Լավրովը Միրզոյանին ասել է աշխատանքների «շուտափույթ» մեկնարկի կարեւորության մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս։ Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի հետ հեռախոսազրույցում մատնանշել է հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման ուղղությամբ աշխատանքները շուտափույթ սկսելու անհրաժեշտությունը։
«Նախարարները քննարկել են երկկողմ, տարածաշրջանային եւ միջազգային օրակարգի հարցեր։ Առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվել Ադրբեջանի, Հայաստանի եւ Ռուսաստանի ղեկավարների՝ 2021 թվականի նոյեմբերի 26-ի Սոչիի պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքին։ Ռուսական կողմն ընդգծել է հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման աշխատանքների շուտափույթ մեկնարկի ապահովման անհրաժեշտությունը՝ հետագա սահմանագծմամբ»,- ասվում է Ռուսաստանի ԱԳՆ հաղորդագրությունում։
«Սերգեյ Լավրովը նշել է նաեւ Ադրբեջանի, Հայաստանի եւ Ռուսաստանի փոխվարչապետների համանախագահությամբ տրանսպորտային եւ տնտեսական կապերի ապաշրջափակման եռակողմ աշխատանքային խմբի շրջանակներում պայմանավորվածությունները գործնական հարթության տեղափոխելու անհրաժեշտությունը», - նշված է հաղորդագրության մեջ:
Միրզոյանի եւ Լավրովի հեռախոսազրույցի մասին Հայաստանի արտգործնախարարության հաղորդագրությունում, մասնավորապես, ասվում է.
«Նախարարները քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ: Կարեւորվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տեւական ու համապարփակ կարգավորման նպատակով խաղաղ գործընթացի լիարժեք վերականգնումը։
Արարատ Միրզոյանը եւ Սերգեյ Լավրովը քննարկել են նաեւ 2020թ. նոյեմբերի 9-ի, 2021թ. հունվարի 11-ի եւ նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարություններով կողմերի ստանձնած պարտավորությունների կատարման ընթացքը։
Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից հնչող ռազմատենչ հայտարարությունները եւ ուժի կիրառման սպառնալիքները լրջորեն վտանգում են տարածաշրջանային կայունությունը եւ անվտանգությունը:
Նախարարները քննարկել են նաեւ «3+3» ձեւաչափին առնչվող, ինչպես նաեւ տարածաշրջանային ու միջազգային օրակարգի փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր»։

Lavrov stressed to Mirzoyan the need of “prompt” launch of delimitation works - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Russian Foreign Minister Sergey Lavrov stressed during the phone conversation with the Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan the need of earliest launch of delimitation works on the Armenian-Azerbaijani border.
“The heads of the foreign affairs agencies discussed topical issues of the bilateral, regional and international agenda. Particular attention was paid to the implementation of the Sochi agreements of the leaders of Azerbaijan, Armenia and Russia of November 26, 2021. The Russian side emphasized the need to ensure the prompt start of work on the delimitation of the Armenian-Azerbaijani border with its subsequent demarcation,” the Russian Foreign Ministry said in a statement.
Sergey Lavrov “also pointed out the need to bring the agreements within the framework of the trilateral working group on unblocking transport and economic ties co-chaired by the vice-premiers of Azerbaijan, Armenia and Russia to practical implementation.”
Statement of the Armenian Ministry of Foreign Affairs on Mirzoyan-Lavrov phone conversation says:
“The ministers discussed a wide range of issues related to the Nagorno-Karabakh conflict. The importance of the full restoration of the peace process in accordance with the mandate of the OSCE Minsk Group co-chairs for a long-term and comprehensive settlement of the Nagorno-Karabakh conflict was emphasized.
Ararat Mirzoyan and Sergey Lavrov also discussed the process of implementation of commitments assumed by the parties within the framework of trilateral statements of November 9, 2020, January 11 and November 26, 2021”
Ararat Mirzoyan stressed that the military rhetoric of the Azerbaijani leadership and threats of using force seriously undermine the regional stability and security.