Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենն ասել է, որ ուղիղ երկխոսությունը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ լավագույն միջոցն է կայուն խաղաղության հասնելու համար:
Ամերիկյան դիվանագիտության ղեկավարն այդ մասին ասել է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարներ Արարատ Միրզոյանի եւ Ջեյհուն Բայրամովի հետ հանդիպման մեկնարկին:
«Միացյալ Նահանգները հանձնառու է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ բանակցություններին: Ուղիղ երկխոսությունը լավագույն միջոցն է կայուն խաղաղության հասնելու համար եւ մենք ուրախ ենք աջակցել դրան:
Այն, ինչ հիմա տեսնում ենք, իրական եւ խիզախ քայլեր են երկու երկրների կողմից՝ կայուն խաղաղություն հաստատելու ուղղությամբ աշխատելու համար:
Միացյալ Նահանգները, հանդիսանալով Հայաստանի և Ադրբեջանի բարեկամ, հավատարիմ է անել ամեն հնարավորը՝ աջակցելու ձեր այս ջանքերում: Ողջունում եմ ձեր կառավարությունների խիզախություն ու վճռականությունը», - ասել է Բլինքենը:

Ереван /Медиамакс/. Госсекретарь США Энтони Блинкен заявил, что прямой диалог между Арменией и Азербайджаном является лучшим способом достижения прочного мира.
Об этом глава американской дипломатии заявил в начале трехсторонней встречи с главами МИД Армении и Азербайджана Араратом Мирзояном и Джейхуном Байрамовым.
«США привержены мирным переговорам между Арменией и Азербайджаном. Прямой диалог - лучший способ достижения прочного мира, и мы рады его поддержать.
То, что мы видим сейчас, - это реальные и храбрые шаги обеих стран, направленные на установление прочного мира.
Соединенные Штаты, как друг Армении и Азербайджана, готовы сделать все возможное, чтобы помочь вам в этих усилиях. Я приветствую храбрость и решимость ваших правительств», - сказал Блинкен.