Թոմաս դե Վաալ. ԵՄ-ն եւ Մոսկվան կողմերին տարբեր նախագծեր են առաջարկել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Կարնեգի հիմնադրամի ավագ վերլուծաբան, Կովկասի հարցերով փորձագետ Թոմաս դե Վաալը կարծում է, որ «2020 թվականից հետո բռնության ամենադաժանն ու վտանգավոր բռնկումները ուղղված էին ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Ռուսաստանի դեմ»:
«Ռուսաստանը պարտավոր է աջակցել Հայաստանին ինչպես երկկողմ պայմանագրի, այնպես էլ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությանը (ՀԱՊԿ) նրանց համատեղ անդամակցության շրջանակներում։ Բայց Ռուսաստանն ունի նաեւ Ուկրաինայի խնդիրը: Ադրբեջանը մտադիր է ապացուցել, որ Ռուսաստանը հապաղում է աջակցել իր դաշնակցին, իսկ ՀԱՊԿ-ն ընդամենը «թղթե վագր» է, ինչը ցուցադրում է նաեւ այդ կազմակերպության ձախողումը Ղրղզստանի եւ Տաջիկստանի սահմանային հարձակումների հարցում», - գրում է դե Վաալը «Հայաստանի եւ Ադրբեջանի վրա ավելի շատ ամպեր են կուտակվում» հոդվածում:
«Այս ամբողջ տարվա ընթացքում Հայաստանն ու Ադրբեջանը բանակցություններ են վարել Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի միջնորդությամբ։ Անցյալ շաբաթ տեղի ունեցած բռնությունը չի նշանակում, որ բանակցությունները կեղծիք էին կամ ժամանակի վատնում` ինչպես պնդում էին որոշ վերլուծաբաններ: Նրանք իրականում բավականին առաջընթաց էին գրանցել։ Երկու կողմերն ամռան սկզբին համաձայնության եկան տրանսպորտային երթուղիների հարցում, մինչեւ որ ռուսները բարդություններ մտցրեցին, որոնք դադարեցրեցին ամեն ինչ: Ամառվա ընթացքում նրանք ինտենսիվ աշխատեցին միջպետական պայմանագրի տեքստերի վրա (Ադրբեջանի պահանջով)՝ Ղարաբաղի հայերի իրավունքների եւ անվտանգության դրույթներով (Հայաստանի պահանջով)», - նշում է Թոմաս դե Վաալը:
Նա նկատում է, որ 1991 թվականից ի վեր հայ-ադրբեջանական հակամարտության բոլոր միջնորդներին հետապնդող խնդիրը մեկն է՝ ոչ ոք գին չի վճարում «ոչ» ասելու համար։ «Ղեկավարները կարծում են, որ կարող են հրապարակայնորեն հրաժարվել նրանից, ինչի շուրջ պայմանավորվել են առանձին հանդիպումների ժամանակ, ձգել ժամանակը կամ ուժ կիրառել», - պարզաբանում է վերլուծաբանը:
«Ռուսաստանը շարունակում է մնալ ազդեցիկ շահեր ունեցող միջնորդ, նույնիսկ եթե վստահություն չի վայելում որպես ազնիվ միջնորդ։ Հաղորդագրություններ կան այն մասին, որ Մոսկվան հանդես է եկել խաղաղության պայմանագրի նախագծով, որն անորոշ ժամանակով հետաձգում է Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը՝ բանաձեւ, որը հայերին ավելի շատ է դուր գալիս, քան եվրոպական առաջարկը:
Շառլ Միշելի գործընթացը ներկայում միակ կենսունակն է եւ որպեսզի այն հաջողության հասնի, ավելի ուժեղ աջակցության կարիք ունի Եվրոպական հանձնաժողովի, ԵՄ անդամ երկրների եւ Միացյալ Նահանգների կողմից: «Եթե այն ձախողվի, ապա այլընտրանքը կլինի Մոսկվայի միջնորդությունը, կամ, ավելի վատ՝ երկու կողմերը նոր պատերազմի մեջ կներքաշվեն», - եզրափակում է Թոմաս դե Վաալը:

Томас де Ваал: ЕС и Москва предложили сторонам разные проекты - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Старший аналитик Фонда Карнеги Томас де Ваал считает, что «самые жестокие и опасные вспышки насилия после 2020 года были направлены как против Армении, так и России».
«Россия обязана поддержать Армению в рамках как двустороннего договора, так и Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ). Но у России существует проблема Украины. Азербайджан намерен доказать, что Россия неохотно поддерживает своего союзника, а ОДКБ - всего лишь «бумажный тигр»», - пишет де Ваал в статье «Над  Арменией и Азербайджаном сильнее сгущаются грозовые тучи».
«В течение всего этого года Армения и Азербайджан вели переговоры при посредничестве президента Европейского совета Шарля Мишеля. Насилие, произошедшее на прошлой неделе, не означает, что переговоры были притворством или пустой тратой времени, как утверждают некоторые аналитики. На самом деле они добились значительного прогресса. В начале лета стороны договорились о транспортных маршрутах, однако из-за сложностей, привнесенных русскими, все было приостановлено. Летом стороны интенсивно работали над текстами межгосударственного соглашения (по требованию Азербайджана) с положениями о правах и безопасности карабахских армян (по требованию Армении)», - отмечает Томас де Ваал.
Он отмечает, что «с 1991 года всех посредников в армяно-азербайджанском конфликте преследует одна и та же проблема: никто не платит за слово «нет»». «Лидеры считают, что могут публично отказаться от того, о чем договорились на отдельных встречах, продлить сроки или применить силу», - поясняет аналитик.
«Россия продолжает оставаться посредником с влиятельными интересами. Есть сообщения, что Москва выступила с проектом мирного договора, который откладывает вопрос о статусе Карабаха на неопределенный срок - вариант, которая нравится армянам больше, чем европейское предложение.
Процесс при посредничестве Шарля Мишеля в настоящее время является единственно жизнеспособным, и для его успеха требуется более сильная поддержка со стороны Европейской комиссии, государств-членов ЕС и Соединенных Штатов. «Если он провалится, альтернативой станет посредничество Москвы или, что еще хуже, стороны могут быть втянуты в новую войну», - заключает Томас де Ваал.