ՀՀ ԱԳՆ. Ալիեւը տապալում է եռակողմ հայտարարությունների իրագործումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Աննա Նաղդալյանն այսօր ասել է, որ «Զանգեզուրն անվանելով «ադրբեջանական պատմական տարածք» եւ մտացածին «միջանցքին» հղում կատարելով՝ Ադրբեջանի նախագահը սադրիչ հայտարարությամբ դիտավորյալ տապալում է նոյեմբերի 9-ի եւ հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարությունների կյանքի կոչումը»:
Ելույթ ունենալով Տնտեսական համագործակցության կազմակերպությունների համաժողովին, Իլհամ Ալիեւն ասել էր, որ «տրանսպորտային նոր միջանցքն անցնելու է Ադրբեջանի պատմական տարածքով՝ Զանգեզուրով, եւ միացնելու է Ադրբեջանի հիմնական մասը երկրի անբաժան մաս հանդիսացող Նախիջեւանի Ինքնավար Հանրապետության եւ Թուրքիայի հետ»:
«Նման հռետորաբանությունը հակասում է Ադրբեջանի ստանձնած պարտավորություններին, այն անթաքույց մարտահրավեր է միջազգային իրավունքին եւ որեւէ կերպ չի նպաստում տարածաշրջանում կայունության հաստատմանը, ինչը սպառնալիք է տարածաշրջանի բոլոր պետությունների համար», - ասել է Աննա Նաղդալյանը:
«Կրկնում եմ հերթական անգամ, որ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետում որեւէ միջանցքի ստեղծման մասին խոսք չկա», - նշել է նա:

Yerevan /Mediamax/. "By calling Zangezur an "Azerbaijani historical land” and making reference to an imaginary corridor, the President of Azerbaijan deliberately undermines the implementation of the November 9 and January 11 trilateral statements,” Armenian MFA Spokesperson Anna Naghdalyan said today.
Speaking at the conference of Economic Cooperation Organizations, Aliyev said that “the new transport corridor will pass through the historical territories of Azerbaijan, Zangezur, connecting the main part of Azerbaijan with its integral part, Nakhichevan Autonomous Republic, and Turkey”.
“Such rhetoric contradicts Azerbaijan's obligations; it is a blatant challenge to international law, it in no way contributes to the stability of the region and threatens all states in the region,” commented Anna Naghdalyan.
“I stress once again that the Article 9 of the November 9 trilateral statement does not mention the establishment of a corridor,” she added.