Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում IESE բիզնես դպրոցի տնտեսագիտության եւ ֆինանսների պրոֆեսոր Քսավիեր Վիվեսի հոդվածը՝ գրված Project Syndicate-ի համար։
Ռուսաստանի ներխուժումն Ուկրաինա ցնցեց աշխարհը, ստիպելով շատերին գալ այն եզրակացության, որ նման չմտածված արարքը կարող էր իրականացվել միայն իռացիոնալ ավտոկրատի, կամ գուցե, նույնիսկ խելագարի կողմից: Մյուսները սակայն դրա մեջ տեսան ռացիոնալ ռազմավարություն՝ օգտագործել Արեւմուտքի ներկայիս թուլությունը հին խորհրդային կայսրությունը վերականգնելու համար: Ո՞վ է ճիշտ:
Սիրիայում եւ Աֆղանստանում ֆիասկոյից մինչեւ Բրեքզիթ եւ ԱՄՆ-ում եւ Եվրոպայում խորացող բեւեռացումն ու կաթվածահարությունը (որը նույնպես կախված է ռուսական էներգիայից), կան բազմաթիվ պատճառներ, թե ինչու Վլադիմիր Պուտինը կարող էր որոշել, որ ժամանակն է հարվածելու: Դրան գումարեք ռուսների հետկայսերական խումարը Խորհրդային Միության փլուզումից հետո, եւ կարող եք տեսնել, թե ինչու նա կարող էր մտածել, որ հաղթական խաղաքարտը իր ձեռքում է:
Պուտինն Ուկրաինայի դեմ իր պատերազմը արդարացնում է երկրի արեւելյան շրջաններում ռուսների դեմ ցեղասպանության մասին անհեթեթ պնդումներով, որոնք սարսափելի կերպով հիշեցնում են 1938 թվականի Հիտլերի Մեծ սուտը: Այն բանից հետո, երբ Հիտլերը հայտարարեց, որ 300 սուդետական գերմանացիներ սպանվել են չեխական ոստիկանության կողմից, Արեւմուտքը հավանության նշան տվեց Մյունխենին, եւ Հիտլերը ներխուժեց Չեխոսլովակիա եւ սկսեց այն մասնատել: Բոլորս գիտենք, թե ինչ եղավ հետո։ Ինչպես արդարացիորեն ասել էր Ուինսթոն Չերչիլը Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Նեւիլ Չեմբերլենի վերադառնալուց հետո. «Դուք ընտրություն ունեիք պատերազմի եւ անպատվության միջեւ: Դուք ընտրեցիք անպատվությունը, եւ այժմ կստանաք պատերազմ»։
Պուտինը վաղուց էր պատրաստվում Ուկրաինա ներխուժմանը։ Բացի Չինաստանի հետ նոր տնտեսական գործարքներ կնքելուց եւ միջազգային ու տեղական լրատվամիջոցները ապատեղեկատվությամբ հեղեղելուց, նա նաեւ մոտ 630 միլիարդ դոլար արժութային պահուստներ էր կուտակել:
Թեեւ նրա վարչակարգի դեմ կիրառվող կոշտ պատժամիջոցները անհասանելի են դարձրել այդ ռազմական գանձարանը, դրա կուտակումը լուրջ պլանավորման նշան է: Այժմ մենք գիտենք, որ մինչ եվրոպական քաղաքական առաջնորդները, ինչպիսին է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, երկխոսության մեջ էին Ռուսաստանի հետ եւ առաջարկում էին հաշտեցման տարբեր ձեւեր, դիվանագիտական «լուծումը» երբեք բանակցությունների սեղանին չէր:
Ի՞նչ նկատառումներ պետք է ներառվեին Պուտինի ռազմավարության մեջ։ Նախ՝ նա, հավանաբար, հաշվարկել էր, որ պատժամիջոցները ընդունելի կլինեն, հաշվի առնելով, որ երբ Ռուսաստանը անեքսիայի ենթարկեց Ղրիմը, միջամտեց Արեւմուտքի ընտրություններին, սպանություններ էր իրականացնում ամբողջ աշխարհում եւ իր դերն խաղաց 2014 թվականին քաղաքացիական ինքնաթիռի կործանման մեջ, Արեւմուտքը միայն զուսպ արձագանք էր ցուցաբերել: Կրեմլը նաեւ ճիշտ էր ենթադրել, որ արեւմտյան ժողովրդավարությունները ուժով չեն պատասխանի ռազմական գործողություններին:
Ավելին, քանի որ Չինաստանը կիսում է Կրեմլի շահագրգռվածությունը՝ զսպելու լիբերալ ժողովրդավարության տարածումն ամբողջ աշխարհում, Պուտինը կարող էր հույս դնել չինացիների վրա, որոնք լրացուցիչ տնտեսական փրկագոտի կապահովեն՝ գնելով ռուսական գազը:
Սակայն այս նոր հարաբերությունները թանկ գին են ունենալու: Քանի որ աշխարհը շարունակում է բաժանվել առանձին տեխնոլոգիական եւ տնտեսական բլոկների, Ռուսաստանն էլ ավելի մեծ կախվածություն կունենա Չինաստանից, ինչը նշանակում է ռազմավարական ինքնավարության կորուստ։ Ռուսաստանը կարող է ունենալ հզոր բանակ, սակայն ունենալով Իսպանիայի եւ Իտալիայի ՀՆԱ-ին համարժեք ՀՆԱ, այն հեռու է տնտեսական տերություն կոչվելուց:
Մեկ այլ գինը կլինի ՆԱՏՕ-ի վերածնունդը։ Սպառնալով Ֆինլանդիային եւ Շվեդիային ՆԱՏՕ-ի հետ վերջին բանակցություններում նրանց ներգրավվածության համար՝ Կրեմլը ցույց տվեց, որ Պուտինի առաքելությունը դուրս է գալիս Ուկրաինայի սահմաններից:
Պուտինը հնչեցրել է նաեւ միջուկային զենք օգտագործելու ոչ շատ քողարկված սպառնալիք. յուրաքանչյուրը, ով կմիջամտի Ուկրաինայում, կբախվի «հետեւանքների, որոնք դուք երբեք չեք տեսել»: Արդյո՞ք փոխադարձ երաշխավորված ոչնչացումը կորցրել է իր արդյունավետությունը որպես միջուկային զսպող միջոց: Մի՞ թե դա խելագարություն չէ:
Ամենայն հավանականությամբ, դա եւս մեկ ռազմավարական հնարք է. այն, ինչ նախկինում դիվանագիտության մեջ անվանում էին «խելագարի տեսություն»։ Պուտինը պետք է անընդհատ երկերեսություն անի. եթե նա աչքը թարթի, ապա Արեւմուտքը կիմանա, որ այս ամբողջ ընթացքում նա հետեւել էր լավ մտածված ռազմավարությանը։ Խաղերի տեսության տեսանկյունից նա ցույց կտա, որ իր «տեսակը» միշտ չէ, որ ագրեսիվ է։ Դրանով նա կկորցնի զգալի ռազմավարական առավելությունը։
Կրեմլը դեռ պահպանում է իր ագրեսիվ գիծը։ Բայց դա երկու վտանգ է պարունակում։ Նախ՝ դժբախտ պատահարը կամ թյուրիմացությունը կհրահրեն ուղղակի ռազմական առճակատում Արեւմուտքի հետ։ Ռուսաստանը չի կարող իրեն թույլ տալ դա, եթե նրան լիովին չաջակցի Չինաստանը, որը ներկայում ոչինչ չի շահի նման սցենարից:
Երկրորդ վտանգն այն է, որ Արեւմուտքը փորձելու է Կրեմլը փորձարկել իր սահմանափակ, սակայն հզոր ռազմական դիմադրությամբ։ Ուկրաինայում դա անելը կարող է չափազանց ռիսկային լինել, թեեւ այն կարող է հրահրվել մեծ քաղաքում արյունահեղությամբ, սակայն Բոսֆորի եւ Դարդանելի նեղուցներում ռուսական ռազմանավերի շրջափակումը ցույց է տալիս հնարավոր ճանապարհը:
Պուտինը, ամենայն հավանականությամբ, բացառել է այս հնարավորությունը, քանի որ որոշել է, որ Արեւմուտքը չափազանց անօգնական է: Իսկ եթե պարզվի, որ նա սխա՞լ է: Իսկ եթե Արեւմուտքը Կրեմլին հիմնավոր պատճառներ տա հավատալու, որ նա այդքան էլ թույլ չէ: Ի վերջո, շատ բան կախված կլինի նրանից, թե Արեւմուտքն ինչ գին է պատրաստ վճարել Ռուսաստանին զսպելու համար:

Как долго сможет Путин придерживаться «теории безумца»? - Mediamax.am
Предлагаем вашему вниманию статью профессора экономики и финансов бизнес-школы IESE Ксавьера Вивеса, написанную для Project Syndicate.
Вторжение России в Украину потрясло мир, заставив многих наблюдателей сделать вывод, что столь опрометчивый поступок мог совершить только иррациональный автократ или, возможно, даже безумец. Но другие в этом разглядели рациональную стратегию использования нынешней слабости Запада для восстановления старой советской империи. Кто прав?
От фиаско в Сирии и Афганистане до Брекзита и углубления поляризации и паралича в США и Европе (которая также бесповоротно зависит от российской энергии), существует множество причин, по которым Владимир Путин мог решить, что настал момент для нанесения удара. Добавьте к этому постимперское похмелье русских после распада Советского Союза, и вы сможете понять, почему он мог решить, что в его руках выигрышная карта.
Путин оправдывает свою войну против Украины нелепыми заявлениями о геноциде против русских в восточных регионах страны, которые до ужаса напоминают Великую ложь Гитлера в 1938 году. После того, как Гитлер заявил, что 300 судетских немцев были убиты чешской полицией, Запад одобрительно кивнул Мюнхену, и Гитлер начал вторжение и расчленение Чехословакии. Мы все знаем, что произошло дальше. Как верно сказал Уинстон Черчилль о британском Премьер-министре Невилле Чемберлене по его возвращении: «У вас был выбор между войной и бесчестьем. Вы выбрали бесчестье, и теперь вы получите войну».
Путин уже давно готовился к своему вторжению в Украину. Помимо заключения новых экономических соглашений с Китаем и наводнения международных и местных СМИ дезинформацией, он также накопил около 630 миллиардов долларов валютных резервов.
Хотя исторически суровые санкции, которые сейчас применяются к его режиму, сделали эту военную казну недосягаемой, ее накопление свидетельствует о серьезном планировании. Сейчас мы уже знаем, что в то время как европейские политические лидеры, такие как Президент Франции Эммануэль Макрон, вели диалог с Россией и предлагали различные формы примирения, дипломатическое «решение» никогда не лежало на столе переговоров.
Какие соображения должны были войти в стратегию Путина? Во-первых, он, вероятно, рассчитывал, что санкции будут приемлемыми, учитывая, что Запад продемонстрировал лишь умеренную реакцию, когда Россия аннексировала Крым, вмешалась в выборы на Западе, совершала убийства по всему миру и сыграла свою роль в крушении гражданского авиалайнера в 2014 году. Кремль также правильно предположил, что западные демократии не ответят силой на военные действия.
Более того, поскольку Китай разделяет заинтересованность Кремля в сдерживании распространения либеральной демократии по всему миру, Путин мог рассчитывать на то, что китайцы обеспечат дополнительный экономический спасательный круг, покупая российский газ.
Но у этих новых отношений будет высокая цена. Поскольку мир продолжает делиться на отдельные технологические и экономические блоки, Россия станет еще более зависимой от Китая, что означает потерю стратегической автономии. У России может быть мощная армия; но с ВВП аналогичным ВВП Испании и Италии, она далеко не экономическая держава.
Другой ценой будет возрождение НАТО. Угрожая Финляндии и Швеции за их участие в недавних переговорах с НАТО, Кремль показал, что миссия Путина выходит далеко за пределы Украины.
Путин также выступил с не слишком завуалированной угрозой применения ядерного оружия: любой, кто вмешается в дела Украины, столкнется с «такими последствиями, с которыми вы в своей истории еще не сталкивались». Утратило ли гарантированное взаимное уничтожение свою эффективность в качестве средства ядерного сдерживания? Разве это не безумие?
Скорее всего, это очередная стратегическая уловка: то, что раньше в дипломатии называли теорией безумца. Путин должен постоянно лицемерить. Если он моргнет, Запад узнает, что все это время он следовал продуманной стратегии. С точки зрения теории игр, он покажет, что его «тип» не всегда агрессивен. Этим он потеряет существенное стратегическое преимущество.
Кремль пока сохраняет свою агрессивную линию. Но это сопряжено с двумя опасностями. Во-первых, случайность или недоразумение спровоцируют прямую военную конфронтацию с Западом. Россия не может себе этого позволить, если ее полностью не поддержит Китай, который в настоящее время ничего не выигрывает от такого сценария.
Вторая опасность заключается в том, что Запад попытается испытать Кремль своим ограниченным, но мощным военным сопротивлением. Сделать это в Украине может быть слишком рискованно, хотя это может быть спровоцировано кровопролитием в крупном городе, но блокирование российских военных кораблей в проливах Босфор и Дарданелла указывает на возможный путь.
Путин, скорее всего, исключил такую возможность, потому что он решил, что Запад слишком беспомощен. Что, если он окажется неправ? Что, если Запад даст Кремлю веские основания полагать, что он не так уж и слаб? В конце концов, многое будет зависеть от того, какую цену Запад готов заплатить за сдерживание России.