Զախարովան մեկնաբանել է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան հայտարարած մրցույթը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան այսօր ասել է, որ Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան կողմից հայտարարված՝ Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի միջեւ հակամարտությունը լուծելու նախագծերի մրցույթը «հարցեր է առաջացնում նրանց հոգեկան հավասարակշռության վերաբերյալ»։
«Վերջին շրջանում ամերիկյան դիվանագիտության գործողությունները երբեմն հարցեր են առաջացնում նրանց հոգեկան հավասարակշռության վերաբերյալ: Մեր սկզբունքային մոտեցումն այն է, որ ցանկացած նախաձեռնություն, որը նպաստում է խաղաղ կարգավորմանը, գերազանց է։ Բայց եթե խոսքը պրոֆեսիոնալների եւ մասնագետների մասին է, ապա պետք չէ գլորվել դեպի պոպուլիզմ, ի վերջո, սա լուրջ, տքնաջան աշխատանք է»,- ասել է Զախարովան՝ ճեպազրույցում պատասխանելով լրագրողի հարցին։
«Եթե Միացյալ Նահանգները պայքարում են խաղաղության համար, ապա, հավանաբար, անհրաժեշտ է դադարեցնել սադրանքները, որոնք հանգեցնում են հակամարտությունների սրմանը», - ՏԱՍՍ-ը մեջբերում է Զախարովայի այս խոսքերը:
«Ես անկեղծորեն հավատում եմ ինչպես հանրային դիվանագիտության, այնպես էլ քաղաքացիական հասարակությունից բխող նախաձեռնությունների ուժին, սակայն դրանք չպետք է օգտագործվեն որպես կոնյունկտուրային նպատակների հասնելու գործիք»,- ասել է ՌԴ ԱԳՆ խոսնակը։

Захарова усомнилась в «душевном равновесии» сотрудниов посольства США в Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Официальный представитель МИД России Мария Захарова заявила сегодня, что объявленный посольством США в Армении конкурс проектов решения конфликта между Арменией, Азербайджаном и Турцией «вызывает вопросы об их душевном равновесии».
«У меня иногда действия американской дипломатии в последнее время вызывают вопросы об их душевном равновесии. Наш принципиальный подход заключается в том, что любая инициатива, содействующая мирному урегулированию, прекрасна. Но если мы говорим о профессионалах и специалистах, то нельзя скатываться до популизма, все-таки это серьезная, кропотливая работа», - сказала Захарова, отвечая на брифинге на вопрос журналиста.
«Если США так ратуют за мир, наверное, нужно заканчивать заниматься провокациями, которые приводят к обострению конфликтов», - эти слова Захаровой приводит ТАСС.
«Я искренне верю в силу и народной дипломатии, и инициатив, который исходят от гражданского общества, но они не должны использоваться как инструмент достижения каких-то конъюнктурных целей», - сказала российский дипломат.