ԵՄ պաշտոնյան կարծում է, որ Մոսկվան փորձելու է խանգարել դիտորդների աշխատանքին - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Եվրամիության Արտաքին գործողությունների ծառայության աղբյուրը POLITICO պարբերականին հաստատել է, որ Ադրբեջանի հետ Հայաստանի սահմաններին ԵՄ նոր երկարաժամկետ դիտորդական առաքելություն տեղակայելու նախապատրաստական ծրագրերը վերջնական տեսքի են բերվում:
Աղբյուրի խոսքով՝ «որոշ քայլեր դեռ պետք է հստակեցվեն, ինչից հետո որոշման նախագիծը կուղարկվի Քաղաքական եւ անվտանգության կոմիտե՝ երկու տարվա մանդատ ստանալու ակնկալիքով»:
Նախատեսվում է, որ Հայաստանում կտեղակայվի մինչեւ 100 դիտորդ:
Միաժամանակ, եվրոպացի պաշտոնյան ընդգծել է, որ Ռուսաստանի հետ լարված հարաբերությունները պետք է հաշվի առնվեն՝ ի նկատի ունենալով վերջինիս ներկայությունը տարածաշրջանում։
«Ռուսաստանի Անվտանգության դաշնային ծառայությունը Հայաստանում ամենուր է։ Մենք մի քանի դեպք ենք ունեցել, երբ ռուս սահմանապահները մեր դիտորդներին հետ են ուղարկել, անգամ այն դեպքում, որ նրանց ուղեկցում էին ՀՀ ՊՆ պաշտոնյաները», - հայտնել է POLITICO-ի աղբյուրը:
Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հունվարի 18-ին ասել էր.
«Մենք հիմա էլ պատրաստակամ ենք ՀԱՊԿ առաքելություն ուղարկել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի սահման: Թեեւ մենք դաշնակիցներ ենք, սակայն հայկական կողմը նախընտրում է Եվրամիության հետ պայմանավորվել, որպեսզի ԵՄ քաղաքացիական առաքելությունը երկարաժամկետ տեղակայվի: Պետք չէ մոռանալ, որ խոսքը վերաբերում է Ադրբեջանի հետ սահմանին, եւ ԵՄ առաքելությունը կարող է հակարդյունավետ լինել՝ առանց Բաքվի համաձայնության»:

Москва будет мешать работе наблюдателей, считают в ЕС - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Источник в Службе внешних связей Евросоюза подтвердил изданию POLITICO, что завершаются подготовительные работы по развертыванию новой долгосрочной наблюдательной миссии ЕС на границе Армении с Азербайджаном.
По словам источника, «некоторые шаги еще требуют уточнения, после чего проект решения будет направлен в Комитет по политике и безопасности для получения двухлетнего мандата».
Планируется, что в Армении будет размещено до 100 наблюдателей.
При этом представитель Евросоюза подчеркнул, что следует учитывать натянутые отношения ЕС с Россией из-за присутствия последней в регионе.
«Федеральная служба безопасности России в Армении повсюду. У нас было несколько случаев, когда российские пограничники отправляли наших наблюдателей обратно, даже когда их сопровождали представители минобороны Армении», - сообщил источник POLITICO.
Министр иностранных дел России Сергей Лавров 18 января сказал:
«У нас до сих пор остается готовность направить миссию ОДКБ на границу Армении с Азербайджаном. Несмотря на то, что мы союзники, армянская сторона предпочитает договариваться с ЕС, чтобы там на длительной основе разместилась миссия гражданских наблюдателей. Не следует забывать, что речь идет о границе с Азербайджаном, и, наверное, если эта миссия будет разворачиваться без согласия Баку, она может быть просто контрпродуктивной».