ՌԴ նախագահ Վլադիրմիր Պուտինը եւ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանը
Ռուսաստանը չի պատրաստվում լքել Սիրիան, որը համարում է անցած տարիների կարեւոր ձեռքբերում եւ լրացուցիչ հաղթաթուղթ տարբեր գործընկերների հետ հնարավոր երկխոսության կամ սակարկության համար՝ սկսած Մերձավոր Արեւելքի տարածաշրջանային տերություններից մինչեւ Արեւմուտք։ Սակայն Մոսկվան գնալով ավելի քիչ է պատրաստ միջամտել արաբական հանրապետության ներքին գործընթացներին՝ թե՛ ռազմական ուժերով, թե՛ ֆինանսապես։
Ուկրաինա ներխուժումն ամբողջությամբ ստվերեց ռուսական մեկ այլ ռազմական գործողություն՝ Սիրիայում։ Ուկրաինական ճակատը ոչ միայն կլանեց ռուսական լրատվամիջոցների ողջ եթերաժամանակը, այլեւ ռեսուրսներ է քաշում դեպի իրեն՝ Մոսկվային ստիպելով Մերձավոր Արեւելքից զորքեր տեղափոխել այնտեղ։
Եվ իսկապես, վերջին ամիսների իրադարձությունները ցույց են տալիս, որ Ռուսաստանի ուժերը Սիրիայում շատ ավելի քիչ են. նա ավելի քիչ թվով զինուժ է պահում այնտեղ, զիջում է տարածքների վերահսկողությունը եւ կրճատում մարդասիրական օգնության ծավալները: Սակայն այս ամենն ամենեւին չի նշանակում, որ Ռուսաստանը հեռանում է Սիրիայից։ Մոսկվան իր ներկայությունը Սիրիայում շարունակում է գնահատել որպես արժեքավոր ակտիվ, իսկ Դամասկոսի հետ դաշինքը՝ որպես Արեւմուտքի եւ տարածաշրջանային տերությունների հետ իր երկխոսության կարեւոր հաղթաթուղթ, որից նա այդքան հեշտ չի հրաժարվի:
Վերախմբավորում
Պատերազմն Ուկրաինայում արագորեն սպառում է Ռուսաստանի ռեսուրսները՝ ստիպելով նրան լրացուցիչ պահուստներ փնտրել։ Սիրիան իրական մարտական փորձ ունեցող ռազմական անձնակազմի ամենատրամաբանական աղբյուրներից մեկն է։ Բացի այդ, հենց նա էր հանդիսանում հատուկ գործողության օրինակելի մոդել, որը հետո փորձեցին տեղափոխել Ուկրաինա:
Դեռեւս 2022 թվականի մայիսին Մերձավոր Արեւելքից զորքերի փոխադրումը Սերգեյ Լավրովը բացատրում էր նրանով, որ ռուս զինվորականների համար այնտեղ կոնկրետ առաջադրանքներ գրեթե չեն մնացել։ Սիրիական հակամարտության թեժ փուլն իսկապես անցյալում է, ինչը թույլ է տվել նվազեցնել ռուսական ներկայության մակարդակը։ Ուկրաինական պատերազմի սկսվելուց անմիջապես հետո Սու-25 գրոհային ինքնաթիռները Սիրիայից տեղափոխվեցին Ռուսաստան։ Իսկ օգոստոսին տեղեկություն հայտնվեց սիրիական Տարտուս նավահանգստից դեպի Ղրիմ Ս-300 համալիրի փոխադրման մասին։
Ամենայն հավանականությամբ, ռուս զինվորականները թողել են Լաթաքիայի մի շարք տարածքներ, որոնք անմիջապես գրավել են իրանամետ «Հըզբոլահի» զինյալները։ Միաժամանակ ակտիվացել է ռոտացիան՝ փորձառու մարտիկները աստիճանաբար տեղափոխում են Ուկրաինա՝ Սիրիայում նրանց փոխարինելով նորակոչիկներով։
Այնուամենայնիվ, Սիրիայում ռուսական ռազմական ներկայության կտրուկ կրճատման մասին հաղորդագրություններին պետք է որոշակի թերահավատությամբ վերաբերվել. առանձին ստորաբաժանումների փոխադրումը ուկրաինական ճակատ քիչ է ազդել Սիրիայում Մոսկվայի մարտավարական հնարավորությունների վրա: Ռազմական գործողություններին ռուսների մասնակցությունն իսկապես նվազել է, սակայն դա ավելի շուտ ռազմական գործողությունների ինտենսիվության ընդհանուր նվազման հետեւանք է։ Ավիահարվածները Սիրիայի տարածքում շարունակվում են, իսկ Բաշար ալ-Ասադի բանակի հետ օդային վարժանքներն անցկացվում են նախկինի պես։
Պետք չէ գերագնահատել Սիրիայից փոխադրված զորքերի օգտագործման ներուժը ուկրաինական ճակատում։ Իրականում Սիրիայում տեղակայված ռուսական զորախումբը մեծ չէր։ Ռուսաստանը երբեք չէր փորձել տեղական բանակը փոխարինել իրենով. խոսքը գնում էր հենց սիրիական զինված ուժերը պակասող տարրերով համալրելու եւ մատակարարումների հարցում օգնելու մասին։ Սիրիայում ծառայած մոտ հինգ հազար մարդն աննշան թիվ է Ուկրաինայի պատերազմի համար։ Բացի այդ, սիրիական փորձը միայն մասամբ է հարաբերվում ուկրաինական հակամարտությունում ռուսական զորքերի առաջադրանքների հետ։
Խնդրահարույց կետ
Ռուսաստանի ղեկավարության համար իրադարձությունների կատարյալ զարգացումը կլիներ Սիրիայում պատերազմող կողմերի հաշտեցումը։ Պատահական չէ, որ 2023 թվականի սկզբին հայտնի դարձավ Սիրիայի եւ Թուրքիայի՝ մի երկրի, որից մեծապես կախված են սիրիական ճգնաժամի կարգավորման հեռանկարները, ԱԳՆ ղեկավարների միջեւ երկխոսություն կազմակերպելու Մոսկվայի փորձերի մասին։ Առաջադրանքը իրագործելի է թվում։ Թուրքական կողմն արդեն վաղուց իր առջեւ Ասադին տապալելու նպատակ չի դնում, եւ երկխոսությունը կարող է երկու կողմերին էլ ձեռնտու լինել:
Սակայն երկու պետությունների միջեւ դեռեւս մնում են բազմաթիվ հակասություններ, որոնք հնարավոր չէ լուծել մեկ օրում։ Սիրիայում դեռեւս կան թուրքամետ ընդդիմադիր զինյալներ, իսկ թուրքական զորքերը վերահսկում են սիրիական մի շարք շրջաններ։ Կարեւոր գործոն է 2023 թվականի մայիսին կայանալիք Թուրքիայի նախագահական ընտրությունները։ Նախկինում Էրդողանը բազմիցս օգտագործել է սիրիացի քրդերի կողմից սպառնալիքը եւ Սիրիայում ռազմական գործողությունները՝ իր վարկանիշը բարձրացնելու համար։ Փորձված մեթոդները նա կարող է նորից կիրառել։
ՌԴ նախագահ Վլադիրմիր Պուտինը եւ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանը ՌԴ նախագահ Վլադիրմիր Պուտինը եւ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանը
Սիրիայում վերջնական կարգավորմանը խոչընդոտում է նաեւ Իրանի եւ Իսրայելի առճակատումը։ Այս ամբողջ ընթացքում Ռուսաստանը մի կողմից փորձում էր հարթել նրանց հակասությունները, իսկ մյուս կողմից Իսրայելին թույլ էր տալիս ոչնչացնել իրանական եւ իրանամետ օբյեկտները Սիրիայում։ Ուկրաինական պատերազմի պատճառով Մոսկվայի եւ Թեհրանի մերձեցումը մեծապես խոչընդոտում է այդ հավասարակշռության պահպանմանը։
Լավատեսության ավելացմանը չի նպաստում ուկրաինական պատերազմի մեկ այլ հետեւանք՝ Ռուսաստանի կողմից Սիրիա ֆինանսական ներարկումների գրեթե ամբողջական դադարեցումը։ Մոսկվայի կողմից օգնության կրճատումը կարող է սրել իրավիճակը երկրում։ Հատկապես այն դեպքում, երբ մեկ այլ դոնոր՝ Իրանը, պատրաստ չէ օգնել նույն ծավալներով։ Իսլամական Հանրապետությունը դժվար ժամանակներ է ապրում՝ լեգիտիմության ճգնաժամ, լայնածավալ բողոքի ցույցեր, տնտեսական անկում։ Այս ֆոնին տեղեկություններ ստացվեցին, որ Իրանն այլեւս Դամասկոսին էժան նավթ չի տրամադրելու։
Սիրիան շարունակում է մնալ միջազգային պատժամիջոցների տակ։ Առանց իր հիմնական հովանավորների օգնության՝ երկրում իրավիճակն անխուսափելիորեն կվատթարանա։ Կարող են սրվել սոցիալական խնդիրները։ Այս հարցը Ռուսաստանի համար կենսական անվանել չի կարելի, սակայն դաշնակից պետության ներքին անկայունությունն ակնհայտորեն լրացուցիչ մտահոգության տեղիք է տալիս։
Ի վերջո, Սիրիայում վերջնական կարգավորումն անհնար է առանց ԱՄՆ-ի մասնակցության, որի զինված ուժերը դեռ տեղակայված են երկրի տարածքում։ Նրանք քրդական կազմավորումների ֆորմալ դաշնակիցներն են, որոնց Անկարան ցանկանում է վերջ դնել, եւ որոնք խոչընդոտում են տարածքային ամբողջականությունը վերականգնելու Դամասկոսի փորձերին: Իսկ Վաշինգտոնն այժմ հաստատ շահագրգռված չէ Ռուսաստանի, Իրանի եւ Թուրքիայի հարաբերությունների ամրապնդմամբ։
Լրացուցիչ հաղթաթուղթ
Սիրիան ոչ միայն Ռուսաստանին շեղող գործոն է, այլեւ արժեքավոր ակտիվ, հավանական սակարկության առարկա Թուրքիայի, Իրանի եւ Իսրայելի հետ: Ավելին, ապագայում հնարավոր է նաեւ երկխոսություն Միացյալ Նահանգների հետ, ինչը հատկապես կարեւոր է, քանի որ շատ այլ թեմաների շուրջ ռուս-ամերիկյան խոսակցության հիմք այլեւս չկա։
Անցյալ տարի Ռուսաստանի համար նկատելիորեն մեծացել է սիրիական երկխոսության հիմնական գործընկերների՝ Իրանի եւ Թուրքիայի նշանակությունը։ Անկարան Մոսկվայի համար կարեւոր տնտեսական գործընկերոջից վերածվել է անփոխարինելիի, որի դերը չի սահմանափակվում միայն առեւտրով։ Թուրքիան դարձել է հիմնական միջնորդը Ռուսաստանի եւ Արեւմուտքի միջեւ։
ՌԴ նախագահ Վլադիրմիր Պուտինը եւ Իրանի նախագահ Իբրահիմ Ռաիսին ՌԴ նախագահ Վլադիրմիր Պուտինը եւ Իրանի նախագահ Իբրահիմ Ռաիսին
Փոխվել է նաեւ Իրանի դիրքորոշումը։ Սիրիական գործողության նախորդ տարիներին նա հեշտ գործընկեր չէր Մոսկվայի համար, որի ներկայությունը Սիրիայում պետք էր հաշվի առնել, սակայն տնտեսական առումով Իրանի նշանակությունը Ռուսաստանի համար նվազագույն էր։ Ի տարբերություն Թեհրանի, Մոսկվան միջազգային ասպարեզում ազդեցությամբ, կապերով եւ հեղինակությամբ ակնհայտ քաղաքական ծանրաքաշի տեսք ուներ։
Սակայն Ուկրաինայում պատերազմի մեկնարկից եւ Մոսկվայի դեմ արեւմտյան պատժամիջոցների սահմանումից հետո իրանական ուղղությունը Ռուսաստանի համար դարձել է սահմանափակումները շրջանցելու կարեւոր միջոց։ Բացի այդ, Թեհրանը դարձել է ուկրաինական հակամարտության փաստացի մասնակից՝ Ռուսաստանին մատակարարելով մարտական անօդաչու սարքեր։ Այլ կերպ ասած, Մոսկվայի համար Իրանի նշանակությունը բազմակի աճել է, եւ Թեհրանի վրա ճնշում գործադրելը շատ ավելի դժվար է դարձել։
Աճում է նաեւ Մերձավոր Արեւելքի հավաքական նշանակությունը Ռուսաստանի համար։ Այժմ ԱՄԷ-ն, Սաուդյան Արաբիան, Եգիպտոսը եւ արաբական այլ երկրներ հնարավոր դաշնակիցներ են պատժամիջոցները շրջանցելու համար։ Մերձավոր Արեւելքի երկրներն այնքան էլ բծախնդիր չեն մարդու իրավունքների հարցերում, իսկ Ուկրաինայի հարցում Արեւմուտքի վճռականությունը նրանց համար էական գործոն չէ։ Այս երկրները ավելի շուտ կիսում են Մոսկվայի դավանած արմատական ռեալիզմի մոդելը. բիզնեսը մնում է բիզնես նույնիսկ ռազմական գործողությունների պայմաններում: Ուկրաինայի պատմության մեջ նրանք ավելի շատ հնարավորություն են տեսնում իրենց համար որոշակի օգուտներ ստանալու՝ լինեն դրանք Ռուսաստանից, թե Արեւմուտքից:

Президент РФ Владимир Путин, и президент Турции Реджеп Эрдоган
Россия не собирается покидать Сирию, которую рассматривает как важное достижение прошлых лет и дополнительный козырь для возможного диалога или торга с самыми разными партнерами - от региональных держав Ближнего Востока до Запада. Однако Москва все меньше готова вмешиваться во внутренние процессы в арабской республике - как военными силами, так и финансово
Вторжение в Украину полностью заслонило другую военную операцию России - в Сирии. Украинский фронт не только забрал все эфирное время российских СМИ, но и перетягивает на себя ресурсы, заставляя Москву перебрасывать туда войска с Ближнего Востока.
И действительно, события последних месяцев показывают, что у России стало гораздо меньше сил на Сирию - она держит там все меньше своих военных, уступает контроль над территориями, сокращает гуманитарную помощь. Однако все это совсем не значит, что она оттуда уходит. Москва по-прежнему считает свое присутствие в Сирии ценным активом, а союз с Дамаском - важным козырем в диалоге с Западом и региональными державами, от которого она не будет просто так отказываться.
Перегруппировка
Война в Украине стремительно истощает ресурсы России, вынуждая искать дополнительные резервы. Сирия - один из самых логичных источников военных кадров с реальным боевым опытом. К тому же именно она была чем-то вроде ролевой модели спецоперации, которую затем попробовали перенести на украинское направление.
Еще в мае 2022 года Сергей Лавров объяснял переброску войск с Ближнего Востока тем, что конкретных задач для российских военных там «практически не осталось». Горячая фаза сирийского конфликта действительно уже позади, что позволило снизить уровень российского присутствия. Вскоре после начала украинской войны из Сирии в Россию передислоцировали эскадрилью штурмовиков Су-25. А в августе появилась информация о переброске комплекса С-300 из сирийского порта Тартус в Крым.
Похоже, что российские военные оставили ряд районов в Латакии, которые тут же заняли боевики проиранской «Хизбаллы». При этом усилилась ротация: опытных бойцов постепенно перебрасывают в Украину, заменяя их в Сирии новобранцами.
Впрочем, сообщения о резком сокращении российского военного присутствия в арабской стране надо воспринимать с изрядной долей скепсиса: переброска отдельных частей на украинский фронт лишь незначительно уменьшила тактические возможности Москвы в Сирии. Участие российских военных в боевых операциях там сократилось, но скорее в результате общего снижения интенсивности боевых действий. В целом же авиаудары по сирийской территории продолжаются, а военно-воздушные учения с армией Башара Асада проводятся, как и раньше.
Потенциал использования войск, переброшенных из Сирии, на украинском фронте не стоит переоценивать. По-настоящему большого российского контингента в арабской стране и не было. Подменять собою местную армию Россия никогда не пыталась - речь шла именно о дополнении Сирийских вооруженных сил недостающими элементами и о помощи в снабжении. Примерно пять тысяч человек, служивших в Сирии, - это незначительный показатель в масштабах войны в Украине. К тому же сирийский опыт лишь отчасти соотносится с задачами российских войск в украинском конфликте.
Проблемная точка
Идеальным развитием событий для российского руководства было бы примирение враждующих сторон в Сирии. Неслучайно в начале 2023 года стало известно о попытках Москвы организовать диалог главы МИД Сирии с его коллегой из Турции - страны, от которой во многом зависят перспективы урегулирования сирийского кризиса. Задача кажется выполнимой. Турецкая сторона давно не ставит себе целью свергнуть Асада, который, похоже, уже никуда не денется. И какой-то диалог может быть выгоден обеим сторонам.
Однако между двумя государствами все еще остается много противоречий, которые не получится разрешить в одночасье. В Сирии по-прежнему находятся бойцы протурецкой оппозиции, а турецкие войска контролируют ряд сирийских районов. Важный фактор - выборы президента Турции в мае 2023 года. В прошлом Эрдоган не раз использовал угрозу со стороны сирийских курдов и военные операции на территории Сирии, чтобы повысить свой рейтинг. Проверенными методами он может воспользоваться и сейчас.
Президент РФ Владимир Путин, и президент Турции Реджеп Эрдоган Президент РФ Владимир Путин, и президент Турции Реджеп Эрдоган
Окончательному урегулированию в Сирии также мешает конфронтация Ирана и Израиля. Все это время Россия, с одной стороны, пыталась сглаживать их противоречия, а с другой - позволяла Израилю раз за разом уничтожать иранские и проиранские объекты в Сирии. Сближение Москвы и Тегерана из-за украинской войны сильно мешает сохранению этого баланса.
Не добавляет оптимизма и еще одно последствие войны в Украине - практически полное прекращение финансовых вливаний России в Сирию. Уменьшение помощи со стороны Москвы может усугубить ситуацию в Сирии. Тем более что в прежних объемах не готов ей помогать и другой донор - Иран. Исламская республика переживает непростые времена: глубочайший кризис легитимности, масштабные протесты, упадок экономики. На этом фоне появились сообщения, что Иран больше не будет обеспечивать Дамаск дешевой нефтью.
Сирия остается под международными санкциями. Без помощи своих основных спонсоров ситуация в стране неизбежно ухудшится. Могут обостриться социальные проблемы. Сложно назвать этот вопрос жизненно важным для России, но внутренняя нестабильность в союзном государстве - это явно повод для дополнительного беспокойства.
Наконец, окончательное урегулирование в Сирии невозможно и без участия США, чьи вооруженные силы по-прежнему размещены на территории страны. Они остаются формальными союзниками курдских формирований, с которыми хочет покончить Анкара и которые мешают попыткам Дамаска восстановить территориальную целостность. А Вашингтон сейчас вряд ли заинтересован в укреплении отношений между Россией, Ираном и Турцией.
Дополнительный козырь
Сирия - это не только отвлекающий фактор для России, но и ценный актив, потенциальный объект для торга с Турцией, Ираном и Израилем. Более того, в перспективе возможен и диалог с США, что особенно важно - ведь почвы для российско-американского разговора по большинству других тем уже нет.
В прошлом году заметно повысилась значимость для России основных партнеров по сирийскому диалогу - Ирана и Турции. Анкара из важного экономического партнера для Москвы превратилась в незаменимого, чья роль не ограничивается торговлей. Турция стала главным посредником между Россией и Западом.
Президент РФ Владимир Путин и президент Ирана Эбрахим Раиси Президент РФ Владимир Путин и президент Ирана Эбрахим Раиси
Позиции Ирана также изменились. В предыдущие годы сирийской операции он был для Москвы непростым партнером, с чьим присутствием в Сирии приходилось считаться, но в том, что касается экономики, значение Ирана для России было минимальным. Российская сторона по сравнению с иранской выглядела очевидным политическим тяжеловесом, имеющим влияние, связи и авторитет на международной арене.
Однако после начала войны в Украине и введения западных санкций против Москвы иранское направление превратилось для России в важный путь обхода ограничительных мер. Кроме того, Тегеран стал фактическим участником украинского конфликта, поставляя России боевые беспилотники. Иными словами, значение Ирана для Москвы возросло многократно, и давить на него становится намного сложнее.
Возрастает и в целом значение Ближнего Востока для России. Теперь ОАЭ, Саудовская Аравия, Египет и другие арабские страны - это возможные союзники в обходе санкций. Ближневосточные государства не слишком привередливы в вопросах прав человека, и западная решительность в отношении Украины им не близка. Эти страны скорее разделяют модель радикального реализма, которую исповедует Москва: бизнес остается бизнесом даже в условиях военных действий. В украинской истории они больше видят возможность получить какие-то выгоды для себя - будь то от России или от Запада.
Таким образом, Россия не собирается покидать Сирию, которую рассматривает как важное достижение прошлых лет и дополнительный козырь для возможного диалога или торга с самыми разными партнерами - от региональных держав Ближнего Востока до Запада. Однако Москва все меньше готова вмешиваться во внутренние процессы в арабской республике - как военными силами, так и финансово. Вместо этого основными инструментами России становятся увещевания сторон и попытки убедить их не идти на эскалацию. Отвлекаться от ключевого внешнеполитического направления, которое сжирает почти все силы и энергию, российским властям сейчас явно не хочется.