Թոմաս դե Վաալ. ԵՄ-ն եւ Մոսկվան կողմերին տարբեր նախագծեր են առաջարկել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Կարնեգի հիմնադրամի ավագ վերլուծաբան, Կովկասի հարցերով փորձագետ Թոմաս դե Վաալը կարծում է, որ «2020 թվականից հետո բռնության ամենադաժանն ու վտանգավոր բռնկումները ուղղված էին ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Ռուսաստանի դեմ»:
«Ռուսաստանը պարտավոր է աջակցել Հայաստանին ինչպես երկկողմ պայմանագրի, այնպես էլ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությանը (ՀԱՊԿ) նրանց համատեղ անդամակցության շրջանակներում։ Բայց Ռուսաստանն ունի նաեւ Ուկրաինայի խնդիրը: Ադրբեջանը մտադիր է ապացուցել, որ Ռուսաստանը հապաղում է աջակցել իր դաշնակցին, իսկ ՀԱՊԿ-ն ընդամենը «թղթե վագր» է, ինչը ցուցադրում է նաեւ այդ կազմակերպության ձախողումը Ղրղզստանի եւ Տաջիկստանի սահմանային հարձակումների հարցում», - գրում է դե Վաալը «Հայաստանի եւ Ադրբեջանի վրա ավելի շատ ամպեր են կուտակվում» հոդվածում:
«Այս ամբողջ տարվա ընթացքում Հայաստանն ու Ադրբեջանը բանակցություններ են վարել Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի միջնորդությամբ։ Անցյալ շաբաթ տեղի ունեցած բռնությունը չի նշանակում, որ բանակցությունները կեղծիք էին կամ ժամանակի վատնում` ինչպես պնդում էին որոշ վերլուծաբաններ: Նրանք իրականում բավականին առաջընթաց էին գրանցել։ Երկու կողմերն ամռան սկզբին համաձայնության եկան տրանսպորտային երթուղիների հարցում, մինչեւ որ ռուսները բարդություններ մտցրեցին, որոնք դադարեցրեցին ամեն ինչ: Ամառվա ընթացքում նրանք ինտենսիվ աշխատեցին միջպետական պայմանագրի տեքստերի վրա (Ադրբեջանի պահանջով)՝ Ղարաբաղի հայերի իրավունքների եւ անվտանգության դրույթներով (Հայաստանի պահանջով)», - նշում է Թոմաս դե Վաալը:
Նա նկատում է, որ 1991 թվականից ի վեր հայ-ադրբեջանական հակամարտության բոլոր միջնորդներին հետապնդող խնդիրը մեկն է՝ ոչ ոք գին չի վճարում «ոչ» ասելու համար։ «Ղեկավարները կարծում են, որ կարող են հրապարակայնորեն հրաժարվել նրանից, ինչի շուրջ պայմանավորվել են առանձին հանդիպումների ժամանակ, ձգել ժամանակը կամ ուժ կիրառել», - պարզաբանում է վերլուծաբանը:
«Ռուսաստանը շարունակում է մնալ ազդեցիկ շահեր ունեցող միջնորդ, նույնիսկ եթե վստահություն չի վայելում որպես ազնիվ միջնորդ։ Հաղորդագրություններ կան այն մասին, որ Մոսկվան հանդես է եկել խաղաղության պայմանագրի նախագծով, որն անորոշ ժամանակով հետաձգում է Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը՝ բանաձեւ, որը հայերին ավելի շատ է դուր գալիս, քան եվրոպական առաջարկը:
Շառլ Միշելի գործընթացը ներկայում միակ կենսունակն է եւ որպեսզի այն հաջողության հասնի, ավելի ուժեղ աջակցության կարիք ունի Եվրոպական հանձնաժողովի, ԵՄ անդամ երկրների եւ Միացյալ Նահանգների կողմից: «Եթե այն ձախողվի, ապա այլընտրանքը կլինի Մոսկվայի միջնորդությունը, կամ, ավելի վատ՝ երկու կողմերը նոր պատերազմի մեջ կներքաշվեն», - եզրափակում է Թոմաս դե Վաալը:

Thomas de Waal: EU, Moscow come up with different proposals to the sides - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Thomas de Waal, a senior analyst at the Carnegie Foundation, an expert on Caucasus issues, believes that "the most brutal and dangerous round of violence since 2020 aimed as much against Russia as against Armenia.”
“Russia is obliged to assist Armenia both thanks to a bilateral defense treaty and to their joint membership of the Collective Security Treaty Organization (CSTO). But Russia is also of course almost flat on its back in Ukraine. Azerbaijan looks intent on proving both that Russia is slow to support its ally and that the CSTO is a paper tiger - as its failure to act over Tajikistan’s cross-border attacks in Kyrgyzstan also demonstrates,” de Waal writes in his More Storm Clouds Gather Over Armenia, Azerbaijan article.
“All this year, Armenia and Azerbaijan have been engaged in negotiations, mediated by Charles Michel, president of the European Council. The violence last week does not mean, as some commentators have asserted, that the talks were a sham or a waste of time. They had actually made a lot of progress. The two sides agreed the substance of a deal on transportation routes earlier in the summer before the Russians raised some complications, which halted everything. Over the summer they worked intensively on texts which square an interstate treaty (Azerbaijan’s demand) with provisions for the rights and security of the Karabakh Armenians (Armenia’s demand),” Thomas de Waal notes.
He says that the problem that has dogged all mediators in the Armenian-Azerbaijani conflict since 1991 is that no one pays a price for saying “no.” “Leaders feel they can renounce in public what they agreed to in private, play for time, or use force,” the analyst explains.
“Russia is still a mediator with powerful interests, even if it is not trusted as an honest broker. Moscow has also reportedly come up with a draft peace treaty, which indefinitely postpones the issue of the status of Karabakh - a formula that the Armenians like more than the European proposal.
For it to have any chance of success, the Charles Michel process - currently the only viable one - needs much stronger support, from the European Commission, EU member states, and the United States. If it peters out or fails, the two dismal alternatives are that mediation again defaults to Moscow, or, worse: that the two sides get ready to fight the next war,” Thomas de Waal concludes.