Թուրքիայի փոխնախագահը մեղադրել է Փելոսիին «դիվանագիտական ջանքերի սաբոտաժի» մեջ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայի փոխնախագահ Ֆուաթ Օքթայը քննադատել է ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Նենսի Փելոսիի կողմից Հայաստանում արված հայտարարությունները։
«Այդ հայտարարությունները հեռու են բարի կամքից եւ օբյեկտիվությունից եւ սաբոտաժի են ենթարկում դիվանագիտական ջանքերը տարածաշրջանում»,- գրել է Օքթայը Twitter-ում։
«Այն ժամանակ, երբ Հարավային Կովկասն ավելի քան երբեւէ խաղաղության եւ կայունության կարիք ունի, կոչ եմ անում միջազգային դերակատարներին գործել առավել արդար եւ պատասխանատու կերպով»,- ասել է Թուրքիայի փոխնախագահը։
Նա ընդգծել է, որ «Թուրքիան կշարունակի աջակցել եղբայրական Ադրբեջանին, որը հերոսական պայքարում ազատագրել է պատմական հողերը 30 տարվա անօրինական օկուպացիայից»։

Вице-президент Турции обвинил Пелоси в «саботаже дипломатических усилий» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Вице-президент Турции Фуат Октай раскритиковал высказывания спикера Палаты представителей Конгресса США Нэнси Пелоси, сделанные в Армении.
«Эти высказывания далеки от понятий доброй воли и объективности и саботируют дипломатические усилия в регионе», - написал Октай в Twitter.
«В период, когда Южный Кавказ как никогда нуждается в мире и стабильности, призываю международных игроков действовать предельно справедливо и ответственно», - заявил вице-президент Турции.
Он подчеркнул, что «Турция и впредь будет поддерживать братский Азербайджан, освободивший в героической борьбе исторические земли от 30-летней несправедливости и незаконной оккупации».