Երեւան: Մեդիամաքս: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր նորանշանակ արտգործնախարար Արա Այվազյանին ներկայացնելիս ասել է, որ «այժմ ամենակարեւոր եւ ծանրաբեռնված ճակատը դիվանագիտականն է»:
Նիկոլ Փաշինյանը հույս է հայտնել, որ նորանշանակ նախարարը կկարողանա ողջ դիվանագիտական համակարգը համախմբել եւ կենտրոնացնել ազգային ու պետական խնդիրները լուծելու համար:
«Մենք գտնվում ենք չափազանց բարդ եւ ծանր մի ժամանակահատվածում, երբ եթե համարենք, որ ինչ-որ առումով ռազմական ծանրաբեռնվածությունը նվազում է, հայտնի հանգամանքների բերումով, դիվանագիտական ծանրաբեռնվածությունը համապատասխանաբար, մեծանում է: Հույս ունեմ, որ պարոն Մնացականյանը, ով մեծ հարգանք եւ հեղինակություն է վայելում համակարգում, կաջակցի այդ հարցում»,- ասել է վարչապետը՝ շնորհակալություն հայտնելով Զոհրաբ Մնացականյանին:
Զոհրաբ Մնացականյանը նշել է. «Կասկած չունեմ, որ պարոն Այվազյանն ունի անհրաժեշտ ներուժ՝ ղեկավարելու ԱԳՆ-ն եւ առաջ տանելու մեր ազգային օրակարգն արտաքին քաղաքական ոլորտում»:
Արա Այվազյանն էլ իր հերթին ասել է, որ «Արցախի հերոսական գոյամարտի շարունակությունը ռազմադաշտից հետզհետե տեղափոխվում է դիվանագիտական դաշտ եւ բոլորը լավ հասկանում են այն հսկայական պատասխանատվությունը, որ ունեն պետության, ժողովրդի եւ պատմության առաջ: Վստահ եմ, որ այս փուլում էլ ձգտելու ենք անել անհնարինը»:

Yerevan /Mediamax. Introducing the newly appointed Foreign Minister Ara Ayvazyan today, Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan has stated that “the most important and difficult front now is the diplomatic one.”
Nikol Pashinyan has noted he hopes that the newly appointed minister will be able to unite and centralize the entire diplomatic system to solve national and state problems.
“We are in a very difficult and difficult period. In some way the military burden is decreasing, due to known circumstances, but the diplomatic burden is increasing accordingly. I hope that Mr. Mnatsakanyan, who has great respect and authority in the diplomatic service, will assist in this issue,” said the Prime Minister, thanking former FM Zohrab Mnatsakanyan.
Zohrab Mnatsakanyan has noted, “I have no doubt that Mr. Ayvazyan has the necessary potential to lead the Foreign Ministry and advance our national agenda in the foreign policy.”
In his turn, Ara Ayvazyan has stated, “The continuation of Artsakh’s heroic struggle for survival is gradually being transferred from the battlefield to the diplomatic field and everyone understands the huge duty they have before the state, people and history. I am sure that at this stage, we will strive to do the impossible.”