Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում հատվածներ քաղաքագետ, «Վալդայ» ակումբի ծրագրային տնօրեն Տիմոֆեյ Բորդաչեւվի «Էրդողանը դարձել է երկսայրի զենք» հոդվածից:
Հոդվածի առիթը Թուրքիայում ծավալված քննարկումն է Մոնտրյոյի կոնվենցիայի ապագայի մասին: 1936 թվականին կնքված այս միջազգային համաձայնագիրը վերականգնեց Թուրքիայի ինքնիշխանությունը Բոսֆորի եւ Դարդանելի նեղուցների վրա եւ սահմանեց դրանց օգտագործման կանոնները ռազմական եւ քաղաքացիական նավերի համար:
Թուրքիան ձգտում է ինքնուրույնության
Անկարայի վերջին տարիների արտաքին քաղաքական վարքագիծը ամենավառ օրինակն է այն բանի, թե ինչպիսին կլինի միջին տերությունների միջազգային քաղաքականությունը առաջիկա տարիներին եւ ինչ մտահոգություններին դա կբերի Ռուսաստանին:
Թուրքիայի աշխարհաքաղաքական դիրքը Ռուսաստանի եւ Եվրոպայի հետ հարեւանությամբ, ինչպես նաեւ նորագույն պատմությունը նրա արտաքին քաղաքականությունն այդքան ուշագրավ են դարձնում: Երկիրը մնում է ՆԱՏՕ-ի անդամ եւ 40 տարի կանգնած մնալով Եվրամիության նախասենյակում՝ այժմ ձգտում է ինքնուրույնության: Նա բախվում է Փարիզի հետ եւ շանտաժի է ենթարկում Բեռլինին փախստականների հարցով, զենք է գնում Մոսկվայից, շատ ու գեղեցիկ խոսում է մեծ տերությունների քաղաքականության կատեգորիաներով:
Թուրքիան զգուշանում է Ռուսաստանի հետ դեմ առ դեմ մնալուց
Միեւնույն ժամանակ, Թուրքիան վախենում է Ռուսաստանի հետ դեմ առ դեմ մնալուց: Այսօր Մոսկվային Թուրքիայի պահվածքը ձեռնտու է, իսկ վաղը կարող է այն աստիճան տհաճ լինել, որ «լոլիկով» հաստատ հարց չես լուծի: Էրդողանն առանց այն Անկարային ներքաշեց Մոսկվայի ուժային ուղեծիր, երբ կարեւոր դերակատար դարձավ Հարավային Կովկասում եւ Սիրիայում:
Ավելի հեռուն գնալը վտանգավոր է, եւ անհրաժեշտ է տեղ թողնել ԱՄՆ-ի պաշտպանության ներքո վերադառնալու համար՝ ոչ ամբողջությամբ ու ոչ անվերապահորեն, բայց հատուկ պայմաններով եւ ինքնուրույնության վերադառնալու հնարավորությամբ: Առավել եւս, որ ի տարբերություն ԽՍՀՄ-ի, ժամանակակից Ռուսաստանը հիմքեր չունի վտանգ ներկայացնել թուրքական պետականության գոյության համար:
Ռուսաստանի համար նոր մտահոգություններ կստեղծի
Ինքն իրենով Անկարայի արտաքին քաղաքական ակտիվությունը չի կարող մեծ անհանգստություն ներշնչել Մոսկվային: Այս երկիրը չունի այն ռազմական, ժողովրդագրական կամ տնտեսական ռեսուրսները, որպեսզի խնդիր դառնա միջուկային գերտերությունների համար նրանց կենսական շահերին վերաբերող հարցերում: Թուրքիայի ռազմական կարողությունները չնչին են Ռուսաստանի, Չինաստանի կամ Ամերիկայի հնարավորությունների համեմատ, իսկ տնտեսությունը՝ պարբերաբար ցնցումների մեջ է:
Ուստի, որքան շատ Անկարան տյաճություն պատճառի ԵՄ-ին եւ ԱՄՆ-ին, այնքան լավ Ռուսաստանի եւ մնացած բոլորի համար: Ժամանակակից Թուրքիան ձգտում է դուրս պրծնել անցյալ դարում գցված Արեւմուտքից լիակատար կախվածության ծիրից, եւ դա, ինչպես տեսնում ենք, ձեռնտու է: Սակայն այն, ինչ անում է Թուրքիայի կառավարությունը միջազգային կարգի փոփոխման ավելի լայն համատեքստում, նոր մտահոգություններ կստեղծի Ռուսաստանի համար:
Երկսայր զենք
Ռուսաստանի համար թուրքական պահվածքը երկսայր զենք է, որը ոչ միայն օգուտ է բերում, այլեւ բազում խնդիրներ է առաջացնում: Ստեղծվող միջազգային կարգում, որը հիմնված կլինի ոչ թե մեծ տերությունների կանոնների կամ կամքի վրա, այլ ուժերի անկայուն եւ անընդհատ փոփոխվող հավասարակշռության վրա, մենք ավելի ու ավելի հաճախ գործ կունենանք հենց այդպիսի գործընկերների հետ: Այլեւս հնարավոր չէ ստիպել Թուրքիային անընդհատ սպասարկել մեկ տիրոջ շահերը:

«Турция опасается остаться один на один с Россией» - Mediamax.am
Предлагаем вашему вниманию отрывки из статьи политолога, программного директора клуба «Валдай» Тимофея Бордачёва «Эрдоган стал обоюдоострым оружием».
Поводом для статьи стала дискуссия в Турции вокруг будущего Конвенции Монтре -  международного соглашения 1936 года, восстановившего турецкий суверенитет над проливами Босфор и Дарданеллы и определяющего правила их использования для военных и гражданских кораблей.
Турция стремится к самостоятельности
Внешнеполитическое поведение Анкары в последние годы – это наиболее яркий пример того, как будет выглядеть международная политика в исполнении средних по размеру держав в предстоящие годы и какие озабоченности она принесет России.
Но геополитическое положение Турции по соседству одновременно с Россией и Европой, а также новейшая история делают ее внешнюю политику настолько привлекающей к себе внимание. Страна остается членом НАТО и 40 лет простояла в прихожей Европейского союза – сейчас она стремится к самостоятельности. Конфликтует с Парижем и шантажирует Берлин беженцами, покупает у Москвы вооружения и много красиво рассуждает в категориях политики великих держав.
Турция опасается остаться один на один с Россией
При этом Турция опасается остаться один на один с Россией, которой турецкое поведение сегодня выгодно, а завтра может оказаться неприятным настолько, что «помидорами» уже точно не отделаешься. Эрдоган и так втянул Анкару в силовую орбиту Москвы, когда стал важным игроком на Южном Кавказе и в Сирии. Дальше идти опасно и необходимо всегда оставлять лазейки для возвращения под защиту США.
Хотя не полностью и не безоговорочно, а на отдельных условиях и с возможностью возвращения к самостоятельности. Тем более, что в отличие от СССР, современная Россия не имеет оснований представлять собой фундаментальную угрозу существованию турецкой государственности.
Создаст для России новые озабоченности
Сам по себе внешнеполитический активизм Анкары не может внушать Москве большой тревоги. Эта страна не обладает военными, демографическими или экономическими ресурсами для того, чтобы стать проблемой для ядерных сверхдержав в тех вопросах, которые касаются их жизненных интересов. Турецкие военные возможности по сравнению с российскими, китайскими или американскими ничтожны, ее экономику периодически лихорадит.
Так что чем больше Анкара будет доставлять неприятности ЕС и США, сбивать с них гонор, тем для России, да и всех остальных, лучше. Современная Турция стремится вырваться из проложенной в прошлом веке дороги полной зависимости от Запада и это, как мы видим, выгодно. Но в более широком контексте изменения всего международного порядка то, что делает турецкое правительство, создаст для России новые озабоченности.
Обоюдоострое оружие
Для России турецкое поведение – это обоюдоострое оружие, которое не только приносит выгоды, но и создает, конечно, много проблем. В наступающем международном порядке, который будет основан не на правилах или воле великих держав, а на нестабильном и постоянно меняющемся балансе сил, мы будем все чаще иметь дело именно с такими партнерами. Заставить Турцию постоянно служить интересам одного хозяина уже невозможно.