ԵԽԽՎ համազեկուցողները մոնիտորինգային այց կկատարեն Հայաստան - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) Հայաստանի պարտավորությունների մոնիտորինգի գծով համազեկուցողներ Կիմո Կիլյունենը եւ Բորիանա Աբերգը 2021թ. նոյեմբերի 3-ից 5-ը փաստահավաք այց կկատարեն Հայաստան։
Քննարկումները հիմնականում կկենտրոնանան ընտրական բարեփոխումների, սահմանադրական ինստիտուտների փոխհարաբերությունների, դատական իշխանության անկախության, լրատվամիջոցների իրավիճակի, ինչպես նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության եւ Հայաստանում ժողովրդավարական ինստիտուտների գործունեության վրա դրա հետեւանքների վրա:
Համազեկուցողները բարձր մակարդակի հանդիպումներ կունենան Հայաստանի իշխանությունների, խորհրդարանական հանձնաժողովների, Ազգային ժողովի քաղաքական խմբերի ղեկավարների, դատական իշխանությունների, դիվանագիտական համայնքի եւ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ։

Ереван /Медиамакс/. Содокладчики Мониторинговой комиссии Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) по вопросу выполнения обязательств Армении Кимо Кильунен и Бориана Аберг с 3 по 5 ноября 2021 года посетят Армению.
Обсуждения в основном будут сосредоточены на избирательной реформе, взаимоотношениях между конституционными институтами, независимости судебной власти, состоянии СМИ, а также на нагорно-карабахском конфликте и его последствиях для функционирования демократических институтов в Армении.
Содокладчики проведут встречи на высшем уровне с властями Армении, парламентскими комитетами, руководителями политических фракций в парламенте, судебными органами, дипломатическим сообществом и представителями гражданского общества.