Լավրովն ու Չավուշօղլուն քննարկել են «3+3» ձեւաչափը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի արտգործնախարարները «հաստատել են Անդրկովկասում իրավիճակի կայունացմանն աջակցելու մտադրությունը՝ ներառյալ 3+3 ձեւաչափի կիրառումը»։
Այս մասին ասվում է Սերգեյ Լավրովի եւ Մեւլութ Չավուշօղլուի հեռախոսազրույցի մասին Ռուսաստանի ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ:
Բանակցությունների հիմնական թեման Ուկրաինայում տիրող իրավիճակն է եղել։
Մեդիամաքսը նշում է, որ «3+3» ձեւաչափը հիշատակվում էր Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եւ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ապրիլի 19-ին Մոսկվայում ստորագրված համատեղ հայտարարության մեջ.
«Կողմերը նշեցին «3+3» տարածաշրջանային խորհրդատվական ձեւաչափի հաջող մեկնարկը, որը կոչված է տրամադրել լրացուցիչ հնարավորություններ տարածաշրջանի բոլոր երկրների միջեւ երկխոսության առաջմղման եւ բազմապլանային համագործակցության համար»:

Лавров и Чавушоглу обсудили формат «3+3» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министры иностранных дел России и Турции «подтвердили настрой на содействие стабилизации обстановки в Закавказье, включая задействование формата «3+3».
Об этом говорится в сообщени МИД России о телефонном разговоре Сергея Лаврова и Мевлюта Чавушоглу, состоявшемся 20 апреля.
Основной темой переговоров стала ситуация в Украине.
Медиамакс отмечает, что формат «3+3» упоминался в Совместном заявлении премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента России Владимира Путина, подписанном 19 апреля в Москве:
«Стороны отметили успешный запуск Консультативной региональной платформы «3+3», призванной предоставить дополнительные возможности для продвижения диалога и разнопланового сотрудничества между всеми странами региона».