Մոսկվան Անկարայից պարզաբանում է հայցել, ասել է Լավրովը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն այսօր ասել է, որ Մոսկվան Անկարայից պարզաբանում է հայցել՝ կապված Ղազախստանում ՀԱՊԿ ուժերի կիրառման վերաբերյալ Թուրքիայի նախագահի օգնականի հայտարարության հետ։
«Անկարայում, մեղմ ասած, անհասկանալի հայտարարություն էր արվել նախագահ Էրդողանի խորհրդականներից մեկի կողմից, որը դատապարտել է ՀԱՊԿ-ի հրավերի հետ կապված Ղազախստանի գործողությունները։ Մեր թուրք գործընկերներից հայցել ենք բացատրել, թե դա ինչ է նշանակում»,- ասել է Լավրովը՝ ելույթ ունենալով 2021 թվականի արդյունքների ամփոփմանը նվիրված մամուլի ասուլիսում։
Միաժամանակ, ռուսաստանցի նախարարն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի պաշտոնյաների կողմից «նյարդային արձագանք» չի նկատել՝ կապված ՀԱՊԿ խաղաղապահների Ղազախստան գործուղելու հետ։

Yerevan /Mediamax/. Russian Foreign Minister Sergey Lavrov stated today that Moscow has requested clarification from Ankara regarding the statement of the Turkish presidential aide about the use of CSTO forces in Kazakhstan.
“There was, to put it mildly, an incomprehensible statement in Ankara by one of President Erdogan’s advisers, who condemned Kazakhstan’s actions on inviting the CSTO. We asked our Turkish colleagues to explain what this means,” Lavrov said, speaking at a press conference on the results of 2021.
At the same time, the Russian minister stressed that he did not observe a “nervous reaction” from the officials of Azerbaijan and Turkey regarding the dispatch of CSTO peacekeepers to Kazakhstan.