«Կովկասում ռուսական ազդեցությանը լավ այլընտրանք չկա» - Mediamax.am
Պատասխանատու պետականաշինության Քուինսի ինստիտուտի (Quincy Institute for Responsible Statecraft) Եվրասիական ծրագրի փորձագետների կարծիքով, Միացյալ Նահանգները եւ Եվրոպան ի վիճակի չեն հետեւողական եւ կենսունակ ռազմավարություն մշակել Կովկասի համար:
Ինստիտուտի Եվրասիական ծրագրի տնօրեն Անատոլ Լիվենը եւ գիտաշխատող Արթին Տեր-Սիմոնյանը գրում են այդ մասին «Կովկասում ռուսական ազդեցությանը լավ այլընտրանքն չկա» հոդվածում։
«Այսօր շատ թվով արեւմտյան մեկնաբաններ հրճվում են, որ ուկրաինական պատերազմի արդյունքում Կովկասում ռուսական ազդեցությունը նվազել է եւ Ռուսաստանին ներկայացնում են որպես տարածաշրջանում ամբողջապես բացասական ուժ՝ առաջարկելով նրան փոխարինել ԱՄՆ-ով, ՆԱՏՕ-ով կամ Եվրամիությունով։ Այս վերլուծությունը շատ առումներով սխալ է»,- պնդում են հոդվածի հեղինակները։
Նրանց խոսքով, ռուսական ազդեցությունն այնքան էլ բացասական չէր, որքան թվում է, եւ «Արեւմուտքը ի վիճակի չէ փոխարինել նրան՝ ինչպես տեղային աշխարհաքաղաքական պատճառներով, ինչպես նաեւ հաշվի առնելով այն, որ ԱՄՆ-ն, ՆԱՏՕ-ն եւ ԵՄ-ն ցանկություն չունեն զինված ուժեր ուղարկել տարածաշրջան, ինչն անհրաժեշտ կլինի կայունություն ապահովելու համար»:
«Տարածաշրջանում Ռուսաստանի նկատմամբ Արեւմուտքի թշնամանքը խրախուսելը առանց լուրջ այլընտրանքներ առաջարկելու խիստ անպատասխանատու է եւ կարող է նպաստել հակամարտության վերսկսմանը»,- զգուշացնում են Լիվենն ու Տեր-Սիմոնյանը։
«Հայաստանի հետ ռուսական ռազմական դաշինքն ու Հայաստանում ռուսական զինված ուժերի տեղակայումն էր, որ հետ պահեցին ՆԱՏՕ-ի անդամ Թուրքիային Հայաստանի վրա հարձակվելուց՝ Ադրբեջանին օգնելու համար, ինչպես Անկարան արել էր 1974 թվականին՝ Կիպրոս ներխուժելով: Հայերը չեն մոռանում, որ այն ժամանակ Արեւմուտքը չպաշտպանեց Կիպրոսը»,- նշվում է հոդվածում։
«Արեւմուտքը դժվար թե պաշտոնապես ճանաչի Լեռնային Ղարաբաղի անջատումն Ադրբեջանից, քանի որ դատապարտում է Ղրիմի բռնակցումը (չնայած Արեւմուտքի կողմից Կոսովոյի անկախության ճանաչումը կարող է երկու դեպքում էլ օրինական նախադեպ թվալ)։ Արեւմուտքը չի կարող իրեն թույլ տալ ամբողջովին օտարել Թուրքիային, եւ ինչպես ցույց է տալիս Անկարայի վետոն Շվեդիայի՝ ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու հարցում, Թուրքիան զգալի լծակներ ունի Արեւմուտքին վատ դրության մեջ դնելու համար», - գրում են փորձագետները:
Լիվենը եւ Տեր-Սիմոնյանը նշում են, որ «բռնապետությունը Ադրբեջանում Արեւմուտքին պակաս շահագրգռված չի դարձնում ադրբեջանական նավթ եւ գազ գնելու հարցում», եւ «Վաշինգտոնի հակաիրանական շրջանակները հույս ունեն օգտագործել Ադրբեջանը եւ իրանցի ադրբեջանցիների անջատողական ազգայնականությունը որպես գործիք՝ իրանական պետության դեմ»։
«Միացյալ Նահանգները եւ Եվրոպան ի վիճակի չեն Կովկասի համար հետեւողական եւ կենսունակ ռազմավարություն մշակել, առավել եւս՝ մոբիլիզացնել ռեսուրսներն ու կամքը, որոնք անհրաժեշտ են տարածաշրջանում վճռական միջամտության համար: Ուստի զգուշավորությունը ամենահարմարը կլինի»,- եզրափակում են հեղինակները:

«Хороших альтернатив российскому влиянию на Кавказе нет» - Mediamax.am
Эксперты Евразийской программы Института Куинси по ответственному государственному строительству (Quincy Institute for Responsible Statecraft) считают, что Соединенные Штаты и Европа неспособны разработать последовательную и жизнеспособную стратегию для Кавказа.
Директор Евразийской программы Института Анатоль Лиевен и научный сотрудник Артин Тер-Симонян пишут об этом в статье «Хороших альтернатив российскому влиянию на Кавказе нет».
«Сегодня многие западные комментаторы не могут нарадоваться сокращению российского влияния на Кавказе в результате войны в Украине и представляют Россию как полностью негативную силу в регионе, предлагая заменить ее Соединенными Штатами, НАТО или Европейским союзом. Этот анализ во многом ошибочен», - утверждают авторы статьи.
По их словам, российское влияние было не таким негативным, как кажется, а «Запад не в состоянии заменить его как по локальным геополитическим причинам, так и потому, что у США, НАТО и ЕС нет желания направлять в регион вооруженные силы, необходимые для обеспечения стабильности».
«Поощрение враждебности Запада к России в регионе без предложения серьезных альтернатив является крайне безответственным и может способствовать возобновлению конфликта», - предупреждают Лиевен и Тер-Симонян.
«Именно российский военный союз с Арменией и размещение российских вооруженных сил в Армении удержали члена НАТО Турцию от нападения на Армению для помощи Азербайджану, как Анкара поступила в 1974 году, вторгнувшись в Кипр. Армяне не забывают, что тогда Запад не защитил Кипр», - отмечается в статье.
«Запад вряд ли может официально признать отделение Нагорного Карабаха от Азербайджана, осуждая сецесиию Крыма (хотя признание Западом независимости Косово может казаться легитимным прецедентом для обоих случаев). Запад не может позволить себе полностью оттолкнуть Турцию, и, как демонстрирует вето Анкары на вступление Швеции в НАТО, у Турции есть значительные возможности ставить Запад в неловкое положение», - пишут эксперты.
Лиевен и Тер-Симонян замечают, что «диктатура в Азербайджане не делает Запад менее заинтересованным в покупке азербайджанской нефти и газа», а «антииранские круги в Вашингтоне надеются использовать Азербайджан и сепаратистский национализм азербайджанцев Ирана в качестве орудия против иранского государства».
«Соединенные Штаты и Европа неспособны разработать последовательную и жизнеспособную стратегию для Кавказа, не говоря уже о мобилизации ресурсов и воли, необходимых для решительного вмешательства в регион. Поэтому осторожность представляется наиболее подходящим курсом», - резюмируют авторы.