Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահ Էնդրյու Շոֆերը այսօր տեղի ունեցած հանդիպմանը խոսել են համապարփակ խաղաղության պայմանագրի շուրջ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ բանակցություններ սկսելու մասին:
Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդական դերը, ասված է ՀՀ ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ:
Հանդիպման ընթացքում կարեւորվել է սահմանազատման եւ սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի ստեղծման վերաբերյալ պայմանավորվածությունների իրականացումը:
«Արարատ Միրզոյանը Էնդրյու Շոֆերին է ներկայացրել Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակը։ Կողմերը մանրամասն քննարկել են 44-օրյա պատերազմի հետեւանքով առաջացած հումանիտար խնդիրները` մասնավորապես հայ ռազմագերիների եւ այլ պահվող անձանց անհապաղ ազատ արձակման եւ հայրենադարձման, ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական մշակութային եւ կրոնական ժառանգության պահպանման հարցերը»,- ասված է ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ։

Мирзоян и Шофер обсудили вопросы мирного договора - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Эндрю Шофер обсудили сегодня в Ереване вопрос начала переговоров по всеобъемлющему мирному договору между Арменией и Азербайджаном.
Арарат Мирзоян подчеркнул посредническую роль сопредседателей Минской группы ОБСЕ, говорится в сообщении МИД Армении.
В ходе встречи была отмечена важность реализации договоренностей о создании комиссии по демаркации и безопасности границ.
«Арарат Мирзоян представил Эндрю Шоферу ситуацию в Нагорном Карабахе. Стороны подробно обсудили гуманитарные вопросы, возникшие в результате 44-дневной войны, в частности, немедленное освобождение и возвращение армянских военнопленных и других задержанных, а также сохранение армянского культурного и религиозного наследия на территориях, перешедших под контроль Азербайджана», - говорится в сообщении МИД.