Լավրովն ու Չավուշօղլուն քննարկել են «3+3» ձեւաչափը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի արտգործնախարարները «հաստատել են Անդրկովկասում իրավիճակի կայունացմանն աջակցելու մտադրությունը՝ ներառյալ 3+3 ձեւաչափի կիրառումը»։
Այս մասին ասվում է Սերգեյ Լավրովի եւ Մեւլութ Չավուշօղլուի հեռախոսազրույցի մասին Ռուսաստանի ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ:
Բանակցությունների հիմնական թեման Ուկրաինայում տիրող իրավիճակն է եղել։
Մեդիամաքսը նշում է, որ «3+3» ձեւաչափը հիշատակվում էր Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եւ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ապրիլի 19-ին Մոսկվայում ստորագրված համատեղ հայտարարության մեջ.
«Կողմերը նշեցին «3+3» տարածաշրջանային խորհրդատվական ձեւաչափի հաջող մեկնարկը, որը կոչված է տրամադրել լրացուցիչ հնարավորություններ տարածաշրջանի բոլոր երկրների միջեւ երկխոսության առաջմղման եւ բազմապլանային համագործակցության համար»:

Lavrov, Cavusoglu discuss 3+3 format
Yerevan /Mediamax/. Ministers of Foreign Affairs of Russia and Turkey “have reaffirmed their intention to assist in stabilization of situation in the South Caucasus, including the activation of 3+3 format.”
Russian MFA reports that this was stated during the phone conversation between Lavrov and Cavusoglu on April 20.
The main topic of the discussion between the two ministers was the situation in Ukraine.
Mediamax reports that 3+3 format was mentioned in the Joint Statement signed on April 19 in Moscow by Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan and Russia’s President Vladimir Putin.
“The parties noted the successful launch of the 3+3 Consultative Regional Platform, designed to provide additional opportunities to promote dialogue and comprehensive cooperation between all countries of the region.”