Եվրախորհրդարանի զեկուցողներ. Ադրբեջանը ներխուժել է ՀՀ տարածք
Երեւան: Մեդիամաքս: Հարավային Կովկասի հետ հարաբերությունների հարցերով Եվրախորհրդարանի պատվիրակության ղեկավար Մարինա Կալյուրանդը, Եվրախորհրդարանի Հայաստանի հարցով զեկուցող Անդրեյ Կովաչովը եւ Եվրախորհրդարանի Ադրբեջանի հարցով զեկուցող Ժելյանա Զովկոն համատեղ հայտարարություն են ընդունել հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցած բախումների վերաբերյալ։
«Մենք լրջորեն մտահոգված ենք երեկվա մարտերով, որոնք հաջորդել են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի սահմանին վերջին լարվածության աճին։ Ադրբեջանի կողմից ենթադրյալ սադրանքներին ի պատասխան սկսված ռազմական գործողությունը նախորդ տարվա նոյեմբերի 9-ին կնքված զինադադարի համաձայնագրի վատթարագույն խախտումն էր։ Կոչ ենք անում իրավիճակի արագ դեէսկալացիա իրականացնել եւ ողջունում ենք Եվրոպական խորհրդի նախագահի ներգրավվածությունը եւ Ռուսաստանի միջնորդությամբ հրադադարի մասին հայտարարությունը։
Կրկնում ենք, որ սահմանի հետ կապված հնարավոր տարաձայնությունները պետք է լուծվեն բանակցությունների միջոցով՝ սահմանների սահմանազատման եւ սահմանագծման գործընթացում, այլ ոչ թե ուժի եւ միակողմանի գործողությունների միջոցով։ Մենք դատապարտում ենք արհեստականորեն սահմաններ կանգնեցնելու փորձերը, որոնք նկատվել են մայիսի 12-ին ադրբեջանական զորքերի՝ Հայաստանի տարածք ներխուժումից հետո։ Կոչ ենք անում բացել տնտեսական եւ տրանսպորտային կապերը, ինչպես նախատեսված է նոյեմբերի 9-ի հրադադարի համաձայնագրով, ինչը շատ շահավետ կլինի ողջ տարածաշրջանի համար։ Դա ներառում է Ադրբեջանի արեւմտյան շրջանների եւ Նախիջեւանի Ինքնավար Հանրապետության միջեւ կապը։ Հաջողության հասնելու համար կողմերը պետք է հետեւեն համաձայնագրի տեքստին եւ խուսափեն նրա չափազանց լայն մեկնաբանություններից։ Բացի այդ, մենք անհանգստացած ենք Ադրբեջանի տարածքով անցնող հայկական քաղաքներն ու գյուղերը կապող ճանապարհների երթեւեկության դժվարությունների մասին հաղորդագրություններով եւ կարծում ենք, որ նման վարքագիծը հակասում է այս համաձայնագրի ոգուն եւ բարդացնում է տեղի բնակիչների կյանքը»:

Photo: https://www.politico.eu/
Yerevan /Mediamax/. Chair of the Delegation for relations with the South Caucasus, Marina Kaljurand, the European Parliament's Standing Rapporteur on Armenia, Andrey Kovatchev, and the European Parliament's Standing Rapporteur on Azerbaijan, Željana Zovko issued a joint statement about the fight on the Armenian-Azerbaijani border.
The statement in particular reads:
“We are seriously concerned by yesterday’s heavy fighting, which followed the recent increase in tension on the border between Armenia and Azerbaijan. The military operation launched by Azerbaijan in response to alleged provocations amounts to the worst violation to-date of last year’s 9 November ceasefire agreement, leaving an as yet unconfirmed number of killed, wounded and captured soldiers. We urge the rapid de-escalation of the situation and welcome the engagement of European Council President and the reported Russian-mediated ceasefire.
We reiterate that any possible disagreements about the border must be addressed through negotiations in a border delimitation and demarcation process, not through the use of force and unilateral actions. We condemn any attempts at “borderisation”, as observed since the incursion of Azerbaijani troops into Armenian territory on 12 May. We support and call for the opening of economic and transport connections as foreseen in the 9 November ceasefire agreement, which would be highly beneficial for the entire region. This includes the connection between the western regions of Azerbaijan and the Nakhichevan Autonomous Republic. To succeed, the parties should follow the text of the agreement and avoid a too extensive interpretation. Moreover, we are concerned by reports of hindered traffic on roads that connect Armenian towns and villages through Azerbaijani territory and believe that such behavior contradicts the spirit of this agreement and unduly hampers the lives of local citizens.”