Լավրովը Միրզոյանին ասել է աշխատանքների «շուտափույթ» մեկնարկի կարեւորության մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս։ Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի հետ հեռախոսազրույցում մատնանշել է հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման ուղղությամբ աշխատանքները շուտափույթ սկսելու անհրաժեշտությունը։
«Նախարարները քննարկել են երկկողմ, տարածաշրջանային եւ միջազգային օրակարգի հարցեր։ Առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվել Ադրբեջանի, Հայաստանի եւ Ռուսաստանի ղեկավարների՝ 2021 թվականի նոյեմբերի 26-ի Սոչիի պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքին։ Ռուսական կողմն ընդգծել է հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման աշխատանքների շուտափույթ մեկնարկի ապահովման անհրաժեշտությունը՝ հետագա սահմանագծմամբ»,- ասվում է Ռուսաստանի ԱԳՆ հաղորդագրությունում։
«Սերգեյ Լավրովը նշել է նաեւ Ադրբեջանի, Հայաստանի եւ Ռուսաստանի փոխվարչապետների համանախագահությամբ տրանսպորտային եւ տնտեսական կապերի ապաշրջափակման եռակողմ աշխատանքային խմբի շրջանակներում պայմանավորվածությունները գործնական հարթության տեղափոխելու անհրաժեշտությունը», - նշված է հաղորդագրության մեջ:
Միրզոյանի եւ Լավրովի հեռախոսազրույցի մասին Հայաստանի արտգործնախարարության հաղորդագրությունում, մասնավորապես, ասվում է.
«Նախարարները քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ: Կարեւորվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տեւական ու համապարփակ կարգավորման նպատակով խաղաղ գործընթացի լիարժեք վերականգնումը։
Արարատ Միրզոյանը եւ Սերգեյ Լավրովը քննարկել են նաեւ 2020թ. նոյեմբերի 9-ի, 2021թ. հունվարի 11-ի եւ նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարություններով կողմերի ստանձնած պարտավորությունների կատարման ընթացքը։
Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից հնչող ռազմատենչ հայտարարությունները եւ ուժի կիրառման սպառնալիքները լրջորեն վտանգում են տարածաշրջանային կայունությունը եւ անվտանգությունը:
Նախարարները քննարկել են նաեւ «3+3» ձեւաչափին առնչվող, ինչպես նաեւ տարածաշրջանային ու միջազգային օրակարգի փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր»։

Лавров заявил Мирзояну о необходимости «скорейшего» начала работы по делимитации - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Глава МИД России Сергей Лавров в телефонном разговоре с министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном указал на необходимость скорейшего начала работы по делимитации армяно-азербайджанской границы.
«Главы внешнеполитических ведомств обсудили актуальные вопросы двусторонней, региональной и международной повестки дня. Особое внимание уделено ходу реализации сочинских договоренностей лидеров Азербайджана, Армении и России от 26 ноября 2021 года. С российской стороны ударение сделано на необходимости обеспечить скорейший запуск работы по делимитации армяно-азербайджанской границы с ее последующей демаркацией», - говорится в сообщении МИД России.
Сергей Лавров «также указал на необходимость перевести в практическую плоскость договоренности в рамках трехсторонней рабочей группы по разблокированию транспортных и экономических связей под сопредседательством вице-премьеров Азербайджана, Армении и России».
В сообщении МИД Армении о телефонной беседе Мирзояна и Лаврова говорится:
«Министры обсудили широкий круг вопросов, связанных с нагорно-карабахским конфликтом. Была подчеркнута важность полного восстановления мирного процесса в соответствии с мандатом сопредседателей Минской группы ОБСЕ для долговременного и всеобъемлющего урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
Арарат Мирзоян и Сергей Лавров также обсудили ход выполнения обязательств, взятых сторонами в рамках трехсторонних заявлений от 9 ноября 2020 года, 11 января и 26 ноября 2021 года.
Арарат Мирзоян подчеркнул, что воинственные заявления руководства Азербайджана и угрозы применения силы серьезно подрывают региональную стабильность и  безопасность.