Այվազյանն ու Լավրովը քննարկել են Արցախում ստեղծված իրավիճակը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի եւ Ռուսաստանի արտգործնախարարներ Արա Այվազյանն ու Սերգեյ Լավրովն այսօր տեղի ունեցած հեռախոսազրույցում խոսել են նոյեմբերի 9-ի համատեղ եռակողմ հայտարարության գործնական կիրառման մասին։
ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնել են, որ քննարկվել է նաեւ Արցախում ռուսական խաղաղապահ առաքելության գործունեության մանրամասները, Արցախում եւ տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակը։
Արա Այվազյանը եւ Սերգեյ Լավրովը անդրադարձել են նաեւ Արցախում հումանիտար իրավիճակի կարգավորմանն ուղղված ջանքերին, նախօրեին Մոսկվայում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ կայացած հանդիպմանը:
Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել շարունակելու զարգացնել հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունները բոլոր ոլորտներում, այդ թվում՝ տարածաշրջանային անվտանգության հարցերի շուրջ:

Айвазян и Лавров обсудили ситуацию в Арцахе - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министры иностранных дел Армении и России Ара Айвазян и Сергей Лавров сегодня в телефонной беседе обсудили практическое применение положений совместного трехстороннего заявления от 9 ноября.
Как сообщили в МИД Армении, также обсуждались детали деятельности российской миротворческой миссии в Арцахе, ситуация в Арцахе и регионе.
Ара Айвазян и Сергей Лавров также затронули тему урегулирования гуманитарной ситуации в Арцахе, а также встречу российского министра с сопредседателями Минской группы ОБСЕ.
Стороны выразили готовность продолжить развитие армяно-российских союзнических отношений во всех сферах, в том числе – в вопросах региональной безопасности.