Արա Այվազյան. «Խաղաղությունը լոկ գեղեցիկ բառ չէ» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Երեւանում գտնվող ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Շվեդիայի արտգործնախարար Անն Լինդեն այսօր ասել է, որ հրադադարի եռակողմ փաստաթղթի իրագործումը հիմք կդառնա ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացում առաջ գնալու համար:
«Մի քանի հարցեր դեռեւս կարոտ են լուծման: ԵԱՀԿ-ն եւ միջազգային հանրությունը որպես ամբողջություն կարեւոր դեր կարող են խաղալ անմիջական իրավիճակին անդրադառնալու եւ առաջ ընթանալու ճանապարհ գտնելու գործում»,- ասել է Անն Լինդեն:
ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Աննա Նաղդալյանն ասել է, որ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանն Անն Լինդեի հետ հանդիպմանն ասել է, որ խաղաղ գործընթացի առանցքային հարցերը, մասնավորապես, Արցախի բնակչության ինքնորոշման իրավունքի իրացումը, մնում են չլուծված: Նախարարը շեշտել է, որ Ադրբեջանը հրաժարվում է կատարել եռակողմ հայտարարության դրույթները, ինչի հետեւանքով հարյուրավոր հայ ռազմագերիներ եւ քաղաքացիական անձինք շարունակում են պատանդ մնալ:
Արա Այվազյանի եւ Անն Լինդեի համատեղ մամուլի ասուլիսում ՀՀ ԱԳՆ ղեկավարն ասել է.
«Հայաստանը եւ հայ ժողովուրդը մշտապես եւ անկեղծորեն հանդես են եկել խաղաղության ուղերձով։ Լինելով 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը վերապրած ժողովուրդ՝ մենք գիտենք խաղաղության եւ անվտանգության արժեքը։ Հայաստանը ղարաբաղյան  հակամարտության բոլոր փուլերում հանդես է եկել խնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորման օգտին։ Այսօր նույնպես մենք ամբողջովին գիտակցում ենք այն հնարավորությունները, որ խաղաղությունը եւ իրական հաշտեցումը կարող են բերել մեր տարածաշրջանին, սակայն խաղաղությունը լոկ գեղեցիկ բառ չէ:
Արցախի խաղաղ բնակավայրերի, այդ թվում` Հադրութի շրջանի ավերման, հայ բնակչության ոչնչացման եւ դրանց փոխարեն ադրբեջանական բնակավայրերի ստեղծման հիման վրա կառուցված խաղաղությունը չի կարող լինել հաստատուն եւ տեւական։ Մենք շարունակելու ենք մեր պայքարն արդար եւ արժանապատիվ խաղաղության համար՝ սերտորեն համագործակցելով մեր միջազգային գործընկերների հետ»:

Ара Айвазян: «Мир - это не просто красивое слово» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Действующий председатель ОБСЕ, министр иностранных дел Швеции Анн Линде заявила сегодня в Ереване, что выполнение трехстороннего документа о прекращении огня может стать основой для продвижения в процессе урегулирования карабахского конфликта.
«Ряд вопросов все еще ждет своего решения. ОБСЕ и международное сообщество в целом могут сыграть важную роль в урегулировании ситуации и поиске путей продвижения вперед», - сказала Анн Линде.
Пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян сообщила, что на встречи с Анн Линде министр иностранных дел Армении Ара Айвазян сказал, что ключевые вопросы мирного процесса, в частности, реализация права народа Арцаха на самоопределение, остаются нерешенными. Министр подчеркнул, что Азербайджан отказывается выполнять положения трехстороннего заявления, в результате чего сотни армянских военнопленных и гражданских лиц продолжают оставаться в заложниках.
На совместной пресс-конференции с Анн Линде министр иностранных дел Армении Ара Айвазян заявил:
«Армения и армянский народ всегда и искренне являлись сторонниками мира. Как нация, пережившая первый геноцид в XX веке, мы осознаем ценность мира и безопасности. На всех этапах карабахского конфликта Армения выступала за исключительно мирное урегулирование вопроса. Сегодня мы также полностью осознаем потенциал, который мир и подлинное примирение могут привнести в наш регион, однако мир - это не просто красивое слово.
Мир, построенный на разрушении мирных поселений Арцаха, в том числе, Гадрута,  уничтожении армянского мирного населения и создании на их месте азербайджанских поселений, не может быть стабильным и прочным. Мы продолжим бороться за справедливый и достойный мир, тесно сотрудничая с нашими международными партнерами».