Հայկո Մաաս. Միջազգային հանրությունը ռազմական լուծում չի ընդունելու - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Գերմանիայի արտգործնախարար Հայկո Մաասն ասել է, որ Թուրքիան պետք է գործի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին իր անդամությանը համապատասխան եւ նպաստ բերի խաղաղ կարգավորմանը:
Հայկո Մաասն այդ մասին ասել է հոկտեմբերի 29-ին՝ Բունդեսթագում Արցախի թեմայով կայացած քննարկումների ժամանակ:
Նախարարն ասել է, որ պատերազմի այս փուլում Գերմանիան հետամուտ է երկու առաջնահերթ նպատակի՝ հումանիտար օգնություն ապահովել պատերազմական գործողություններից տուժած քաղաքացիական բնակչությանը եւ հասնել անհապաղ, առանց նախապայմանների հումանիտար հրադադարի:
Նա նշել է, որ հանդիսանալով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ, Գերմանիան պատրաստ է նպաստել բովանդակային բանակցությունների առաջ մղմանը:
«Ադրբեջանը եւ Հայաստանը պետք է գիտակցեն, որ այսքան երկար տեւող այս հակամարտության որեւէ ռազմական լուծում միջազգային հանրության կողմից չի ընդունվելու: Բարենպաստ բանակցային դիրքեր ռազմի դաշտում չեն կարող ձեռք բերվել: Հրադադարին եւ բովանդակային նոր բանակցություններ սկսելուն այլընտրանք չկա», - ասել է Գերմանիայի արտգործնախարարը:

Heiko Maas: International community will not accept a military solution - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. German Foreign Minister Heiko Maas has stated that Turkey must act in accordance with its membership in the OSCE Minsk Group and contribute to a peaceful settlement of the Karabakh conflict.
Heiko Maas has made that remark during the discussion on the conflict at the Bundestag on October 29.
According to Maas, at this stage of the war Germany is pursuing two priority goals: provide humanitarian assistance to the civilian population affected by the war, and achieve an immediate, unconditional humanitarian ceasefire.
He has noted that as a member of the OSCE Minsk Group, Germany is ready to promote substantive negotiations.
“Azerbaijan and Armenia must realize that no military solution to this long-standing conflict will be accepted by the international community. Favorable negotiating positions on the battlefield cannot be achieved. There is no alternative to a ceasefire and new substantive talks,” said Maas.