Ալիեւը կրկին սպառնալիքներ է հնչեցրել Հայաստանի հասցեին - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն այսօր ասել է, որ «Բաքուն սաստելու է Հայաստանից եկող սպառնալիքները»։
«Եթե տեսնենք, որ մեզ համար որեւէ վտանգ կա, անմիջապես կճնշենք այն, անկախ նրանից, թե որտեղ կհայտնվի այդ սպառնալիքը՝ մեր տարածքում, թե մեր սահմաններից դուրս։ Դա մեր օրինական իրավունքն է»,- ասել է Ալիեւը ադրբեջանական հեռուստաալիքներին տված հարցազրույցում։
«Մենք տեսնում ենք, թե որ երկրներն են պատրաստվում զենք մատակարարել Հայաստանին։ Ցավոք, նրանց թվում է նաեւ Հնդկաստանը, եւ մենք դա համարում ենք ոչ բարեկամական քայլ, քանի որ այդ հարձակողական զինատեսակների թիրախը միայն Ադրբեջանն է։ Իհարկե, մենք ձեռնարկում ենք անհրաժեշտ միջոցներ, եւ չենք կարող թույլ տալ, որ Հայաստանը վտանգ ներկայացնի մեզ համար»,- նշել է Ադրբեջանի նախագահը։
Ալիեւը նաեւ հայտարարել է, որ «Հայաստանը փորձում է խուսափել Զանգեզուրի միջանցքի գործարկման հետ կապված իր պարտավորությունների կատարումից, սակայն այս նախագիծը կիրականացվի»։
Նրա խոսքով, Զանգեզուրի միջանցքի բացումը ֆիքսված է Ադրբեջանի, Ռուսաստանի եւ Հայաստանի ղեկավարների 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության մեջ։
«Այո, այնտեղ «Զանգեզուրի միջանցք» բառեր չկան, քանի որ այդ եզրույթը ես ավելի ուշ եմ ներմուծել աշխարհաքաղաքական լեքսիկոն։ Բայց այնտեղ հստակ գրված է, որ Ադրբեջանի արեւմտյան շրջանների եւ Նախիջեւանի Ինքնավար Հանրապետության միջեւ պետք է տրանսպորտային կապ հաստատվի, եւ Հայաստանը պետք է դա ապահովի։ Հայաստանը երկու տարուց ավելի է՝ չի կատարում իր պարտավորությունները, բայց դա մեզ չի կանգնեցնի։ Մեզ համար սա ռազմավարական նախագիծ է, եւ մենք վստահ ենք, որ դրա իրականացումը մեր բնական իրավունքն է»,- ասել է Ալիեւը։

Алиев выступил с очередными угрозами в адрес Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил сегодня, что «Баку будет пресекать угрозы, исходящие от Армении».
«Если мы увидим, что для нас существует какая-либо угроза, то мы сразу же подавим ее, вне зависимости от того, где эта угроза появилась - на нашей территории или же за пределами наших границ. Это наше легитимное право», - заявил Алиев в интервью телевизионным каналам.
«Мы видим, какие страны готовятся поставить оружие Армении. К сожалению, среди них есть и Индия, и мы расцениваем это как недружественный шаг, так как целью этих наступательных вооружений является только Азербайджан. Конечно, мы предпринимаем необходимые мероприятия, и не можем допустить, чтобы Армения создавала нам угрозу», - заключил президент Азербайджана.
Алиев также заявил, что «Армения пытается уклониться от выполнения своих обязательств по запуску Зангезурского коридора, однако этот проект будет реализован».
По его словам, открытие Зангезурского коридора прописано в трехстороннем заявлении лидеров Азербайджана, России и Армении от 9 ноября 2020 года.
«Да, там нет слова «Зангезурский коридор», так как этот термин я ввел в геополитический лексикон позднее. Но там четко прописано, что должна быть налажена транспортная связь между западными районами Азербайджана и Нахичеванской Автономной Республикой, и Армения должна обеспечить ее. Армения более двух лет не выполняет взятых на себя обязательств, но это нас не остановит. Для нас это стратегический проект, и мы уверены, что его реализация– наше естественное право», - сказал Алиев.