ԵՄ-ն հայտարարել է Հայաստանում քաղաքացիական առաքելության մեկնարկի մասին - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Եվրոպական միությունն այսօր հայտարարել է Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելության (EUMA) մեկնարկի մասին, որը գործելու է Համընդհանուր անվտանգության եւ պաշտպանության քաղաքականության (CSDP) շրջանակներում:
EUMA-ն հիմնելու որոշումը Եվրոպական Խորհրդի կողմից կայացվել էր 2023 թվականի հունվարի 23-ն:
Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի հայկական կողմում տեղակայվող առաքելության նպատակներն են՝ նպաստել կայունությանը Հայաստանի սահմանամերձ շրջաններում, վստահության եւ անվտանգության ամրապնդմանը հակամարտության հետեւանքով տուժած համայնքներում, ապահովել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը նպաստող միջավայր:
«EUMA-ի բացառապես քաղաքացիական առաքելությունը կունենա մոտ 100 անդամ, այդ թվում՝ շուրջ 50 անզեն դիտորդներ», - ասված է հաղորդագրության մեջ:
Առաքելության օպերատիվ շտաբը տեղակայված կլինի Վայոց Ձորի մարզի Եղեգնաձոր քաղաքում։ Քաղաքացիական գործողության հրամանատարը կլինի Ստեֆանո Տոմատը, իսկ առաքելության ղեկավարը՝ Մարկոս Ռիտերը:

ЕС объявил о начале работы гражданской миссии в Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Европейский Союз заявил сегодня о начале работы Гражданской миссии ЕС (EUMA) в Армении, которая будет функционировать в рамках Единой политики безопасности и обороны (CSDP).
Решение о создании EUMA было принято Европейским Советом 23 января 2023 года.
Целями миссии, расположенной на армянской стороне армяно-азербайджанской границы, являются содействие стабильности в приграничных районах Армении, укрепление доверия и безопасности в общинах, пострадавших в результате конфликта, обеспечение условий, способствующих нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном.
«В состав сугубо гражданской миссии EUMA войдут около 100 человек, в числе которых - около 50 невооруженных наблюдателей», - говорится в сообщении.
Оперативный штаб миссии будет расположен в городе Ехегнадзор Вайоцдзорской области Армении. Командиром гражданской операции назначен Стефано Томат, а главой миссии - Маркос Риттер.