Երեւան: Մեդիամաքս: ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի հետ հեռախոսազրույցում Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն ընդգծել է ԼՂ խաղաղ գործընթացին վերաբերող բոլոր հարցերի քննարկումը բացառապես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում անցկացնելու անհրաժեշտությունը:
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը վերահաստատել է աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափին, հաղորդում են ԱԳՆ-ից:
Զոհրաբ Մնացականյանը ներկայացրել է թուրք-ադրբեջանական ագրեսիայի հետեւանքով Արցախում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամը եւ Արցախի եւ Հայաստանի իշխանությունների կողմից ձեռնարկվող քայլերը:
ԱԳ նախարարը շեշտել է տեղահանված արցախահայության իրավունքների պահպանման եւ վերականգնման անհրաժեշտությունը եւ այդ գործընթացում ՄԱԿ-ի կարեւոր դերակատարությունը՝ իրեն վստահված միջազգային մանդատի շրջանակներում:
Երկուստեք ընդգծվել է ադրբեջանական օկուպացիայի հետեւանքով Արցախում վտանգի տակ հայտնված հայկական պատմամշակութային ժառանգության պահպանման անհրաժեշտությունը։

Ереван /Медиамакс/. В телефонной беседе с генсеком ООН Антониу Гутерришем министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян подчеркнул необходимость обсуждения всех вопросов, связанных с мирным процессом, исключительно в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
Генсек ООН подтвердил поддержку формата сопредседательства Минской группы ОБСЕ, сообщает МИД Армении.
Зограб Мнацаканян представил гуманитарный кризис в Арцахе, возникший в результате турецко-азербайджанской агрессии и шаги, предпринимаемые властями Арцаха и Армении.
Министр подчеркнул необходимость защиты и восстановления прав арцахских армян, покинувших свои дома, и важную роль ООН в этом процессе.
Обе стороны подчеркнули необходимость сохранения в Арцахе армянского исторического и культурного наследия, находящегося под угрозой в результате азербайджанской оккупации.