Թուրքիայի նախկին ԱԳ նախարարը գրել է Փաշինյանի «համարձակ քայլի» մասին - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Թուրքիայի նախկին արտգործնախարար Յաշար Յաքըշը «նշանակալի» է որակել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի 2022 թվականի ապրիլի 13-ի ելույթը խորհրդարանում։
Յաքըշը, ով Թուրքիայում իշխող «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցության հիմնադիր անդամներից է, «Հայացք Հայաստանի եւ Ադրբեջանի բանակցություններին» հոդվածում, մասնավորապես, գրում է.
«Փաշինյանը նշել է, որ Ղարաբաղի հարցը, իր կարծիքով, տարածքային չէ, այլ վերաբերում է այնտեղ բնակվող հայերի իրավունքներին ու ազատություններին։ Տասնամյակներ շարունակ Հայաստանը դիտարկել է այդ հարցը որպես տարածքային խնդիր։ Փաշինյանը դարձավ Հայաստանի առաջին քաղաքական առաջնորդը, ով նման հայտարարություն արեց»։
«Միայն ուժեղ ընտրական մանդատ ունեցող քաղաքական առաջնորդը կարող է գնալ նման համարձակ քայլի։ Ինչպես եւ սպասվում էր, Փաշինյանի հայտարարությունը փոթորիկ առաջացրեց՝ թե՛ խորհրդարանում, թե՛ փողոցներում»,- գրում է Թուրքիայի նախկին արտգործնախարարը։
Յաշար Յաքըշի կարծիքով, «Փաշինյանի մոտեցման առավելություններից մեկն այն է, որ նա դարձավ առաջին քաղաքական առաջնորդը, ով անդրադարձել է ղարաբաղյան խնդրի էությանը»։
«Ոչ մի այլ ղեկավար մինչ այժմ չէր կարողացել ճանաչել տարբերությունը  Ղարաբաղի հայերի իրավունքների ու ազատությունների եւ միջազգային այն  պարտավորությունների միջեւ, որոնք Հայաստանը ստանձնել էր՝ անկախ երկիր դառնալով»,- գրում է հեղինակը։

Экс-глава МИД Турции заявил о «знаковой речи» и «смелом шаге» Пашиняна - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Бывший министр иностранных дел Турции Яшар Якиш назвал «знаковой» речь премьер-министра Армении Никола Пашиняна в парламенте 13 апреля 2022 года.
Якиш, являющийся одним из основателей правящей в Турции партии «Справедливости и развития» пишет в статье «Взгляд на переговоры Армении и Азербайджана»:
«Пашинян указал, что карабахский вопрос, по его мнению, не является территориальным, а касается прав и свобод проживающих там армян.На протяжении десятилетий Армения рассматривала этот вопрос как вопрос территории. Пашинян стал первым армянским политическим лидером, сделавшим такое заявление».
«На такой смелый шаг мог пойти только политический лидер, обладающий сильным электоральным мандатом. Как и ожидалось, заявление Пашиняна вызвало бурю как в парламенте, так и на улицах», - пишет экс-глава МИД Турции.
Яшар Якиш считает, что «одним из достоинств подхода Пашиняна является то, что он стал первым политическим лидером, обратившимся к сути карабахской проблемы».
«Ни один другой лидер до сих пор не смог признать различие между правами и свободами карабахских армян и международными обязательствами, которые Армения взяла на себя, став независимой страной», - отмечает автор.