Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահ Էնդրյու Շոֆերը այսօր տեղի ունեցած հանդիպմանը խոսել են համապարփակ խաղաղության պայմանագրի շուրջ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ բանակցություններ սկսելու մասին:
Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդական դերը, ասված է ՀՀ ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ:
Հանդիպման ընթացքում կարեւորվել է սահմանազատման եւ սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի ստեղծման վերաբերյալ պայմանավորվածությունների իրականացումը:
«Արարատ Միրզոյանը Էնդրյու Շոֆերին է ներկայացրել Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակը։ Կողմերը մանրամասն քննարկել են 44-օրյա պատերազմի հետեւանքով առաջացած հումանիտար խնդիրները` մասնավորապես հայ ռազմագերիների եւ այլ պահվող անձանց անհապաղ ազատ արձակման եւ հայրենադարձման, ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական մշակութային եւ կրոնական ժառանգության պահպանման հարցերը»,- ասված է ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ։

Yerevan /Mediamax/. Armenian Foreign Ministers Ararat Mirzoyan and U.S. Co-Chair of the OSCE Minsk Group Andrew Schoffer spoke during a meeting today about the start of negotiations between Armenia and Azerbaijan on comprehensive peace treaty.
Armenian MFA press service reports that Ararat Mirzoyan emphasized the brokering role of the OSCE Minsk Group co-chairs.
During the meeting the parties highlighted the implementation of the agreement on setting up a delimitation and border security commission.
“Ararat Mirzoyan briefed Andrew Schoffer on the situation created in Nagorno Karabakh. The parties discussed in detail the humanitarian issues created as a result of 44-day war, in particular the issues on return of Armenian prisoners of war and other detainees and preservation of Armenian cultural and religious heritage in the territories that passed under the control of Azerbaijan,” the ministry said in a news release.