Զախարովա. «Արեւմուտքը ցանկանում է ամրանալ մեր դաշնակից Հայաստանում» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ռուսաստանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Մարիա Զախարովան ասել է, որ «Եվրամիության ներկայացուցիչներն ազնիվ չեն՝ շեշտելով Հայաստանում նոր առաքելության բացառապես քաղաքացիական բնույթը»։
«Այն ծավալվում է ԵՄ միասնական անվտանգության և պաշտպանության քաղաքականության տրամաբանությամբ: Հետեւաբար, պետք է դրան համապատասխանաբար վերաբերվել: Ցավոք, առաջին անգամ չէ, որ արձանագրում ենք Եվրամիության և Արևմուտքի ձգտումը՝ ամեն գնով ամրանալ մեր դաշնակից Հայաստանում։ Այս փորձերում տեսնում ենք բացառապես աշխարհաքաղաքական ենթատեքստ, որը հեռու է Անդրկովկասում հարաբերությունների իրական կարգավորման շահերից։ Արվում է ամեն ինչ Ռուսաստանին տարածաշրջանից դուրս մղելու և անվտանգության գլխավոր երաշխավորի նրա պատմական դերը թուլացնելու համար։ Անտեսվում են Բաքվի հրապարակայնորեն արտահայտված բացասական գնահատականներն այս նախաձեռնության վերաբերյալ։
Բացի այդ, տարածաշրջանային տարբեր հակամարտությունների կարգավորմանը Եվրամիության մասնակցության փորձը միանշանակ չէ։ Դժվար թե Բրյուսելը կարողանա պարծենալ հաջողությամբ այս ոլորտում։ Վերցնենք, օրինակ, միջնորդական ջանքերը եւ ԵՄ առաքելությունը սերբական Կոսովո նահանգում: Սա պետք է հաշվի առնել Հայաստանում նոր առաքելության վերաբերյալ ԵՄ որոշումը գնահատելիս»,- ասել է Մարիա Զախարովան։
Նա ընդգծել է, որ «տեսանելի ապագայում տարածաշրջանում կայունության և անվտանգության առանցքային գործոնը մնում է Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների պայմանավորվածությունների համալիրը»:

Ереван /Медиамакс/. Пресс-секретарь МИД России Мария Захарова заявила, что «подчеркивая исключительно гражданский характер новой миссии в Армении, представители Евросоюза лукавят».
«Она разворачивается по смыслу Общей политики ЕС в области безопасности и обороны. Поэтому и относиться к ней стоит соответствующим образом. К сожалению, уже не первый раз фиксируем стремление Евросоюза и Запада любыми способами закрепиться в союзной нам Армении. Видим в этих попытках исключительно геополитическую подоплеку, далекую от интересов реальной нормализации отношений в Закавказье. Делается все, лишь бы выдавить Россию из региона и ослабить ее историческую роль как главного гаранта безопасности. Игнорируются публично высказанные негативные оценки этой инициативы со стороны Баку.
К тому же опыт участия Евросоюза в урегулировании различных региональных конфликтов весьма неоднозначен. Вряд ли в Брюсселе могут похвастаться успехами в этой области. Взять хотя бы посреднические усилия и миссию Евросоюза в сербском крае Косово. Это стоит учитывать при оценке решения ЕС о новой миссии в Армении», - заявил Мария Захарова.
Она подчеркнула, что «ключевым фактором стабильности и безопасности в регионе на обозримую перспективу остается комплекс договоренностей лидеров России, Азербайджана и Армении».