ԵՄ պաշտոնյան կարծում է, որ Մոսկվան փորձելու է խանգարել դիտորդների աշխատանքին - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Եվրամիության Արտաքին գործողությունների ծառայության աղբյուրը POLITICO պարբերականին հաստատել է, որ Ադրբեջանի հետ Հայաստանի սահմաններին ԵՄ նոր երկարաժամկետ դիտորդական առաքելություն տեղակայելու նախապատրաստական ծրագրերը վերջնական տեսքի են բերվում:
Աղբյուրի խոսքով՝ «որոշ քայլեր դեռ պետք է հստակեցվեն, ինչից հետո որոշման նախագիծը կուղարկվի Քաղաքական եւ անվտանգության կոմիտե՝ երկու տարվա մանդատ ստանալու ակնկալիքով»:
Նախատեսվում է, որ Հայաստանում կտեղակայվի մինչեւ 100 դիտորդ:
Միաժամանակ, եվրոպացի պաշտոնյան ընդգծել է, որ Ռուսաստանի հետ լարված հարաբերությունները պետք է հաշվի առնվեն՝ ի նկատի ունենալով վերջինիս ներկայությունը տարածաշրջանում։
«Ռուսաստանի Անվտանգության դաշնային ծառայությունը Հայաստանում ամենուր է։ Մենք մի քանի դեպք ենք ունեցել, երբ ռուս սահմանապահները մեր դիտորդներին հետ են ուղարկել, անգամ այն դեպքում, որ նրանց ուղեկցում էին ՀՀ ՊՆ պաշտոնյաները», - հայտնել է POLITICO-ի աղբյուրը:
Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հունվարի 18-ին ասել էր.
«Մենք հիմա էլ պատրաստակամ ենք ՀԱՊԿ առաքելություն ուղարկել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի սահման: Թեեւ մենք դաշնակիցներ ենք, սակայն հայկական կողմը նախընտրում է Եվրամիության հետ պայմանավորվել, որպեսզի ԵՄ քաղաքացիական առաքելությունը երկարաժամկետ տեղակայվի: Պետք չէ մոռանալ, որ խոսքը վերաբերում է Ադրբեջանի հետ սահմանին, եւ ԵՄ առաքելությունը կարող է հակարդյունավետ լինել՝ առանց Բաքվի համաձայնության»:

Yerevan /Mediamax/. The EU’s External Action Service source confirmed to POLITICO that plans are being finalized to extend and expand the monitoring mission along Armenia’s borders after its mandate ended in December.
The insider said “there are several steps that still need to be cleared before their deployment, and it will now go to the Political and Security Committee in Brussels, seeking a two-year mandate.”
Up to 100 monitors are expected to be deployed in Armenia.
However, the official emphasized that tense relations with Russia will have to be navigated given its presence in the region. “
“The Russian FSB is everywhere in Armenia. We have had a few cases where our monitors were turned back by Russian border guards, even though they were accompanied by Armenian Defense Ministry personnel,” POLITICO’s source said.
On January 18 Russian Foreign Minister Sergey Lavrov stated:
“We are now ready to send a CSTO mission to the Armenian-Azerbaijani border. Although we are allies, the Armenian side prefers to reach agreement with the European Union on the long-term deployment of the EU civilian mission. We should not forget that it concerns the border with Azerbaijan, and the EU mission may be counterproductive without Baku’s consent,” Lavrov said.