Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահի խորհրդական Հիքմեթ Հաջիեւն ասել է, որ «այժմ Հայաստանն ու Ադրբեջանը միմյանց ավելի լավ են ճանաչում»:
Այս մասին նա գրել է The Washington Times-ում հրապարակված հոդվածում ՝ մեկնաբանելով այն փաստը, որ «Ադրբեջանը վերադարձրել է նոյեմբերին ռազմական գործողությունները դադարեցնելուց հետո իր տարածքում ձարբակալված 15 հայերին» ականային քարտեզներ տրամադրելու դիմաց:
«Հայաստանն ու Ադրբեջանն արեցին մի բան, որը, շատերի կարծիքով, առաջին քայլը կդառնա դեպի լարվածության թուլացումը», - ասել է Հաջիեւը:
«Մենք պետք է զարգացնենք այս դիվանագիտական ճեղքումը եւ դիմակայությունը վերածենք համագործակցության», - ասել է Ադրբեջանի նախագահի խորհրդականը՝ մատնանշելով, որ իրենք ստացել են միայն մեկ շրջանի ականային քարտեզները:
«Երեւանի կարծիքով՝ խաղաղության ճանապարհին ամենամեծ խոչընդոտը Ադրբեջանում կալանավորված հայերն են: Նրանք ռազմագերիներ չեն, ինչպես սխալմամբ պնդում էին որոշ լրատվամիջոցներ: Բոլոր ռազմագերիները վերադարձվել են հրադադարի մասին համաձայնագրի համաձայն: Նրանք, ովքեր այսօր պահվում են կալանքի տակ, ձերբակալվել հրադադարի կնքումից հետո ադրբեջանական հողում գործելիս: Ուստի օրինական է նրանց համարել օտարերկրյա գործակալներ: Միեւնույն ժամանակ, մենք դիմում ենք Հայաստանի կառավարությանը՝ խնդրելով տեղեկացնել, թե որքան քարտեզներ է մնում իրենց տրամադրության տակ: Միմյանց մասին ավելին իմանալը կարող է օգնել մեզ հաղթահարել անվստահությունը:
Մենք նոր ենք սկսել վստահություն ամրապնդել, բայց այժմ դռները բացվում են ավելի վիճահարույց հարցերի համար, ինչպիսիք են սահմանի սահմանազատումն ու սահմանագծումը եւ հարաբերությունների վերականգնումը: Սակայն վստահություն ստեղծելու աստիճանական քայլերը համագործակցության ցիկլեր են ստեղծում», - գրում է Հիքմեթ Հաջիեւը:
Ալիեւի խորհրդականը նշում է, որ «Զանգեզուրի միջանցքի՝ Ադրբեջանը եւ Հայաստանը կապող երկաթուղու եւ ավտոճանապարհի վերաբացումը տնտեսական հնարավորություններ կբացի ինչպես մեր երկրների, այնպես էլ ամբողջ տարածաշրջանի համար»:
«Հուսով ենք, որ տարածաշրջանային վերափոխման այս գործընթացում ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը չի մնա անցյալում, այլ կդառնա ապագայի մի մասը: Փորձի եւ ինստիտուցիոնալ հիշողության միջոցով խումբը կարող է կարեւոր դեր ունենալ առաջիկա տարիներին Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ վստահության ձեւավորման գործում:
Այսօր մեզ կայունության ու փոխադարձ բարգավաճման հնարավորություն է տրվել: Մենք միմյանց ճանաչելու, միասին ավելի անվտանգ աճելու եւ բարգավաճելու հնարավորություն ունենք: Ի վերջո, վստահության ամրապնդման այս միջոցները կարող են տանել մեզ դեպի Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ վերջնական խաղաղության պայմանագիր: Խաղաղության եւ համագործակցության փոխարեն ռեւանշիզմի փորձերը կարող են նոր աղետի եւ ողբերգության բերել», - եզրափակել է Ալիեւի խորհրդականը:

Советник Алиева: нам нужно больше знать друг и друге и преодолеть недоверие
Ереван /Медиамакс/. Советник президента Азербайджана Хикмет Хаджиев заявил, что «теперь Армения и Азербайджан лучше знают друг друга».
Хаджиев пишет об этом в статье, опубликованной в газете The Washington Times, комментируя тот факт, что «Азербайджан передал 15 задержанных армян, захваченных на его территории после прекращения боевых действий в ноябре» в обмен на предоставление минных карт.
«Армения и Азербайджан сделали то, что, как многие надеются, станет первым шагом на пути к разрядке», - заявил он.
«Мы должны развить этот дипломатический прорыв и превратить конфронтацию в сотрудничество», - отметил советник президента Азербайджана, указывая, что ими получены минные карты лишь одного района.
«По мнению Еревана, самым большим препятствием на пути к миру являются задержанные в Азербайджане армяне. Они не военнопленные, как ошибочно утверждали некоторые СМИ. Все военнопленные были возвращены согласно соглашению о прекращении огня. Те, кто сейчас находится под стражей, были задержаны, когда действовали на азербайджанской земле после этой даты. Следовательно, их законно считать иностранными агентами. В то же время мы обращаемся к правительству Армении с просьбой сообщить, сколько карт остается в их распоряжении. Если мы узнаем больше друг о друге, это поможет нам преодолеть недоверие.
Мы только начали укреплять доверие, но теперь открываются двери для более спорных вопросов, таких как делимитация и демаркация границы и восстановление отношений. Но постепенные шаги по укреплению доверия порождают циклы сотрудничества», - пишет Хикмет Хаджиев.
Советник Алиев отмечает, что «открытие Зангезурского коридора - железной дороги и автодороги, связывающей Азербайджан с Арменией - откроет экономические возможности как для наших стран, так и для всего региона».
«Мы надеемся, что в этом общерегиональном трансформационном процессе Минская группа ОБСЕ не останется в прошлом, а станет частью будущего. Благодаря опыту и институциональной памяти группа может сыграть важную роль в укреплении доверия между Арменией и Азербайджаном в предстоящие годы.
Сегодня нам предоставляется шанс на стабильность - и как следствие – на взаимное процветание. У нас есть возможность узнать друг друга, вместе расти в большей безопасности и процветать. В конце концов, эти меры по укреплению доверия могут привести нас к окончательному мирному договору между Арменией и Азербайджаном. Попытки реваншизма вместо мира и сотрудничества могут обернуться новой катастрофой и трагедией», - заключает Хикмет Хаджиев.