Երեւան: Մեդիամաքս: Սեպտեմբերի 7-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը եւ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ելույթ կունենան Վլադիվոստոկի Արեւելյան տնտեսական ֆորումի (EEF) «Դեպի բազմաբեւեռ աշխարհ» վերնագրված քննարկմանը:
Կրեմլի մամուլի ծառայությունը հայտնում է, որ քննարկմանը կմասնակցեն նաեւ Մյանմայի ժամանակավոր կառավարության վարչապետը, Մոնղոլիայի վարչապետը եւ Ժողովրդական ներկայացուցիչների համաչինական ժողովի Մշտական կոմիտեի նախագահը։
«Օրվա ընթացքում նախատեսված են Վլադիմիր Պուտինի երկկողմ հանդիպումները Արեւելյան տնտեսական ֆորումին հրավիրված օտարերկրյա ղեկավարների հետ։ Տեղի կունենա մտքերի փոխանակում երկկողմ եւ տարածաշրջանային օրակարգի արդիական հարցերի շուրջ»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

Pashinyan and Putin to deliver remarks at “On the Way to a Multipolar” session - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, along with Russian President Vladimir Putin, will address the session “On the Way to a Multipolar World” of the Eastern Economic Forum (EEF) in Vladivostok on September 7.
Kremlin press service reports that Prime Minister of the Interim Government of Myanmar, the Prime Minister of Mongolia and the Chairman of the Standing Committee of the Chinese National People’s Congress will also take part in the session.
“During the day, bilateral meetings of Vladimir Putin with foreign leaders invited to the EEF-2022 are planned. An exchange of views will take place on topical issues of the bilateral and regional agenda,” the news release says.