Արա Այվազյան. «Խաղաղությունը լոկ գեղեցիկ բառ չէ» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Երեւանում գտնվող ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Շվեդիայի արտգործնախարար Անն Լինդեն այսօր ասել է, որ հրադադարի եռակողմ փաստաթղթի իրագործումը հիմք կդառնա ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացում առաջ գնալու համար:
«Մի քանի հարցեր դեռեւս կարոտ են լուծման: ԵԱՀԿ-ն եւ միջազգային հանրությունը որպես ամբողջություն կարեւոր դեր կարող են խաղալ անմիջական իրավիճակին անդրադառնալու եւ առաջ ընթանալու ճանապարհ գտնելու գործում»,- ասել է Անն Լինդեն:
ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Աննա Նաղդալյանն ասել է, որ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանն Անն Լինդեի հետ հանդիպմանն ասել է, որ խաղաղ գործընթացի առանցքային հարցերը, մասնավորապես, Արցախի բնակչության ինքնորոշման իրավունքի իրացումը, մնում են չլուծված: Նախարարը շեշտել է, որ Ադրբեջանը հրաժարվում է կատարել եռակողմ հայտարարության դրույթները, ինչի հետեւանքով հարյուրավոր հայ ռազմագերիներ եւ քաղաքացիական անձինք շարունակում են պատանդ մնալ:
Արա Այվազյանի եւ Անն Լինդեի համատեղ մամուլի ասուլիսում ՀՀ ԱԳՆ ղեկավարն ասել է.
«Հայաստանը եւ հայ ժողովուրդը մշտապես եւ անկեղծորեն հանդես են եկել խաղաղության ուղերձով։ Լինելով 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը վերապրած ժողովուրդ՝ մենք գիտենք խաղաղության եւ անվտանգության արժեքը։ Հայաստանը ղարաբաղյան  հակամարտության բոլոր փուլերում հանդես է եկել խնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորման օգտին։ Այսօր նույնպես մենք ամբողջովին գիտակցում ենք այն հնարավորությունները, որ խաղաղությունը եւ իրական հաշտեցումը կարող են բերել մեր տարածաշրջանին, սակայն խաղաղությունը լոկ գեղեցիկ բառ չէ:
Արցախի խաղաղ բնակավայրերի, այդ թվում` Հադրութի շրջանի ավերման, հայ բնակչության ոչնչացման եւ դրանց փոխարեն ադրբեջանական բնակավայրերի ստեղծման հիման վրա կառուցված խաղաղությունը չի կարող լինել հաստատուն եւ տեւական։ Մենք շարունակելու ենք մեր պայքարն արդար եւ արժանապատիվ խաղաղության համար՝ սերտորեն համագործակցելով մեր միջազգային գործընկերների հետ»:

Armenian FM: “Peace is not just a beautiful word” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. OSCE Chairperson-in-Office, Swedish Foreign Minister Ann Linde today has stated that implementation of the trilateral ceasefire statement may become the foundation for the advance of NK conflict settlement.
“Certain issues are yet to be solved. The OSCE and the international community as a whole can play an important role in addressing the current situation and finding the path for moving forward,” said Ann Linde.
According to Armenian MFA Spokesperson Anna Naghdalyan, at the meeting with Chairperson Linde, Armenian Foreign Minister Ara Aivazian stated that core issues of the peace process, in particular the right of Artsakh’s population for self-determination, remain unsettled. He has stressed that Azerbaijan refuses to implement the points of the ceasefire statement, which is why hundreds of Armenian POWs and captured civilians are held hostage.
During the joint press conference with Ann Linde, Ara Aivazian said:
“Armenia and the Armenian people have consistently and genuinely stated their desire for peace. As the nation that survived the first genocide of the 20th century, we know the value of peace and security. In all phases of the NK conflict, Armenia has been in favor of exclusively peaceful settlement. Today too we fully understand the possibilities that peace and real reconciliation can bring to our region, but peace is not just a beautiful word.
Peace built on destruction of civilian settlements in Artsakh (including the demolition of Hadrut), annihilation of Armenian population and creation of Azerbaijani settlements on the ruins cannot be certain and lasting. We will continue our struggle for a just and dignified peace in close cooperation with our international partners.”