Այվազյանն ու Լավրովը քննարկել են Արցախում ստեղծված իրավիճակը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի եւ Ռուսաստանի արտգործնախարարներ Արա Այվազյանն ու Սերգեյ Լավրովն այսօր տեղի ունեցած հեռախոսազրույցում խոսել են նոյեմբերի 9-ի համատեղ եռակողմ հայտարարության գործնական կիրառման մասին։
ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնել են, որ քննարկվել է նաեւ Արցախում ռուսական խաղաղապահ առաքելության գործունեության մանրամասները, Արցախում եւ տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակը։
Արա Այվազյանը եւ Սերգեյ Լավրովը անդրադարձել են նաեւ Արցախում հումանիտար իրավիճակի կարգավորմանն ուղղված ջանքերին, նախօրեին Մոսկվայում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ կայացած հանդիպմանը:
Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել շարունակելու զարգացնել հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունները բոլոր ոլորտներում, այդ թվում՝ տարածաշրջանային անվտանգության հարցերի շուրջ:

Armenian and Russian FMs discuss the situation in Artsakh - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. In a today’s telephone conversation, Foreign Ministers of Armenia and Russia, Ara Ayvazyan and Sergey Lavrov, discussed the practical application of the November 9 joint trilateral statement.
The press service of the Armenian Foreign Ministry reports that the parties also discussed the details of the Russian peacekeeping mission in Artsakh, the situation in the region and in Artsakh.
Ara Ayvazyan and Sergey Lavrov also discussed the efforts aimed at settling the humanitarian situation in Artsakh, as well as the meeting with the OSCE Minsk Group Co-Chairs held in Moscow on November 18.
The parties expressed readiness to continue developing Armenian-Russian allied relations in all spheres, including regional security.