ՀՀ ԱԳՆ. Ալիեւը տապալում է եռակողմ հայտարարությունների իրագործումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Աննա Նաղդալյանն այսօր ասել է, որ «Զանգեզուրն անվանելով «ադրբեջանական պատմական տարածք» եւ մտացածին «միջանցքին» հղում կատարելով՝ Ադրբեջանի նախագահը սադրիչ հայտարարությամբ դիտավորյալ տապալում է նոյեմբերի 9-ի եւ հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարությունների կյանքի կոչումը»:
Ելույթ ունենալով Տնտեսական համագործակցության կազմակերպությունների համաժողովին, Իլհամ Ալիեւն ասել էր, որ «տրանսպորտային նոր միջանցքն անցնելու է Ադրբեջանի պատմական տարածքով՝ Զանգեզուրով, եւ միացնելու է Ադրբեջանի հիմնական մասը երկրի անբաժան մաս հանդիսացող Նախիջեւանի Ինքնավար Հանրապետության եւ Թուրքիայի հետ»:
«Նման հռետորաբանությունը հակասում է Ադրբեջանի ստանձնած պարտավորություններին, այն անթաքույց մարտահրավեր է միջազգային իրավունքին եւ որեւէ կերպ չի նպաստում տարածաշրջանում կայունության հաստատմանը, ինչը սպառնալիք է տարածաշրջանի բոլոր պետությունների համար», - ասել է Աննա Նաղդալյանը:
«Կրկնում եմ հերթական անգամ, որ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետում որեւէ միջանցքի ստեղծման մասին խոսք չկա», - նշել է նա:

МИД Армении: Алиев подрывает реализацию трехсторонних заявлений - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян заявила сегодня, что, «называя Зангезур «исторической территорией Азербайджана» и ссылаясь на воображаемый «коридор», президент Азербайджана подобным провокационным заявлением сознательно подрывает реализацию трехсторонних заявлений от 9 ноября и 11 января».
Выступая на саммите Организации экономического сотрудничества, Ильхам Алиев сказал, что «новый транспортный коридор пройдет по исторической территории Азербайджана – Зангезуру - и соединит основную часть Азербайджана с неотъемлемой частью страны – Нахычеванской Автономной Республикой, а также с Турцией».
«Подобная риторика идет вразрез с обязательствами Азербайджана и является открытым вызовом международному праву и никоим образом не способствует установлению региональной стабильности, что представляет собой угрозу для всех государств региона», - сказала Анна Нагдалян.
«Еще раз повторяю, что в пункте 9 трехстороннего заявления от 9 ноября не упоминается создание какого-либо коридора», - отметила она.