Մոսկվան Անկարայից պարզաբանում է հայցել, ասել է Լավրովը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն այսօր ասել է, որ Մոսկվան Անկարայից պարզաբանում է հայցել՝ կապված Ղազախստանում ՀԱՊԿ ուժերի կիրառման վերաբերյալ Թուրքիայի նախագահի օգնականի հայտարարության հետ։
«Անկարայում, մեղմ ասած, անհասկանալի հայտարարություն էր արվել նախագահ Էրդողանի խորհրդականներից մեկի կողմից, որը դատապարտել է ՀԱՊԿ-ի հրավերի հետ կապված Ղազախստանի գործողությունները։ Մեր թուրք գործընկերներից հայցել ենք բացատրել, թե դա ինչ է նշանակում»,- ասել է Լավրովը՝ ելույթ ունենալով 2021 թվականի արդյունքների ամփոփմանը նվիրված մամուլի ասուլիսում։
Միաժամանակ, ռուսաստանցի նախարարն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի պաշտոնյաների կողմից «նյարդային արձագանք» չի նկատել՝ կապված ՀԱՊԿ խաղաղապահների Ղազախստան գործուղելու հետ։

Москва запросила разъяснения у Анкары, заявил Лавров - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел РФ Сергей Лавров заявил сегодня, что Москва запросила у Анкары разъяснения в связи с заявлением помощника турецкого президента относительно использования сил ОДКБ в Казахстане.
«В Анкаре было, мягко говоря, непонятное заявление одного из советников президента Эрдогана, который осудил действия Казахстана по приглашению ОДКБ. Мы запросили наших турецких коллег объяснить, что это означает», - сказал Лавров, выступая на пресс-конференции по итогам 2021 года.
При этом российский министр подчеркнул, что не наблюдал «нервной реакции» со стороны официальных лиц Азербайджана и Турции по поводу отправки миротворцев ОДКБ в Казахстан.