Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարել է, որ Ֆրանսիայի Սենատի ընդունած բանաձեւը «կարեւորագույն քայլ է Արցախի ժողովրդի կողմից իրականացված ինքնորոշման իրավունքի ճանաչման եւ արցախյան հիմնահարցի արդարացի լուծման ուղղությամբ»։
«Որոշումը, վերահաստատելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում բանակցությունների վերսկսման անհրաժեշտությունը, ուղիներ է նախանշում Ադրբեջանի կողմից Թուրքիայի ու վարձկանների աջակցությամբ Արցախի ժողովրդի դեմ իրականացված ագրեսիայի ծանր հետեւանքների վերացման համար։ Հատկապես կարեւոր ենք համարում, որ որոշման մեջ իրենց հստակ արձանագրումն են գտել Ադրբեջանի զինուժի կողմից միջազգային իրավունքի ու մարդու իրավունքների նորմերի խախտումները, ինչպես նաեւ Թուրքիայի ծավալապաշտական քաղաքականությունը։
Ֆրանսիացի օրենսդիրների կողմից Արցախի ժողովրդի ու Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացի դեմ իրագործված հանցավոր ագրեսիայի անաչառ գնահատականը ու դատապարտումը ճանապարհ է բացում տարածաշրջանում երկարատեւ խաղաղություն հաստատելու համար», - ասված է հայտարարության մեջ:

Yerevan /Mediamax/. Armenian Foreign Ministry stated that the resolution adopted by the French Senate is a "crucial step towards the recognition of the right to self-determination exercised by the people of Artsakh and the fair settlement of the Nagorno-Karabakh issue”.
“While reaffirming the need of resuming the negotiations within the framework of the OSCE Minsk Group Co-Chairs, this decision outlines ways to eliminate the grave consequences of Azerbaijan’s aggression against the people of Artsakh with the support of Turkey and foreign mercenaries. We consider specifically important that the violations of international law and the norms of human rights as well as Turkey’s expansionist policy have been clearly acknowledged in the decision.
The French legislators’ impartial assessment and condemnation of the criminal aggression against the people of Artsakh and the Nagorno-Karabakh peace process contributes to the establishment of a durable peace in the region”, the statement reads.