Եվրախորհրդարանի զեկուցողներ. Ադրբեջանը ներխուժել է ՀՀ տարածք
Երեւան: Մեդիամաքս: Հարավային Կովկասի հետ հարաբերությունների հարցերով Եվրախորհրդարանի պատվիրակության ղեկավար Մարինա Կալյուրանդը, Եվրախորհրդարանի Հայաստանի հարցով զեկուցող Անդրեյ Կովաչովը եւ Եվրախորհրդարանի Ադրբեջանի հարցով զեկուցող Ժելյանա Զովկոն համատեղ հայտարարություն են ընդունել հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցած բախումների վերաբերյալ։
«Մենք լրջորեն մտահոգված ենք երեկվա մարտերով, որոնք հաջորդել են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի սահմանին վերջին լարվածության աճին։ Ադրբեջանի կողմից ենթադրյալ սադրանքներին ի պատասխան սկսված ռազմական գործողությունը նախորդ տարվա նոյեմբերի 9-ին կնքված զինադադարի համաձայնագրի վատթարագույն խախտումն էր։ Կոչ ենք անում իրավիճակի արագ դեէսկալացիա իրականացնել եւ ողջունում ենք Եվրոպական խորհրդի նախագահի ներգրավվածությունը եւ Ռուսաստանի միջնորդությամբ հրադադարի մասին հայտարարությունը։
Կրկնում ենք, որ սահմանի հետ կապված հնարավոր տարաձայնությունները պետք է լուծվեն բանակցությունների միջոցով՝ սահմանների սահմանազատման եւ սահմանագծման գործընթացում, այլ ոչ թե ուժի եւ միակողմանի գործողությունների միջոցով։ Մենք դատապարտում ենք արհեստականորեն սահմաններ կանգնեցնելու փորձերը, որոնք նկատվել են մայիսի 12-ին ադրբեջանական զորքերի՝ Հայաստանի տարածք ներխուժումից հետո։ Կոչ ենք անում բացել տնտեսական եւ տրանսպորտային կապերը, ինչպես նախատեսված է նոյեմբերի 9-ի հրադադարի համաձայնագրով, ինչը շատ շահավետ կլինի ողջ տարածաշրջանի համար։ Դա ներառում է Ադրբեջանի արեւմտյան շրջանների եւ Նախիջեւանի Ինքնավար Հանրապետության միջեւ կապը։ Հաջողության հասնելու համար կողմերը պետք է հետեւեն համաձայնագրի տեքստին եւ խուսափեն նրա չափազանց լայն մեկնաբանություններից։ Բացի այդ, մենք անհանգստացած ենք Ադրբեջանի տարածքով անցնող հայկական քաղաքներն ու գյուղերը կապող ճանապարհների երթեւեկության դժվարությունների մասին հաղորդագրություններով եւ կարծում ենք, որ նման վարքագիծը հակասում է այս համաձայնագրի ոգուն եւ բարդացնում է տեղի բնակիչների կյանքը»:

Докладчики Европарламента заявили о вторжении Азербайджана на территорию Армении
Ереван /Медиамакс/. Глава делегации Европейского парламента по отношениям с Южным Кавказом Марина Кальюранд, докладчик Европарламента по Армении Андрей Ковачев и докладчик Европарламента по Азербайджану Желяна Зовко выступили с совместным заявлением по поводу столкновений на армяно-азербайджанской границе.
«Мы серьезно обеспокоены вчерашними ожесточенными боями, которые последовали за недавним усилением напряженности на границе между Арменией и Азербайджаном. Военная операция, начатая Азербайджаном в ответ на предполагаемые провокации, стала наихудшим нарушением соглашения о прекращении огня от 9 ноября прошлого года. Мы призываем к быстрой деэскалации ситуации и приветствуем вовлечение президента Европейского совета и сообщение о прекращении огня при посредничестве России.
Мы повторяем, что любые возможные разногласия по поводу границы должны решаться путем переговоров в процессе делимитации и демаркации границы, а не применением силы и односторонними действиями. Мы осуждаем любые попытки искусственного возведения границ, которые наблюдались после вторжения азербайджанских войск на территорию Армении 12 мая. Мы поддерживаем и призываем к открытию экономических и транспортных связей, как это предусмотрено в соглашении о прекращении огня от 9 ноября, что было бы очень выгодно для всего региона. Это включает связь между западными регионами Азербайджана и Нахичеванской Автономной Республикой. Чтобы добиться успеха, стороны должны следовать тексту соглашения и избегать его чересчур широкой интерпретации. Кроме того, мы обеспокоены сообщениями о затрудненном движении на дорогах, соединяющих армянские города и села через территорию Азербайджана, и считаем, что такое поведение противоречит духу этого соглашения и чрезмерно затрудняет жизнь местных жителей».