Հիքմեթ Հաջիեւ՝ Ադրբեջանի գլխավոր պրոպագանդիստը - Mediamax.am
Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայի գլխավոր խոսնակն ու պրոպագանդիստը Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիեւն է: Հենց նա է հրապարակում կեղծ տեղեկություններ եւ լուսանկարներ, որոնք իբր ապացուցում են, որ Հայաստանը հարվածում է Ադրբեջանին: Հոկտեմբերի 4-ին Հաջիեւը հրապարակել էր լուսանկար Գյանջայից, սակայն հետո հապճեպորեն հեռացրել էր այն՝ չէր նկատել, որ լուսանկարում թուրք զինվորական է երեւում:
«Ստվերային արտգործնախարարը»
Ադրբեջանում որոշ շրջանակներ 41-ամյա Հիքմեթ Հաջիեւին համարում են «ստվերային արտգործնախարար»: Նախագահի օգնական լինելուց բացի նա ղեկավարում է նաեւ Ալիեւի աշխատակազմի արտաքին կապերի վարչությունը:
Կարծիք կա, որ Էլմար Մամեդյարովի հրաժարականը Հաջիեւի՝ կուլուարային պայքարում տարած հաղթանակի արդյունք էր:
Նորանշանակ ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը դիվանագիտական որեւէ փորձառություն չունի եւ, ըստ էության, ենթարկվում է Հաջիեւին:
Նախկին խոսնակը
Հիքմեթ Հաջիեւը 2000 թվականից աշխատում է Ադրբեջանի ԱԳՆ-ում: 2014-ից 2018-ը նա Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի խոսնակն էր:
2016 թվականի փետրվարին Հաջիեւը բողոքում էր Ռուսաստանից՝ ռուսաստանյան $‌200 մլն վարկի շրջանակում Հայաստանին զենք վաճառելու համար:
«Ադրբեջանը պահանջում է Ռուսաստանից ստանալ երաշխիքներ, որ վաճառված սպառազինությունն ու ռազմական տեխնիկան Հայաստանի կողմից չի կիրառվելու ադրբեջանական գրավյալ տարածքներում, ինչպես նաեւ հայ-ադրբեջանական սահմանի երկայնքով», -ասում էր նա:
Հաջիեւն ու Փաշինյանը
2018 թվականի մայիսի 10-ին, Հայաստանում տեղի ունեցած հեղափոխությունից օրեր անց, Հիքմեթ Հաջիեւը հույս էր հայտնել, որ «Հայաստանի նոր ղեկավարությունը կխուսափի նախորդների սխալներից եւ կվարի հարեւանների հետ հարաբերությունների կարգավորման քաղաքականություն»:
«Հայաստանի բնակչությանը վաղուց անհրաժեշտ սոցիալ-տնտեսական բարեփոխումները սկսելու փոխարեն, Հայաստանի նոր վարչապետը նախապատվություն է տալիս քաղաքական քարոզչությանը՝ շոշափելով Լեռնային Ղարաբաղի թեման: Ցավում ենք, որ նա հանդես է գալիս հակասական հայտարարություններով խնդրի կարգավորման բանակցային գործընթացի վերաբերյալ»,- նշում էր նա:
Երկու ամիս անց, 2018 թվականի հուլիսին, Հիքմեթ Հաջիեւը «քաղաքական շոու» էր անվանել Հայաստանի վարչապետի որդու որոշումը պարտադիր զինվորական ծառայությունն Արցախում անցնելու մասին:

Главным спикером и пропагандистом агрессии, развязанной Азербайджаном против Арцаха, является помощник президента Азербайджана Хикмет Гаджиев. Именно он публикует ложную информацию и фотографии, якобы доказываюющие, что Армения наносит удары по Азербайджану. 4 октября Гаджиев опубликовал фото из Гянджи, но затем поспешно удалил его, что, впрочем, не помогло скрыть запечатленного на нем турецкого военного.
«Теневой министр» иностранных дел
В некоторых кругах Азербайджана 41-летннего Хикмета Гаджиева называют «теневым министром иностранных дел» - он также возглавляет отдел внешних связей аппарата Алиева.
Бытует мнение, что отставка Эльмара Мамедъярова в июле 2020 года стала результатом победы Гаджиева в кулуарных войнах.
Новоназначенный министр иностранных дел Джейхун Байрамов не имеет дипломатического опыта и фактически работает под диктовку Гаджиева.
Бывший пресс-секретарь
Хикмет Гаджиев работает в МИД Азербайджана с 2000 года. С 2014 по 2018 год он занимал пост пресс-секретаря внешнеполитического ведомства.
В феврале 2016 года Гаджиев высказывал недовольство Россией в связи с продажей ею оружия Армении в рамках российского кредита на 200 миллионов долларов.
«Азербайджан требует от России гарантий, что проданное вооружение и военная техника не будут использованы Арменией на оккупированных азербайджанских территориях, а также вдоль армяно-азербайджанской границы», - говорил он.
Гаджиев и Пашинян
10 мая 2018 года, через несколько дней после революции в Армении, Хикмет Гаджиев выразил надежду, что «новое руководство Армении избежит ошибок своих предшественников и будет проводить политику нормализации отношений со своими соседями».
«Вместо того, чтобы начать давно необходимые Армении социально-экономические реформы, новый премьер-министр отдает предпочтение политической пропаганде, затрагивающей проблему Нагорного Карабаха. «Мы сожалеем, что он выступает с противоречивыми заявлениями о переговорном процессе», - говорил он.
Два месяца спустя, в июле 2018 года, Хикмет Гаджиев назвал решение сына премьер-министра Армении о прохождении обязательной военной службы в Арцахе «политическим шоу».