Ավտոճանապարհների բացման մասին ՀՀ առաջարկներին Բաքուն չի արձագանքել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Պաշտոնական Երեւանը կարծում է, որ «դժվար է պատկերացնել սահմանազատման աշխատանքների իրականացում այն սահմանին, որտեղ ամեն օր տեղի են ունենում հրադադարի ռեժիմի խախտումներ»:
Այդ մասին Արմենպրեսին ասել է ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Վահան Հունանյանը՝ մեկնաբանելով ԱԳ նախարարի հայտարարությունն այն մասին, որ հայկական կողմն իբր նախապայմաններ է առաջ քաշում սահմանների սահմանազատման հարցում:
«Հայաստանի վարչապետը, Ռուսաստանի նախագահը եւ Ադրբեջանի նախագահը 2021 թվականի նոյեմբերի 26-ին Սոչիում ստորագրել են հայտարարություն, որից բխում է, որ սահմանազատման եւ սահմանագծման հանձնաժողովի գործունեությանը պետք է նախորդի հայ-ադրբեջանական սահմանին անվտանգության մակարդակի բարձրացմանն ուղղված քայլերի շուրջ պայմանավորվածությունների ձեռքբերումը եւ դրանց իրագործումը: Սա տրամաբանական է նաեւ այն պատճառով, որ դժվար է պատկերացնել սահմանազատման աշխատանքների իրականացում այն սահմանին, որտեղ ամեն օր տեղի են ունենում հրադադարի ռեժիմի խախտումներ:
Հայաստանի Հանրապետությունը, իրապես շահագրգռված լինելով պայմանավորվածությունների լիարժեք իրագործմամբ, դրանց իրականացման իր պատկերացումներն է ձեւակերպել: Ադրբեջանական կողմը որեւէ բովանդակային արձագանք չի տվել, բայց մերժել է դրանք՝ փոխարենը չառաջարկելով երեք երկրների ղեկավարների պայմանավորվածությունները կյանքի կոչելու տարբերակներ», - ասել է Վահան Հունանյանը:
Ադրբեջանի ԱԳ նախարարը նաեւ նշել էր, թե Հայաստանը «վիժեցրել է եռակողմ աշխատանքային խմբի գործունեությունը»:
Արձագանքելով այս պնդմանը, Հայաստանի ԱԳՆ խոսնակն ասել է.
«Եթե նկատի է առնվում տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման հարցով Եռակողմ աշխատանքային խումբը, զավեշտալի զուգադիպությամբ նույն օրն առավոտյան տեղի ունեցած կառավարության նիստում վարչապետ Փաշինյանը հայտարարեց, որ Հայաստանը Երասխ-Ջուլֆա-Օրդուբադ-Մեղրի-Հորադիզ երկաթուղու վերականգման գործնական քայլերի փուլում է, եւ աշխատանքային խմբի հայաստանյան համանախագահ, փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը փետրվարի 2-ին Երեւանում այս թեմայով առարկայական քննարկում է ունեցել ռուսաստանցի իր գործընկերոջ՝ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկի եւ «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ գլխավոր տնօրեն Օլեգ Բելոզյորովի հետ:
Վարչապետ Փաշինյանը, գնահատելով իրադրությունը հայտարարեց, որ Եռակողմ աշխատանքային խմբի աշխատանքի առաջին արդյունքների արձանագրումը շատ մոտ է թվում: Այս համատեքստում Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի հայտարարությունները առնվազն տարօրինակ են, եւ հույս ունենք՝ երկաթուղու վերագործարկման հարցում Բրյուսելում ձեռքբերված պայմանավորվածություններից Ադրբեջանի հրաժարում չեն նշանակում: Նշեմ, որ Հայաստանի Հանրապետությունը վերահաստատում է իր հավատարմությունը ձեռքբերված պայմանավորվածություններին, որի մասին ՀՀ վարչապետը մի քանի անգամ հրապարակային հայտարարել է:
Նշենք նաեւ, որ ավտոճանապարհների բացման մասին նույնպես Հայաստանը առաջարկություններ է արել ադրբեջանական կողմին: Այդ առաջարկություններին մինչեւ օրս որեւէ պատասխան ադրբեջանական կողմից չի հնչել: Հայաստանը պատրաստ է օր առաջ սկսել այդ առաջարկների իրագործումը»:

Baku gives no response to Armenia’s proposals on opening of the roads - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The official Yerevan believes that "it is difficult to imagine the implementation of delimitation in the borders where ceasefire violations are observed every day.”
Spokesperson of Armenian Ministry of Foreign Affairs Vahan Hunanyan told Armenpress commenting on the statement of the Foreign Minister of Azerbaijan that the Armenian side puts forward preconditions on the issue of delimitation of the borders.
“On November 26, 2021, the Prime Minister of Armenia, the President of Russia and the President of Azerbaijan signed a statement in Sochi. It derives from the statement that the activities of the commission on delimitation and demarcation should be preceded by the agreements on steps towards increasing the level of security on the Armenian-Azerbaijani border and the implementation of those agreements. It is also logical amid the fact that it is difficult to imagine the implementation of delimitation in the borders where ceasefire violations are observed every day.
The Republic of Armenia, being really interested in the full implementation of the agreements, has formulated its notions for their implementation. The Azerbaijani side did not give any substantive response and rejected them, without offering any options for implementing the agreements reached by the leaders of the three countries,” Hunanyan said.
The Foreign Minister of Azerbaijan also noted that Armenia “has undermined the activities of the trilateral working group.”
Responding to the claim Armenia’s MFA spokesperson said:
“If it is referred to the trilateral working group on unblocking regional communications, ironically, on the same morning Prime Minister Pashinyan announced at the Cabinet meeting that Armenia is in the stage of undertaking practical steps towards restoring the Yeraskh-Julfa-Ordubad-Meghri-Horadiz railway, and that the Armenian Co-Chair of the working group, Deputy Prime Minister Mher Grigoryan had a substantive discussion on this topic with his Russian counterpart, Deputy Prime Minister Alexei Overchuk, and Director General of “Russian Railways” Oleg Belozyorov on February 2 in Yerevan.
Assessing the situation, Prime Minister Pashinyan stated that the first results of the work of the Trilateral Working Group seem very close. In this context, the statements of the Foreign Minister of Azerbaijan are at least paradoxical, and we hope that they do not mean Azerbaijan's renunciation of the agreements on the reopening of the railway reached in Brussels. I would like to note that the Republic of Armenia reaffirms its commitment to the agreements, which the Prime Minister publicly stated several times.
It should be noted that Armenia has also made proposals to the Azerbaijani side on the opening of the roads. We have not received any response from the Azerbaijani side to these proposals yet. Armenia is ready to start implementing these proposals as soon as possible.”