Ուկրաինայի ԱԳՆ-ն Իրանի դեսպանին զրկել է հավատարմագրումից - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ուկրաինայի ԱԳՆ-ն որոշում է կայացրել Իրանի դեսպանին զրկել հավատարմագրումից եւ էապես կրճատել դեսպանատան անձնակազմը, հայտնում է Ukrinform-ը։
Սեպտեմբերի 23-ին Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին արտաքին գործերի նախարարությանը հանձնարարել էր արձագանքել ռուսական զորքերի կողմից իրանական արտադրության զենքի կիրառման փաստերին։ Կիեւը պնդում է, որ ռուսական զորքերը Ուկրաինայի հարավում կիրառում են իրանական «Շահիդ-136» «կամիկաձե» տիպի անօդաչու թռչող սարքերը:
Սեպտեմբերի 23-ին Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարարություն է կանչվել Իրանի գործերի ժամանակավոր հավատարմատարը: Նրան հայտնել են, որ
«իրանական զենքի մատակարարումը ռուսական զորքերին ուղղակիորեն հակասում է չեզոքության եւ Ուկրաինայի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության նկատմամբ հարգանքի դիրքորոշմանը, որը հրապարակայնորեն հնչեցվել է Իրանի բարձրագույն ղեկավարության կողմից»:
«Ուկրաինայի դեմ պատերազմ մղելու համար Ռուսաստանին զենք մատակարարելը ոչ բարեկամական արարք է, որը լուրջ հարված է հասցնում Ուկրաինայի և Իրանի հարաբերություններին»,- ասվում է Ուկրաինայի ԱԳՆ հայտարարության մեջ։

Ереван /Медиамакс/. МИД Украины решил лишить посла Ирана аккредитации и существенно сократить персонал посольства, сообщает Укринформ.
Президент Украины Владимир Зеленский 23 сентября поручил МИД отреагировать на факты использования российскими войсками вооружения иранского производства. Киев заявляет, что на юге Украины российские войска активизировали воздушные атаки с применением иранских дронов-камикадзе «Шахид-136».
23 сентября в МИД Украины был вызван временный поверенный в делах Ирана, которому
было заявлено, что «поставка иранского вооружения России для его дальнейшего использования российскими войсками напрямую противоречит публично задекларированной высшим руководством Ирана позиции нейтралитета, уважения суверенитета и территориальной целостности Украины».
«Поставки оружия России для ведения войны против Украины является недружественным актом, который наносит серьезный удар отношениям Украины и Ирана», - подчеркнуто в заявлении.