комментируя тот факт, что, в частности, Армения, Казахстан и Сербия воздержались при голосовании по резолюции в Генассамблее ООН относительно создания механизма возмещения ущерба, причиненного Россией Украине.