Փաշինյանը Բլինքենին՝ մեր հանրությունն աջակցում է խաղաղության օրակարգին - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ հեռախոսազրույցում վերահաստատել է իր նվիրվածությունը խաղաղության օրակարգին եւ ընդգծել, որ Հայաստանի հանրությունն աջակցում է այդ ուղեգիծը:
Հուլիսի 25-ին կայացած քննարկմանը Փաշինյանն ու Բլինքենն անդրադարձել են Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության բանակցություններին, ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորմանը, տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացմանը, գերիների վերադարձին, անհետ կորած անձանց ճակատագրին:
Կառավարությունից հայտնում են, որ «Բլինքենն ԱՄՆ պատրաստակամությունն է հայտնել որպես ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահող աջակցելու նշված բոլոր հարցերի լուծումներին»:
Նրանք քննարկել են նաեւ Հայաստան-Թուրքիա հարաբերություններում տեղի ունեցող գործընթացները: Բլինքենը ողջունել է Հայաստանի վարչապետի եւ Թուրքիայի նախագահի հուլիսի 11-ին տեղի ունեցած հեռախոսազրույցը եւ ԱՄՆ պատրաստակամությունն արտահայտել՝ աջակցելու երկու երկրների հարաբերությունների կարգավորմանը:
ԱՄՆ Պետքարտուղարության խոսնակ Նեդ Փրայսը եւս հաղորդագրություն է հրապարակել հեռախոսազրույցի մասին, որում, մասնավորապես, ասված է.
«Պետքարտուղարը զրուցել է Հայաստանի վարչապետի հետ՝ քննարկելու Հայաստանի և Ադրբեջանի պատմական հնարավորությունը տարածաշրջանում խաղաղության հասնելու համար։ Պետքարտուղարն առաջարկել է Միացյալ Նահանգների օգնությունը տարածաշրջանային տրանսպորտային և հաղորդակցության կապերի դյուրացման համար։ Պետքարտուղարը խրախուսել է երկկողմ երկխոսության շարունակությունը եւ ողջունել է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպումը Թբիլիսիում։ Նա վերահաստատել է աջակցությունը ԵՄ-ի միջնորդությամբ արդյունավետ քննարկումներին եւ նշել է, որ Միացյալ Նահանգները ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահն է 1994 թվականից եւ պատրաստ երկկողմանի հիմունքներով եւ համախոհ գործընկերների հետ միասին ներգրավվել՝ օգնելու Հայաստանին եւ Ադրբեջանին հասնել երկարաժամկետ համապարփակ խաղաղություն»։

Пашинян сказал Блинкену, что общество поддерживает мирную повестку - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян в телефонной беседе с госсекретарем США Энтони Блинкеном подтвердил свою приверженность мирной повестке дня и подчеркнул, что общественность Армении поддерживает этот путь.
Пашинян и Блинкен коснулись мирных переговоров между Арменией и Азербайджаном, урегулирования нагорно-карабахской проблемы, открытия региональных коммуникаций и возвращения пленных и выяснения судьбы пропавших без вести.
В сообщении правительства Армении говорится, что «Блинкен выразил готовность США как сопредседателя Минской группы ОБСЕ поддержать решение всех упомянутых вопросов».
Собеседники также обсудили процессы в отношениях Армения-Турция. Госсекретарь приветствовал состоявшийся 11 июля телефонный разговор между премьер-министром Армении и президентом Турции и выразил готовность США поддержать нормализацию отношений между двумя странами.
Пресс-секретарь Госдепартамента США Нед Прайс также опубликовал сообщение о телефонной беседе, в которой, в частности, говорится:
«Госсекретарь провел беседу с премьер-министром Армении, чтобы обсудить историческую возможность Армении и Азербайджана для достижения мира в регионе. Госсекретарь предложил помощь США для облегчения региональных транспортных и коммуникационных связей. Госсекретарь призвал к продолжению двустороннего диалога и приветствовал недавнюю встречу министров иностранных дел Армении и Азербайджана в Тбилиси. Он подтвердил поддержку продуктивных обсуждений при посредничестве ЕС и отметил, что Соединенные Штаты являются сопредседателями Минской группы ОБСЕ с 1994 года и готовы взаимодействовать как на двусторонней основе, так и с партнерами-единомышленниками, чтобы помочь Армении и Азербайджану добиться долгосрочного всеобъемлющего мира».