Շառլ Միշելը պարզաբանել է մայիսի 22-ի իր հայտարարությունը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Եվրոպական միության խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի անունից նրա խոսնակը հայտարարություն է տարածել՝ «Հայաստանի եւ Ադրբեջանի վերաբերյալ»:
Ներկայացնում ենք այն ամբողջությամբ.
«Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ վերջին օրերի լարվածության համատեքստում նախագահ Միշելը վերստին հաստատում է ԵՄ հանձնառությունը՝ խորացնելու երկու երկրների հետ համագործակցությունը եւ խթանելու Հարավային Կովկասը, որպես  անվտանգ, կայուն, խաղաղ եւ բարեկեցիկ տարածաշրջան՝ ի շահ տարածաշրջանում ապրող բոլոր մարդկանց:
Նախագահը ողջունում է երկու երկրների սահմանային հանձնաժողովների առաջին պատմական հանդիպումը մայիսի 24-ին եւ ընդգծում է՝ մինչդեռ կողմերը հետամուտ են սահմանազատման գործընթացին, կարեւոր է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ պետական սահմանի երկայնքով կայունության եւ անվտանգության ապահովումը:
Ավելի լայն առումով նախագահ Միշելն ընդգծում է, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների կայուն կարգավորման համար կարեւոր է անդրադառնալ բոլոր դեռ չլուծված խնդիրներին՝ ներառյալ՝ շարունակելով ապագա խաղաղության պայմանագրի շուրջ քննարկումները եւ անդրադառնալով  հակամարտության արմատներին: Ըստ նախագահ Միշելի՝ բոլոր առանցքային խնդիրները, որոնք հանգեցրել են Լեռնային Ղարաբաղի առաջին պատերազմին, ինչպես նաեւ 2020թ ռազմական գործողությունների վերսկսմանը, պետք է կարգավորվեն բոլոր շահագրգիռ կողմերի կողմից, տեւական եւ արդարացի խաղաղության համար պայմաններ ստեղծելու նպատակով։
Շառլ Միշել. «Քննարկումն անկեղծ եւ արդյունավետ էր»
Ինչպես ցանկացած այլ հակամարտության ժառանգականության պարագայում է, տերմինաբանությունը հատկապես զգայուն է այս համատեքստում։ Նախագահ Միշելի՝ առաջնորդների հանդիպման արդյունքների վերաբերյալ մայիսի 22-ի հայտարարությունը չպետք է մեկնաբանել, որպես աջակցություն քննարկումների որեւէ կանխորոշված ելքի: Ծայրաստիճան կարեւոր է բոլոր խնդիրների համակողմանի հասցեագրումը. սա ներառում է բոլոր բնակչությունների իրավունքներն ու անվտանգությունը:
Հաղորդակցության հնարավորությունները հատկապես քննարկվել էին մայիսի 22-ին Բրյուսելում՝ տարածաշրջանի ապաշրջափակման հնարավորությունները զարգացնելու նպատակով: Այս համատեքստում երկու կողմերը հաստատել են, որ ապագա տրանսպորտային ենթակառուցվածքների հետ կապված արտատարածքային պահանջներ չկան: Ցավալի է, որ շահարկումներ են արվում հակառակի շուրջ:
Որպես ամփոփում, նախագահ Միշելը շեշտում է բնակչությանը խաղաղության նախապատրաստելու անհրաժեշտությունը եւ այս հարցում հանրային հռետորաբանության կարեւոր դերը։ Նա ողջունել է պաշտոնական Երեւանի եւ Բաքվի հայտարարությունը՝  բանակցությունների շարունակման համար բարենպաստ մթնոլորտի ապահովման գործում բարեխղճորեն ներգրավվելու մտադրությունների վերաբերյալ եւ հայտնում է ԵՄ պատրաստակամությունը խորացնելու աջակցությունը վստահության ամրապնդման միջոցառումներին:
ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Կլաարը մոտ օրերս կմեկնի տարածաշրջան՝ հետեւելու քննարկվող բոլոր ասպեկտներին»:

Шарль Мишель уточнил свое заявление от 22 мая - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Пресс-секретарь председателя Европейского совета Шарля Мишеля выступил от его имени с заявлением об «Армении и Азербайджане».
Приводим заявлени полностью:
«В контексте недавней напряженности между Арменией и Азербайджаном председатель Шарль Мишель подтверждает приверженность ЕС углублению сотрудничества с обеими странами и усилия по безопасности, стабильности, мира и процветания на Южном Кавказе во благо всех людей в регионе.
Председатель приветствует состоявшееся 24 мая первое историческое заседание пограничных комиссий двух стран и подчеркнул, что пока стороны продолжают процесс демаркации, важно обеспечить стабильность и безопасность вдоль государственной границы между Арменией и Азербайджаном.
В более широком смысле председатель Мишель подчеркнул важность решения всех пока еще нерешенных вопросов для прочного урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном, включая продолжение обсуждения будущего мирного договора и возвращаясь к корням конфликта. По словам председателя Мишеля, все ключевые вопросы, которые привели к первой войне в Нагорном Карабахе, а также к возобновлению боевых действий в 2020 году, должны быть решены всеми заинтересованными сторонами, чтобы создать условия для прочного и справедливого мира.
Как и в случае любого другого конфликта, терминология в этом контексте особенно чувствительна. Заявление председателя Мишеля об итогах встречи лидеров 22 мая не следует трактовать как поддержку какого-либо предопределенного исхода обсуждений. Чрезвычайно важно всестороннее адресование, включаещее вопросы прав и безопасности всех населений.
С целью разработки возможности для разблокирования региона особое место в обсуждении 22 мая в Брюсселе занимали коммуникационные возможности. В этом контексте обе стороны подтвердили отсутствие экстерриториальных требований относительно будущей транспортной инфраструктуры. Спекуляции об обратном вызывают сожаление.
В заключение председатель Мишель подчеркнул необходимость подготовки населения к миру и важную роль публичной риторики в этом вопросе. Он приветствовал заявление официальных Еревана и Баку о намерении добросовестно заниматься обеспечением благоприятной атмосферы для продолжения переговоров и выразил готовность ЕС углубить поддержку мер укрепления доверия».