Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի եւ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարներ Սերգեյ Լավրովն ու Զոհրաբ Մնացականյանն այսօր Մոսկվայում կայացած հանդիպմանը արձանագրել են, որ հումանիտար հրադադարի մասին պայմանավորվածությունները չեն պահպանվում:
Հայաստանի արտգործնախարարն այսօր ժամանել է Մոսկվա նախապես ծրագրված պաշտոնական այցով:
Հանդիպման սկզբում Սերգեյ Լավրովը հիշեցրել է, որ հոկտեմբերի 9-ից 10-ը Մոսկվայում՝ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի նախաձեռնությամբ բանակցություններ էին կայացել, որոնց արդյունքը Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտգործնախարարների եռակողմ հայտարարությունն էր:
«Սակայն հրադադարը լիովին չի պահպանվում, ռազմական գործողությունները շարունակվում են», - ասել է Լավրովը՝ նշելով, որ ռուսական կողմը կշարունակի աշխատանքը կողմերի հետ՝ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացմանը հասնելու նպատակով:
Զոհրաբ Մնացականյանը հայտարարել է, որ այն, ինչ տեղի է ունենում Արցախում, «իրական սպառնալիք է ամբողջ տարածաշրջանի անվտանգությանը» եւ դարձել է «մեր հայրենակիցների կյանքին սպառնացող գոյաբանական սպառնալիքի մարմնացումը, որը հասունանում էր տասնամյակների ընթացքում եւ որի մասին մենք անընդհատ խոսում էինք»:
Հայաստանի արտգործնախարարը շնորհակալություն է հայտնել Ռուսաստանի նախագահին եւ արտաքին գործերի նախարարին հոկտեմբերի 9-ից 10-ը կայացած բանակցություններում արդյունքի հասնելու գործում իրենց անձնական ներդրման համար:
«Այսօր կարող ենք արձանագրել, որ Ադրբեջանը չի կատարում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները եւ շարունակում է լայնածավալ ագրեսիան», - ասել է Զոհրաբ Մնացականյանը: Նա շեշտել է, որ Ադրբեջանը նպատակաուղղված թիրախավորում է Արցախի խաղաղ բնակիչներին եւ քաղաքացիական ենթակառուցվածքները, այդ թվում օգտագործելով արգելված զինատեսակներ:
Նախարարը շեշտել է, որ Ադրբեջանը սանձազերծել է պատերազմը Թուրքիայի եւ վերջինիս կողմից ներգրավված արմատական զինյալների անմիջական մասնակցությամբ, ինչի վկայություններն ունի միջազգային հանրությունը:

Лавров и Мнацаканян констатировали, что перемирие не соблюдается - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министры иностранных дел России и Армении Сергей Лавров и Зограб Мнацаканян констатировали сегодня на встрече в Москве, что договоренности о гуманитарном перемирии не соблюдаются.
Министр иностранных дел Армении прибыл сегодня в Москву с запланированным ранее официальным визитом.
В начале встречи Сергей Лавров напомнил, что 9-10 октября в Москве по инициативе президента РФ Владимира Путина состоялись переговоры, итогом которых стало трехсторонее заявление глав МИД России, Армении и Азербайджана.
«Однако перемирие соблюдается не в полной мере, боевые действия продолжаются», - сказал Лавров, отметив, что российская сторона рассчитывает продолжить работу с армянскими и азербайджанскими партнерами для достижения исполнения достигнутых договоренностей.
Зограб Мнацаканян заявил, что происходящее в Арцахе является «реальной угрозой безопасности всего региона» и стало воплощением той «экзистенциальной угрозы жизням  наши соотечественников, которая зрела на протяжении десятков лет и о которой мы говорили все время».
Глава МИД Армении выразил благодарность президенту и министру иностранных дел России за их личный вклад по достижению результата на переговорах 9-10 октября.
«Сегодня мы можем констатировать, что Азербайджан не выполняет достигнутые договоренности и продолжает широкомасштабную агрессию», - сказал Зограб Мнацаканян. Он подчеркнул, что Азербайджан целенаправленно таргетирует мирных жителей и гражданскую инфраструктуру Арцаха, применяя в том числе запрещенные виды вооружений.
Армянский министр подчеркнул, что Азербайджан развязал войну при прямом участии Турции и привлеченных этой страной боевиков-радикалов, доказательствами чего располагает международное сообщество.