Ալիեւ. «Պուտինն ու ես հավատում ենք իրար» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը մեկնաբանել է իր ռուսաստանցի պաշտոնակից Վլադիմիր Պուտինի հետ հուլիսի 20-ին Մոսկվայում կայացած հանդիպումը:
«Մենք քննարկել ենք հետպատերազմյան իրավիճակը տարածաշրջանում, ներառյալ Զանգեզուրի միջանցքը եւ հետկոնֆլիկտային շրջանը: Մոտեցումների հարցում մենք տարաձայնություններ չունենք: Մենք՝ Ռուսաստանը եւ Ադրբեջանը, համարում ենք, որ պատերազմն ավարտված է, հակամարտությունն ավարտված է»,- ասել է Ալիեւը AzTV պետական հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում, որը մեջբերում է «Ինտերֆաքս»-ը։
«Պատերազմի ռիսկերը պետք է նվազագույնի հասցվեն եւ վերացվեն: Այս հարցում մենք համակարծիք ենք: Ինչ վերաբերում է Զանգեզուրի միջանցքին, ես տեղեկացրեցի պարոն Պուտինին, որ Հայաստանն այս հարցում կրկին անկեղծ չէ: Պարոն Չարլզ Միշելի հետ մամուլի ասուլիսում ես ասել էի, որ տարածաշրջանում բոլոր հաղորդակցությունները պետք է միաժամանակ բացվեն, եւ ընտրողական մոտեցում չպետք է կիրառվի: Սակայն մենք տեսնում ենք, որ Հայաստանն այստեղ կրկին ուզում է ինչ-որ խաղ խաղալ», - ասել է նա:
Ալիեւը հավելել է, որ Զանգեզուրի միջանցքը պետք է բացվի, ինչպես նախատեսված էր 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի եռակողմ համաձայնագրի 9-րդ կետով:
«Սա է մեր դիրքորոշումը»,- շեշտել է նախագահը: Նա նշել է, որ հունիսից Հայաստանը փաստացի դադարեցրել է տարածաշրջանում հաղորդակցությունների բացման վերաբերյալ փոխվարչապետերի մակարդակով եռակողմ աշխատանքային խմբի աշխատանքը:
Խոսելով Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների մասին՝ Ադրբեջանի նախագահն ասել է.
«Մենք իրական ռազմավարական գործընկերներ ենք, երկարաժամկետ ռազմավարական համագործակցության հարցում տարաձայնություններ չունենք: Մենք շատ ամուր բարեկամական կապեր ունենք, եւ անձամբ ես շատ սերտ հարաբերությունների մեջ եմ պարոն Պուտինի հետ, մենք միմյանց վստահող քաղաքական գործիչներ ենք: Դա շատ կարեւոր է»։

Алиев: «Мы с Путиным верим друг другу» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев прокоментировал свою встречу с российским коллегой Владимиром Путиным, состоявшуюся 20 июня в Москве.
«Мы обсудили поствоенную ситуацию в регионе, в том числе Зангезурский коридор и постконфликтный период. У нас нет разногласия по подходам. Мы – Россия и Азербайджан считаем, что война завершилась, конфликт завершен», - сказал Алиев в интервью государственному телеканалу AzTV, которое цитирует Интерфакс.
«Риски войны должны быть сведены к минимуму и устранены. В этом вопросе мы придерживаемся единого мнения. Что касается Зангезурского коридора, то я проинформировал господина Путина о том, что Армения в этом вопросе вновь неискренна. Я на пресс-конференции с господином Шарлем Мишелем сказал, что все коммуникации в регионе должны открываться одновременно и селективный подход не должен применяться. Но мы видим, что Армения здесь в очередной раз хочет играть какую-то игру», - отметил он.
Алиев добавил, что Зангезурский коридор должен быть открыт, как и предусмотрено пунктом 9 трехстороннего соглашения от 10 ноября 2020 года. «Это наша позиция», - подчеркнул президент. Он отметил, что Армения с июня фактически приостановила работу трехсторонней рабочей группы на уровне вице-премьеров по открытию коммуникаций в регионе.
Говоря об отношениях с Россией, президент Азербайджана сказал:
«Мы реальные стратегические партнеры, у нас нет разногласий по долгосрочному стратегическому сотрудничеству. Между нами имеются очень крепкие дружеские связи и лично у меня с господином Путиным очень близкие отношения, мы политики, которые верим друг другу. Это очень важно».