Զախարովա. «Արեւմուտքը ցանկանում է ամրանալ մեր դաշնակից Հայաստանում» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ռուսաստանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Մարիա Զախարովան ասել է, որ «Եվրամիության ներկայացուցիչներն ազնիվ չեն՝ շեշտելով Հայաստանում նոր առաքելության բացառապես քաղաքացիական բնույթը»։
«Այն ծավալվում է ԵՄ միասնական անվտանգության և պաշտպանության քաղաքականության տրամաբանությամբ: Հետեւաբար, պետք է դրան համապատասխանաբար վերաբերվել: Ցավոք, առաջին անգամ չէ, որ արձանագրում ենք Եվրամիության և Արևմուտքի ձգտումը՝ ամեն գնով ամրանալ մեր դաշնակից Հայաստանում։ Այս փորձերում տեսնում ենք բացառապես աշխարհաքաղաքական ենթատեքստ, որը հեռու է Անդրկովկասում հարաբերությունների իրական կարգավորման շահերից։ Արվում է ամեն ինչ Ռուսաստանին տարածաշրջանից դուրս մղելու և անվտանգության գլխավոր երաշխավորի նրա պատմական դերը թուլացնելու համար։ Անտեսվում են Բաքվի հրապարակայնորեն արտահայտված բացասական գնահատականներն այս նախաձեռնության վերաբերյալ։
Բացի այդ, տարածաշրջանային տարբեր հակամարտությունների կարգավորմանը Եվրամիության մասնակցության փորձը միանշանակ չէ։ Դժվար թե Բրյուսելը կարողանա պարծենալ հաջողությամբ այս ոլորտում։ Վերցնենք, օրինակ, միջնորդական ջանքերը եւ ԵՄ առաքելությունը սերբական Կոսովո նահանգում: Սա պետք է հաշվի առնել Հայաստանում նոր առաքելության վերաբերյալ ԵՄ որոշումը գնահատելիս»,- ասել է Մարիա Զախարովան։
Նա ընդգծել է, որ «տեսանելի ապագայում տարածաշրջանում կայունության և անվտանգության առանցքային գործոնը մնում է Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների պայմանավորվածությունների համալիրը»:

Zakharova: “We record the desire of the West to win a foothold in our allied Armenia” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Russian Foreign Ministry spokesperson Maria Zakharova said that “by emphasizing the exclusively civilian nature of the new mission in Armenia, the representatives of the European Union are cunning.”
“It is unfolding within the meaning of the EU Common Security and Defense Policy. Therefore, it should be treated accordingly. Regrettably, this is not the first time we see that the European Union and the West are sparing no efforts to win a foothold in our allied Armenia. Behind these attempts we see solely geopolitical motives, which are far from the interests of the real normalization of relations in the South Caucasus. Everything is being done to squeeze Russia out of the region and weaken its historical role as a key security guarantor. Baku’s openly voiced negative assessments of this initiative are being ignored.
EU announces launch of civilian mission in Armenia
Besides, the European Unions’ record of settling regional conflicts is quite dubious. I do not think Brussels can boast any successes in this area. Suffice it to recall the European Union’s mediatory efforts and its mission in Kosovo. This should be taken into account when assessing the EU decision on a new mission in Armenia,” Maria Zakharova stated.
She stressed that “a key factor of stability and security in the region in the foreseeable perspective is the package of agreements between the Russian, Azerbaijani and Armenian leaders.”