Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում IESE բիզնես դպրոցի տնտեսագիտության եւ ֆինանսների պրոֆեսոր Քսավիեր Վիվեսի հոդվածը՝ գրված Project Syndicate-ի համար։
Ռուսաստանի ներխուժումն Ուկրաինա ցնցեց աշխարհը, ստիպելով շատերին գալ այն եզրակացության, որ նման չմտածված արարքը կարող էր իրականացվել միայն իռացիոնալ ավտոկրատի, կամ գուցե, նույնիսկ խելագարի կողմից: Մյուսները սակայն դրա մեջ տեսան ռացիոնալ ռազմավարություն՝ օգտագործել Արեւմուտքի ներկայիս թուլությունը հին խորհրդային կայսրությունը վերականգնելու համար: Ո՞վ է ճիշտ:
Սիրիայում եւ Աֆղանստանում ֆիասկոյից մինչեւ Բրեքզիթ եւ ԱՄՆ-ում եւ Եվրոպայում խորացող բեւեռացումն ու կաթվածահարությունը (որը նույնպես կախված է ռուսական էներգիայից), կան բազմաթիվ պատճառներ, թե ինչու Վլադիմիր Պուտինը կարող էր որոշել, որ ժամանակն է հարվածելու: Դրան գումարեք ռուսների հետկայսերական խումարը Խորհրդային Միության փլուզումից հետո, եւ կարող եք տեսնել, թե ինչու նա կարող էր մտածել, որ հաղթական խաղաքարտը իր ձեռքում է:
Պուտինն Ուկրաինայի դեմ իր պատերազմը արդարացնում է երկրի արեւելյան շրջաններում ռուսների դեմ ցեղասպանության մասին անհեթեթ պնդումներով, որոնք սարսափելի կերպով հիշեցնում են 1938 թվականի Հիտլերի Մեծ սուտը: Այն բանից հետո, երբ Հիտլերը հայտարարեց, որ 300 սուդետական գերմանացիներ սպանվել են չեխական ոստիկանության կողմից, Արեւմուտքը հավանության նշան տվեց Մյունխենին, եւ Հիտլերը ներխուժեց Չեխոսլովակիա եւ սկսեց այն մասնատել: Բոլորս գիտենք, թե ինչ եղավ հետո։ Ինչպես արդարացիորեն ասել էր Ուինսթոն Չերչիլը Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Նեւիլ Չեմբերլենի վերադառնալուց հետո. «Դուք ընտրություն ունեիք պատերազմի եւ անպատվության միջեւ: Դուք ընտրեցիք անպատվությունը, եւ այժմ կստանաք պատերազմ»։
Պուտինը վաղուց էր պատրաստվում Ուկրաինա ներխուժմանը։ Բացի Չինաստանի հետ նոր տնտեսական գործարքներ կնքելուց եւ միջազգային ու տեղական լրատվամիջոցները ապատեղեկատվությամբ հեղեղելուց, նա նաեւ մոտ 630 միլիարդ դոլար արժութային պահուստներ էր կուտակել:
Թեեւ նրա վարչակարգի դեմ կիրառվող կոշտ պատժամիջոցները անհասանելի են դարձրել այդ ռազմական գանձարանը, դրա կուտակումը լուրջ պլանավորման նշան է: Այժմ մենք գիտենք, որ մինչ եվրոպական քաղաքական առաջնորդները, ինչպիսին է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, երկխոսության մեջ էին Ռուսաստանի հետ եւ առաջարկում էին հաշտեցման տարբեր ձեւեր, դիվանագիտական «լուծումը» երբեք բանակցությունների սեղանին չէր:
Ի՞նչ նկատառումներ պետք է ներառվեին Պուտինի ռազմավարության մեջ։ Նախ՝ նա, հավանաբար, հաշվարկել էր, որ պատժամիջոցները ընդունելի կլինեն, հաշվի առնելով, որ երբ Ռուսաստանը անեքսիայի ենթարկեց Ղրիմը, միջամտեց Արեւմուտքի ընտրություններին, սպանություններ էր իրականացնում ամբողջ աշխարհում եւ իր դերն խաղաց 2014 թվականին քաղաքացիական ինքնաթիռի կործանման մեջ, Արեւմուտքը միայն զուսպ արձագանք էր ցուցաբերել: Կրեմլը նաեւ ճիշտ էր ենթադրել, որ արեւմտյան ժողովրդավարությունները ուժով չեն պատասխանի ռազմական գործողություններին:
Ավելին, քանի որ Չինաստանը կիսում է Կրեմլի շահագրգռվածությունը՝ զսպելու լիբերալ ժողովրդավարության տարածումն ամբողջ աշխարհում, Պուտինը կարող էր հույս դնել չինացիների վրա, որոնք լրացուցիչ տնտեսական փրկագոտի կապահովեն՝ գնելով ռուսական գազը:
Սակայն այս նոր հարաբերությունները թանկ գին են ունենալու: Քանի որ աշխարհը շարունակում է բաժանվել առանձին տեխնոլոգիական եւ տնտեսական բլոկների, Ռուսաստանն էլ ավելի մեծ կախվածություն կունենա Չինաստանից, ինչը նշանակում է ռազմավարական ինքնավարության կորուստ։ Ռուսաստանը կարող է ունենալ հզոր բանակ, սակայն ունենալով Իսպանիայի եւ Իտալիայի ՀՆԱ-ին համարժեք ՀՆԱ, այն հեռու է տնտեսական տերություն կոչվելուց:
Մեկ այլ գինը կլինի ՆԱՏՕ-ի վերածնունդը։ Սպառնալով Ֆինլանդիային եւ Շվեդիային ՆԱՏՕ-ի հետ վերջին բանակցություններում նրանց ներգրավվածության համար՝ Կրեմլը ցույց տվեց, որ Պուտինի առաքելությունը դուրս է գալիս Ուկրաինայի սահմաններից:
Պուտինը հնչեցրել է նաեւ միջուկային զենք օգտագործելու ոչ շատ քողարկված սպառնալիք. յուրաքանչյուրը, ով կմիջամտի Ուկրաինայում, կբախվի «հետեւանքների, որոնք դուք երբեք չեք տեսել»: Արդյո՞ք փոխադարձ երաշխավորված ոչնչացումը կորցրել է իր արդյունավետությունը որպես միջուկային զսպող միջոց: Մի՞ թե դա խելագարություն չէ:
Ամենայն հավանականությամբ, դա եւս մեկ ռազմավարական հնարք է. այն, ինչ նախկինում դիվանագիտության մեջ անվանում էին «խելագարի տեսություն»։ Պուտինը պետք է անընդհատ երկերեսություն անի. եթե նա աչքը թարթի, ապա Արեւմուտքը կիմանա, որ այս ամբողջ ընթացքում նա հետեւել էր լավ մտածված ռազմավարությանը։ Խաղերի տեսության տեսանկյունից նա ցույց կտա, որ իր «տեսակը» միշտ չէ, որ ագրեսիվ է։ Դրանով նա կկորցնի զգալի ռազմավարական առավելությունը։
Կրեմլը դեռ պահպանում է իր ագրեսիվ գիծը։ Բայց դա երկու վտանգ է պարունակում։ Նախ՝ դժբախտ պատահարը կամ թյուրիմացությունը կհրահրեն ուղղակի ռազմական առճակատում Արեւմուտքի հետ։ Ռուսաստանը չի կարող իրեն թույլ տալ դա, եթե նրան լիովին չաջակցի Չինաստանը, որը ներկայում ոչինչ չի շահի նման սցենարից:
Երկրորդ վտանգն այն է, որ Արեւմուտքը փորձելու է Կրեմլը փորձարկել իր սահմանափակ, սակայն հզոր ռազմական դիմադրությամբ։ Ուկրաինայում դա անելը կարող է չափազանց ռիսկային լինել, թեեւ այն կարող է հրահրվել մեծ քաղաքում արյունահեղությամբ, սակայն Բոսֆորի եւ Դարդանելի նեղուցներում ռուսական ռազմանավերի շրջափակումը ցույց է տալիս հնարավոր ճանապարհը:
Պուտինը, ամենայն հավանականությամբ, բացառել է այս հնարավորությունը, քանի որ որոշել է, որ Արեւմուտքը չափազանց անօգնական է: Իսկ եթե պարզվի, որ նա սխա՞լ է: Իսկ եթե Արեւմուտքը Կրեմլին հիմնավոր պատճառներ տա հավատալու, որ նա այդքան էլ թույլ չէ: Ի վերջո, շատ բան կախված կլինի նրանից, թե Արեւմուտքն ինչ գին է պատրաստ վճարել Ռուսաստանին զսպելու համար:

Is There a Method to Putin’s Madness?
Russia’s invasion of Ukraine has stunned the world, leading many commentators to conclude that so rash an act could be committed only by an irrational autocrat, or perhaps even a madman. But others have discerned a rational strategy for exploiting the West’s current weakness to re-establish the old Soviet empire. Who is right?
From the fiascos in Syria and Afghanistan to Brexit and the deepening polarization and paralysis in the United States and Europe (which is also irredeemably dependent on Russian energy), there are plenty of reasons why Russian President Vladimir Putin may have decided that this was the moment to strike. Add in Russians’ post-imperial hangover after the fall of the Soviet Union, and you can start to see why he may think he is holding a winning hand.
Putin has justified his war against Ukraine with preposterous claims about a genocide being committed against Russians in the country’s eastern provinces, all of which is eerily reminiscent of Hitler’s Big Lie in 1938. After Hitler claimed that 300 Sudeten Germans had been killed by the Czech police, the West offered its wink of approval at Munich, and Hitler proceeded to invade and dismember Czechoslovakia. We all know what happened next. As Winston Churchill famously said of British Prime Minister Neville Chamberlain upon his return: “You were given the choice between war and dishonor. You chose dishonor, and you will have war.”
Britain and France’s concession of Czech territory to Germany (which they offered without bothering to consult the Czechs) led to a war that Hitler had in fact been planning all along. Similarly, it now seems clear that Putin has long prepared for his invasion of Ukraine. In addition to forging new economic agreements with China and flooding international and domestic media channels with misinformation, he also amassed some $ 630 billion in foreign-exchange reserves.
Though the historically severe sanctions now being placed on his regime have put that war chest out of reach, accumulating it attests to a significant amount of planning. Putin and his Kremlin acolytes could not bear to have a neighboring Slavic nation-state building a Western-style democracy and preparing someday to pursue NATO membership. While European political leaders such as French President Emmanuel Macron pursued dialogue with Russia and offered various forms of appeasement, we now know that a diplomatic “solution” was never really on the table.
What considerations would have gone into Putin’s strategy? For starters, he probably counted on sanctions being bearable, given that the West mustered only a limited response when Russia annexed Crimea, interfered in Western elections, carried out assassinations around the world, and played a role in downing a civilian airliner in 2014. The Kremlin also anticipated, correctly, that Western democracies would not respond to military action with force.
Moreover, with China sharing the Kremlin’s interest in containing the advance of liberal democracy around the world, Putin could count on the Chinese to provide an additional economic lifeline by purchasing Russian gas. But this new relationship will not be costless. As the world continues to divide into separate technological and economic blocs, Russia will become even more dependent on China, implying a loss of strategic autonomy. Russia may have a powerful military; but with a GDP similar to that of Spain and Italy, it is far from being an economic power.
Another cost will be the revival of NATO, which will go from being brain dead (as Macron put it) to indispensable. Around 25% of the Estonian and Latvian populations are of Russian origin. Despite their membership in the alliance, these countries will need additional reassurances after what has happened in Ukraine. Indeed, by threatening Finland and Sweden for their participation in recent NATO talks, the Kremlin has indicated that Putin’s mission goes well beyond Ukraine.
Putin has also issued a not-so-veiled threat to use nuclear weapons: Anyone who intervenes in Ukraine will face “consequences you have never encountered in your history.” Has mutual assured destruction lost its effectiveness as a nuclear deterrent? Is this not madness?
Most likely, it is another strategic ploy: what used to be called the madman theory of diplomacy. It is to Putin’s advantage if the West believes that Russia is so committed to its mission that it will risk incurring massive damage and that he might be capable of anything. For this posture to be credible, he must constantly dissemble. If he blinks, the West will know that he has been pursuing a calculated strategy all along. In game-theory terms, he will have revealed that his “type” is not always aggressive after all. With that, he will lose an essential strategic advantage.
The Kremlin has maintained its aggressive line so far. But this comes with two dangers. The first is that an accident or a misunderstanding will trigger a direct military confrontation with the West. Russia cannot afford that unless it is fully backed by China, which currently has nothing to gain from such a scenario.
The second danger is that the West will try to test the Kremlin with limited but forceful military resistance of its own. To do this in Ukraine may be too risky, although it could be triggered by a massacre in a large city, but blocking Russian warships from the Bosphorus and Dardanelles straits indicates a possible path.
Putin most likely has ruled out this possibility because he has concluded that the West is too feckless. What if he were proven wrong? What if the West were to give the Kremlin a good reason to believe that it was not so weak after all? At the end of the day, much will depend on what price the West is willing to pay to contain Russia.