Միրզոյանը եւ Լավրովը քննարկել են դաշնակցային հարաբերությունների ամրապնդումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը իր ռուսաստանցի պաշտոնակից Սերգեյ Լավրովին ներկայացրել է ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում եւ Հայաստան-Ադրբեջան սահմանագոտում հրադադարի ռեժիմի շարունակական խախտումների եւ սադրիչ գործողությունների հետեւանքով ստեղծված իրավիճակը:
Նախարարների հանդիպումը կայացել է մարտի 10-ին Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումի շրջանակներում։
Արարատ Միրզոյանը կարեւորել է լարվածության թուլացման եւ միջադեպերի կանխման ուղղությամբ անհրաժեշտ քայլերի իրականացումը։
ԱԳՆ հաղորդագրության համաձայն, Միրզոյանը եւ Լավրովը քննարկել դաշնակցային հարաբերությունների առավել ամրապնդմանը վերաբերող հարցեր։
Նրանք մտքեր են փոխանակել ՀԱՊԿ, ԵԱՏՄ, ԱՊՀ եւ միջազգային այլ հարթակներում փոխգործակցության սերտացման եւ արդյունավետության բարձրացման շուրջ:
«Անդրադարձ է կատարվել 2020թ. նոյեմբերի 9-ի, 2021թ. հունվարի 11-ի եւ 2021թ. նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարություններով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման ընթացքին: Կարեւորվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության  մանդատի ներքո Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ եւ տեւական կարգավորման խաղաղ բանակցությունների լիարժեք վերսկսումը», - ասված է հաղորդագրության մեջ:

Мирзоян и Лавров обсудили укрепление союзнических отношений - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян проинформировал своего российского коллегу Сергея Лаврова о ситуации, сложившейся в Нагорном Карабахе и на армяно-азербайджанской границе в результате нарушений перемирия и провокационных действий со стороны вооруженных сил Азербайджана.
Встреча министров состоялась 10 марта в рамках Анталийского дипломатического форума.
Арарат Мирзоян подчеркнул важность осуществления необходимых шагов для снижения напряженности и предотвращения инцидентов.
Согласно сообщению МИД Армении, Мирзоян и Лавров обсудили вопросы, связанные с дальнейшим укреплением армяно-российских союзнических отношений. Состоялся обмен мнениями по вопросам более тесного взаимодействия и повышения эффективности в рамках ОДКБ, ЕАЭС, СНГ и других международных площадок.
«Был затронут также вопрос хода реализации договоренностей, достигнутых в рамках трехсторонних заявлений от 9 ноября 2020 года, 11 января и 26 ноября 2021 года. Была отмечена важность полного возобновления переговоров по всеобъемлющему и прочному урегулированию нагорно-карабахского конфликта в рамках мандата сопредседателей Минской группы ОБСЕ», - говорится в сообщении.