Երեւան: Մեդիամաքս: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր նորանշանակ արտգործնախարար Արա Այվազյանին ներկայացնելիս ասել է, որ «այժմ ամենակարեւոր եւ ծանրաբեռնված ճակատը դիվանագիտականն է»:
Նիկոլ Փաշինյանը հույս է հայտնել, որ նորանշանակ նախարարը կկարողանա ողջ դիվանագիտական համակարգը համախմբել եւ կենտրոնացնել ազգային ու պետական խնդիրները լուծելու համար:
«Մենք գտնվում ենք չափազանց բարդ եւ ծանր մի ժամանակահատվածում, երբ եթե համարենք, որ ինչ-որ առումով ռազմական ծանրաբեռնվածությունը նվազում է, հայտնի հանգամանքների բերումով, դիվանագիտական ծանրաբեռնվածությունը համապատասխանաբար, մեծանում է: Հույս ունեմ, որ պարոն Մնացականյանը, ով մեծ հարգանք եւ հեղինակություն է վայելում համակարգում, կաջակցի այդ հարցում»,- ասել է վարչապետը՝ շնորհակալություն հայտնելով Զոհրաբ Մնացականյանին:
Զոհրաբ Մնացականյանը նշել է. «Կասկած չունեմ, որ պարոն Այվազյանն ունի անհրաժեշտ ներուժ՝ ղեկավարելու ԱԳՆ-ն եւ առաջ տանելու մեր ազգային օրակարգն արտաքին քաղաքական ոլորտում»:
Արա Այվազյանն էլ իր հերթին ասել է, որ «Արցախի հերոսական գոյամարտի շարունակությունը ռազմադաշտից հետզհետե տեղափոխվում է դիվանագիտական դաշտ եւ բոլորը լավ հասկանում են այն հսկայական պատասխանատվությունը, որ ունեն պետության, ժողովրդի եւ պատմության առաջ: Վստահ եմ, որ այս փուլում էլ ձգտելու ենք անել անհնարինը»:

Новый глава МИД Армении: «Будем стремиться сделать невозможное» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Представляя сегодня новоназначенного министра иностранных дел Ара Айвазяна, премьер-министр Никол Пашинян сказал, что «сейчас самым важным и напряженным фронтом является дипломатический».
Никол Пашинян выразил надежду, что новоназначенный министр сможет объединить и централизовать дипломатическую систему для решения национальных и государственных проблем.
«Сейчас очень сложный для всех нас период, когда военное бремя в какой-то мере уменьшается, в силу известных обстоятельств, а дипломатическое бремя, соответственно, увеличивается. Надеюсь, что господин Мнацаканян, пользующийся большим уважением и авторитетом в системе, окажет содействие в этом вопросе», - сказал премьер-министр, выразив благодарность Зограбу Мнацаканяну.
Экс-министр Зограб Мнацаканян отметил: «Не сомневаюсь, что Ара Айвазян обладает необходимым потенциалом, чтобы возглавить МИД и продвигать нашу национальную повестку в сфере внешней политики».
Ара Айвазян сказал, что «продолжение героической борьбы Арцаха за выживание постепенно переносится с поля боя в дипломатическую плоскость, и все хорошо понимают огромную ответственность, которую несут перед государством, народом и историей».