Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարել է, որ Ֆրանսիայի Սենատի ընդունած բանաձեւը «կարեւորագույն քայլ է Արցախի ժողովրդի կողմից իրականացված ինքնորոշման իրավունքի ճանաչման եւ արցախյան հիմնահարցի արդարացի լուծման ուղղությամբ»։
«Որոշումը, վերահաստատելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում բանակցությունների վերսկսման անհրաժեշտությունը, ուղիներ է նախանշում Ադրբեջանի կողմից Թուրքիայի ու վարձկանների աջակցությամբ Արցախի ժողովրդի դեմ իրականացված ագրեսիայի ծանր հետեւանքների վերացման համար։ Հատկապես կարեւոր ենք համարում, որ որոշման մեջ իրենց հստակ արձանագրումն են գտել Ադրբեջանի զինուժի կողմից միջազգային իրավունքի ու մարդու իրավունքների նորմերի խախտումները, ինչպես նաեւ Թուրքիայի ծավալապաշտական քաղաքականությունը։
Ֆրանսիացի օրենսդիրների կողմից Արցախի ժողովրդի ու Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացի դեմ իրագործված հանցավոր ագրեսիայի անաչառ գնահատականը ու դատապարտումը ճանապարհ է բացում տարածաշրջանում երկարատեւ խաղաղություն հաստատելու համար», - ասված է հայտարարության մեջ:

Ереван /Медиамакс/. МИД Армении заявил, что принятая Сенатом Франции резолюция «является важным шагом на пути к признанию права народа Арцаха на самоопределение и справедливому урегулированию арцахского вопроса».
«Подтверждая необходимость возобновления переговоров в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ, решение намечает пути устранения серьезных последствий агрессии Азербайджана против народа Арцаха при поддержке Турции и ее наемников. Считаем особенно важным, что в резолюции четко зафиксированы нарушения международного права и норм прав человека со стороны вооруженных сил Азербайджана, а также экспансионистская политика Турции.
Беспристрастная оценка и осуждение французскими законодателями преступной агрессии, совершенной против народа Арцаха и мирного процесса в Нагорном Карабахе, открывают путь к прочному миру в регионе», - говорится в заявлении МИД Армении.