Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր Կրեմլում տեղի է ունեցել Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի եւ Իլհամ Ալիեւի հանդիպումը։
Ներկայացնում ենք հատվածներ Պուտինի եւ Ալիեւի բացման խոսքերից ։
Վլադիմիր Պուտին
Դաշնակցային փոխգործակցության հռչակագիր
Ձեր այցը տեղի է ունենում մեր երկկողմ հարաբերություններում նշանակալի իրադարձության՝ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի նախօրեին։ Եվ այսօր մենք կստորագրենք Դաշնակցային փոխգործակցության հռչակագիրը։ Դա, ակնհայտորեն, մեր հարաբերությունների զարգացման նոր փուլ է, եւ, անկասկած, դա հնարավոր դարձավ այդ թվում՝ ղարաբաղյան խնդրի առայժմ ամբողջությամբ չկարգավորված, սակայն լուծման մեջ առաջ մղված լինելու շնորհիվ։
Որոշակի պայմանավորվածություններ
Արդեն կան որոշակի պայմանավորվածություններ ոչ միայն այնտեղ ապրող բոլոր մարդկանց անվտանգության ապահովման, այլեւ առեւտրատնտեսական կապերի զարգացման, տրանսպորտային ուղիների ապաշրջափակման առումով։
Գիտեմ, որ դեռ վեճեր կան, աշխատելու տեղ կա։ Սակայն մենք մեր կողմից ամեն ինչ անելու ենք, որ այս գործընթացը զարգանա խաղաղ ճանապարհով։
Ռուսաստանը չի պատրաստվում վերականգնել կայսրությունը
Գիտեք, որ երեկ Ռուսաստանը որոշել է ճանաչել Դոնբասի երկու ժողովրդական հանրապետությունների ինքնիշխանությունը։ Ուզում եմ անմիջապես ասել. մենք տեսնում եւ կանխատեսում էինք շահարկումներ, որ Ռուսաստանը իբր պատրաստվում է վերականգնել կայսրությունը կայսերական սահմաններում։ Դա բացարձակապես չի համապատասխանում իրականությանը:
Խորհրդային Միության փլուզումից հետո Ռուսաստանը ճանաչել էր բոլոր նոր աշխարհաքաղաքական իրողությունները եւ, ինչպես գիտեք, ակտիվորեն աշխատում է հետխորհրդային տարածքում ի հայտ եկած բոլոր երկրների, անկախ պետությունների հետ մեր փոխգործակցության ամրապնդման ուղղությամբ։ Անգամ սուր, շատ սուր իրավիճակներում, որոնցից է, ԼՂ կարգավորումը, մենք միշտ գործել ենք շատ զգույշ՝ ելնելով այս գործընթացում ներգրավված բոլոր պետությունների շահերից եւ միշտ փորձել ենք հասնել փոխընդունելի լուծումների։
Իլհամ Ալիեւ
Մենք մեծապես գնահատում ենք մեր երկրների միջեւ ձեւավորված բարեկամական, բարիդրացիական հարաբերությունները, ամրապնդում ենք դրանք։ Իսկ դաշնակիցային փոխգործակցության մասին հռչակագրի ստորագրումը շատ լավ ցույց է տալիս, թե որքան ակտիվ ենք մենք աշխատում վերջին տարիներին եւ զարգացնում փոխադարձ համագործակցության ներուժը: Դրանք ոչ միայն խոսքեր էին, ոչ միայն մտադրություններ, այլեւ կոնկրետ գործեր։
Հռչակագիրը բավականին ծավալուն է՝ պարունակում է ավելի քան 40 կետ։ Այն ընդգրկում է մեր փոխգործակցության ամենակարեւոր ոլորտները եւ կարեւորագույն նշանակություն կունենա մեր երկկողմ հարաբերությունների ապագայի համար:
Ընդհանրապես, մեր երկրների միջեւ քաղաքական հարաբերությունները վերջին տարիներին միշտ շատ դրական են զարգացել, եւ այժմ դրանք հասնում են ամենաբարձր մակարդակի։
Նոր իրավիճակ եւ աշխարհաքաղաքական իրողություններ
Այսօր նոր իրավիճակ է, այսօր աշխարհաքաղաքական իրողությունները տարածաշրջանում ընդունված են համաշխարհային հանրության կողմից։ Եվ Ռուսաստանը նույնպես շատ կարեւոր, ես կասեի, գերիշխող դեր է խաղում Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման, տրանսպորտային ուղիների բացման, նորմալ բարիդրացիական հարաբերությունների հաստատման համար։ Մենք մեծապես գնահատում ենք այս դերը եւ հուսով ենք, որ հայկական կողմը, ինչպես եւ մենք, կկատարի 2020 թվականի նոյեմբերին ստորագրված հայտարարության բոլոր կետերը։

Ереван /Медиамакс/. Сегодня в Кремле состоялась встреча президентов России и Азербайджана Владимира Путина и Ильхама Алиева.
Приводим отрывки из вступительных слов Путина и Алиева, опубликованных на сайте Кремля.
Владимир Путин
Декларация о союзническом взаимодействии
Визит Ваш проходит в преддверии заметного события в наших двусторонних отношениях – 30-летия установления дипломатических отношений. И сегодня мы подпишем Декларацию о союзническом взаимодействии. Это, совершенно очевидно, новый этап в развитии наших отношений, и, безусловно, это стало возможно в том числе и после достижения пока не до конца урегулированного в целом вопроса, но продвинутого в его решении – вопроса карабахского урегулирования.
Определённые договорённости
Уже есть определённые договорённости с точки зрения не только обеспечения безопасности всех людей, которые там проживают, но и по развитию торгово-экономических связей, разблокированию транспортных коммуникаций.
Знаю, что есть ещё споры, есть над чем работать. Но мы со своей стороны будем делать всё для того, чтобы этот процесс развивался мирным путём.
Россия не собирается восстановить империю
Вы знаете, что вчера Россия приняла решение признать суверенитет двух народных республик Донбасса. Сразу же хочу сказать: мы видим и предвидели, можно сказать, спекуляции на эту тему – на тему о том, что Россия собирается восстановить империю в имперских же границах. Это абсолютно не соответствует действительности.
После распада Советского Союза Россия признала все новые геополитические реалии и, как Вы знаете, активно работает над укреплением нашего взаимодействия со всеми странами, независимыми государствами, возникшими на постсоветском пространстве. Даже в острых, очень острых ситуациях, которой является, скажем, нагорно-карабахское урегулирование, мы всегда действовали очень аккуратно, исходя из интересов всех вовлечённых в этот процесс государств, и всегда старались добиться взаимоприемлемых решений.
Мы очень ценим дружеские, добрососедские отношения, которые сложились между нашими странами, укрепляем их. И подписание Декларации о союзническом взаимодействии – очень хорошая иллюстрация того, как активно мы работали последние годы и наращивали потенциал взаимного сотрудничества. Это были не просто слова, не просто намерения, но и конкретные дела.
Декларация достаточно обширная: в ней более 40 пунктов. Охватывает важнейшие сферы нашего взаимодействия и будет иметь важнейшее значение для будущего наших двусторонних отношений. В целом политические отношения между нашими странами развивались всегда очень позитивно за последние годы, а сейчас они выходят на самый высокий уровень.
Новая ситуация и геополитические реалии
Сегодня новая ситуация, сегодня геополитические реалии в регионе приняты мировым сообществом. И Россия играет также очень важную роль, я бы сказал, главенствующую роль в деле создания возможностей для нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией, открытия транспортных коммуникаций, установления нормальных соседских отношений. Мы очень ценим эту роль и надеемся, что армянская сторона будет так же, как и мы со своей стороны, выполнять все пункты заявления, подписанного в ноябре 2020 года.