Ավտոճանապարհների բացման մասին ՀՀ առաջարկներին Բաքուն չի արձագանքել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Պաշտոնական Երեւանը կարծում է, որ «դժվար է պատկերացնել սահմանազատման աշխատանքների իրականացում այն սահմանին, որտեղ ամեն օր տեղի են ունենում հրադադարի ռեժիմի խախտումներ»:
Այդ մասին Արմենպրեսին ասել է ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Վահան Հունանյանը՝ մեկնաբանելով ԱԳ նախարարի հայտարարությունն այն մասին, որ հայկական կողմն իբր նախապայմաններ է առաջ քաշում սահմանների սահմանազատման հարցում:
«Հայաստանի վարչապետը, Ռուսաստանի նախագահը եւ Ադրբեջանի նախագահը 2021 թվականի նոյեմբերի 26-ին Սոչիում ստորագրել են հայտարարություն, որից բխում է, որ սահմանազատման եւ սահմանագծման հանձնաժողովի գործունեությանը պետք է նախորդի հայ-ադրբեջանական սահմանին անվտանգության մակարդակի բարձրացմանն ուղղված քայլերի շուրջ պայմանավորվածությունների ձեռքբերումը եւ դրանց իրագործումը: Սա տրամաբանական է նաեւ այն պատճառով, որ դժվար է պատկերացնել սահմանազատման աշխատանքների իրականացում այն սահմանին, որտեղ ամեն օր տեղի են ունենում հրադադարի ռեժիմի խախտումներ:
Հայաստանի Հանրապետությունը, իրապես շահագրգռված լինելով պայմանավորվածությունների լիարժեք իրագործմամբ, դրանց իրականացման իր պատկերացումներն է ձեւակերպել: Ադրբեջանական կողմը որեւէ բովանդակային արձագանք չի տվել, բայց մերժել է դրանք՝ փոխարենը չառաջարկելով երեք երկրների ղեկավարների պայմանավորվածությունները կյանքի կոչելու տարբերակներ», - ասել է Վահան Հունանյանը:
Ադրբեջանի ԱԳ նախարարը նաեւ նշել էր, թե Հայաստանը «վիժեցրել է եռակողմ աշխատանքային խմբի գործունեությունը»:
Արձագանքելով այս պնդմանը, Հայաստանի ԱԳՆ խոսնակն ասել է.
«Եթե նկատի է առնվում տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման հարցով Եռակողմ աշխատանքային խումբը, զավեշտալի զուգադիպությամբ նույն օրն առավոտյան տեղի ունեցած կառավարության նիստում վարչապետ Փաշինյանը հայտարարեց, որ Հայաստանը Երասխ-Ջուլֆա-Օրդուբադ-Մեղրի-Հորադիզ երկաթուղու վերականգման գործնական քայլերի փուլում է, եւ աշխատանքային խմբի հայաստանյան համանախագահ, փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը փետրվարի 2-ին Երեւանում այս թեմայով առարկայական քննարկում է ունեցել ռուսաստանցի իր գործընկերոջ՝ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկի եւ «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ գլխավոր տնօրեն Օլեգ Բելոզյորովի հետ:
Վարչապետ Փաշինյանը, գնահատելով իրադրությունը հայտարարեց, որ Եռակողմ աշխատանքային խմբի աշխատանքի առաջին արդյունքների արձանագրումը շատ մոտ է թվում: Այս համատեքստում Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի հայտարարությունները առնվազն տարօրինակ են, եւ հույս ունենք՝ երկաթուղու վերագործարկման հարցում Բրյուսելում ձեռքբերված պայմանավորվածություններից Ադրբեջանի հրաժարում չեն նշանակում: Նշեմ, որ Հայաստանի Հանրապետությունը վերահաստատում է իր հավատարմությունը ձեռքբերված պայմանավորվածություններին, որի մասին ՀՀ վարչապետը մի քանի անգամ հրապարակային հայտարարել է:
Նշենք նաեւ, որ ավտոճանապարհների բացման մասին նույնպես Հայաստանը առաջարկություններ է արել ադրբեջանական կողմին: Այդ առաջարկություններին մինչեւ օրս որեւէ պատասխան ադրբեջանական կողմից չի հնչել: Հայաստանը պատրաստ է օր առաջ սկսել այդ առաջարկների իրագործումը»:

Баку не отреагировал на предложения Армении об открытии автодорог - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Официальный Ереван считает, что «трудно представить демаркационные работы на границе, где каждый день происходят нарушения режима перемирия».
Об этом сказал Арменпресс пресс-секретарь МИД Армении Ваан Унанян, комментируя заявление министра иностранных дел Азербайджана о том, что армянская сторона якобы выдвигает предусловия в демаркации границ.
«Премьер-министр Армении, президент России и президент Азербайджана 26 ноября 2021 года в Сочи подписали заявление, в котором четко сказано, что лидеры трех стран договорились предпринимать шаги по повышению уровня стабильности и безопасности на армяно-азербайджанской границе и вести дело к созданию двусторонней Комиссии по делимитации и демаркации. Из подписанного лидерами трех стран заявления следует, что деятельности комиссии по делимитации и демаркации должно предшествовать достижение договоренностей о шагах по повышению уровня безопасности на армяно-азербайджанской границе и их реализация. Это логично еще и по той причине, что сложно представить работу по демаркации на границе, где каждый день происходят нарушения режима прекращения огня.
Республика Армения, будучи действительно заинтересованной в полной реализации договоренностей, сформулировала свои идеи по их реализации. Азербайджанская сторона не дала никакого содержательного ответа, но отвергла их, взамен не предложив варианты реализации договоренностей лидеров трех стран», - сказал Ваан Унанян.
Глава МИД Азербайджана также заявил, что Армения «сорвала деятельность трехсторонней рабочей группы».
Комментируя это утверждение, официальный представитель МИД Армении сказал:
«Если имеется в виду трехсторонняя рабочая группа по разблокировке региональных коммуникаций, по курьезному совпадению тем же утром премьер-министр Никол Пашинян заявил на заседании правительства, что Армения находится в процессе практических шагов по восстановлению железной дороги Ерасх - Джульфа - Ордубад - Мегри - Горадиз, и сопредседатель рабочей группы Армении, вице-премьер Мгер Григорян 2 февраля провел в Ереване предметное обсуждение на эту тему со своим российским коллегой, вице-премьером Алексеем Оверчуком и генеральным директором ОАО «Российские железные дороги» Олегом Белозёровым.
Премьер-министр Пашинян, оценивая ситуацию, заявил, что фиксирование первых результатов работы трехсторонней рабочей группы кажется очень близким. В этом контексте заявления главы МИД Азербайджана, по меньшей мере, странные, и мы надеемся, что это не означает отказ Азербайджана от достигнутых в Брюсселе договоренностей о возобновлении работы железной дороги. Отмечу, что Республика Армения подтверждает свою приверженность достигнутым договоренностям, о чем премьер-министр Армении несколько раз публично заявлял.
Отметим также, что Армения также выступила с предложениями к азербайджанской стороне об открытии автомобильных дорог. На сегодняшний день ответа с азербайджанской стороны на эти предложения не поступало. Армения готова как можно скорее приступить к реализации этих предложений».