Ալիեւ. «Պուտինն ու ես հավատում ենք իրար» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը մեկնաբանել է իր ռուսաստանցի պաշտոնակից Վլադիմիր Պուտինի հետ հուլիսի 20-ին Մոսկվայում կայացած հանդիպումը:
«Մենք քննարկել ենք հետպատերազմյան իրավիճակը տարածաշրջանում, ներառյալ Զանգեզուրի միջանցքը եւ հետկոնֆլիկտային շրջանը: Մոտեցումների հարցում մենք տարաձայնություններ չունենք: Մենք՝ Ռուսաստանը եւ Ադրբեջանը, համարում ենք, որ պատերազմն ավարտված է, հակամարտությունն ավարտված է»,- ասել է Ալիեւը AzTV պետական հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում, որը մեջբերում է «Ինտերֆաքս»-ը։
«Պատերազմի ռիսկերը պետք է նվազագույնի հասցվեն եւ վերացվեն: Այս հարցում մենք համակարծիք ենք: Ինչ վերաբերում է Զանգեզուրի միջանցքին, ես տեղեկացրեցի պարոն Պուտինին, որ Հայաստանն այս հարցում կրկին անկեղծ չէ: Պարոն Չարլզ Միշելի հետ մամուլի ասուլիսում ես ասել էի, որ տարածաշրջանում բոլոր հաղորդակցությունները պետք է միաժամանակ բացվեն, եւ ընտրողական մոտեցում չպետք է կիրառվի: Սակայն մենք տեսնում ենք, որ Հայաստանն այստեղ կրկին ուզում է ինչ-որ խաղ խաղալ», - ասել է նա:
Ալիեւը հավելել է, որ Զանգեզուրի միջանցքը պետք է բացվի, ինչպես նախատեսված էր 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի եռակողմ համաձայնագրի 9-րդ կետով:
«Սա է մեր դիրքորոշումը»,- շեշտել է նախագահը: Նա նշել է, որ հունիսից Հայաստանը փաստացի դադարեցրել է տարածաշրջանում հաղորդակցությունների բացման վերաբերյալ փոխվարչապետերի մակարդակով եռակողմ աշխատանքային խմբի աշխատանքը:
Խոսելով Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների մասին՝ Ադրբեջանի նախագահն ասել է.
«Մենք իրական ռազմավարական գործընկերներ ենք, երկարաժամկետ ռազմավարական համագործակցության հարցում տարաձայնություններ չունենք: Մենք շատ ամուր բարեկամական կապեր ունենք, եւ անձամբ ես շատ սերտ հարաբերությունների մեջ եմ պարոն Պուտինի հետ, մենք միմյանց վստահող քաղաքական գործիչներ ենք: Դա շատ կարեւոր է»։

Yerevan /Mediamax/. Azerbaijani President Ilham Aliyev has made several remarks regarding the meeting with his Russian counterpart Vladimir Putin on June 20 in Moscow.
“We gave discussed the post-war situation in the region, including the Zangezur Corridor, and the post-conflict period. We have no disagreement in our approaches. We - Russia and Azerbaijan - believe that the war is over, the conflict is over,” Aliyev said in an interview with the state television channel AzTV, quoted by Interfax.
“The risks of war must be minimized and eliminated. We have the same opinion on this issue. As for the Zangezur corridor, I have informed Mr. Putin that Armenia is again insincere in this matter. At a press conference with Mr. Charles Michel, I said that all communications in the region should be opened simultaneously and a selective approach should not be applied. Nevertheless, we see that Armenia again wants to play some kind of a game,” he said.
Aliyev has added that the Zangezur corridor “should be opened, as provided for by paragraph 9 of the trilateral agreement of November 10, 2020.” “This is our position,” he stressed. Aliyev has also noted that since June, Armenia has actually suspended the work of the trilateral working group at the level of deputy Prime Ministers on the opening of communications in the region.
Touching on the relations with Russia, Aliyev said:
“We are real strategic partners; we have no disagreements on long-term strategic cooperation. We have very strong friendly ties and personally, I have very close relations with Mr. Putin. We are politicians who trust each other. It is very important.”