Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանն այսօր ասել է, որ վերջին շրջանում ադրբեջանական կողմից ստացած խիստ իրարամերժ ազդակներից եւ հայտարարություններից կարելի է ենթադրել, որ հուլիսյան մարտերը հուժկու հարված են հասցրել ոչ միայն նրանց զինված ուժերին, այլեւ դիվանագիտական ներուժին:
«Հուլիսյան մարտերից հետո հայկական կողմը ներկայացրել է խաղաղ գործընթացի վերաբերյալ իր մոտեցումները, որտեղ կենտրոնական դեր է խաղում ուժի սպառնալիքի բացառումը, ատելության հռետորաբանության դադարեցումն ու հրադարարի ռեժիմի ամրապնդումը: Ըստ մեր գնահատականների՝ այս մոտեցումներն առաջնահերթություն են նաեւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների մոտ»,- ասել է խոսնակը:
Ինչ վերաբերում է առաջիկայում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպմանը հնարավորությանը՝ Աննա Նաղդալյանն ասել է, որ Հայաստանը պատրաստ է շարունակել աշխատանքը խաղաղ գործընթացի շրջանակում, իսկ հանդիպման հետ կապված հստակ ժամկետներ լինելու դեպքում՝ երկրները կհայտարարեն միաժամանակ:
Խոսնակը նաեւ հայտնել է, որ այս պահի դրությամբ Կարմիր խաչի ներկայացուցիչները դեռեւս չեն այցելել Ադրբեջանում հայտնված հայ սպա Գուրգեն Ալավերդյանին: «Աշխատանքներ են իրականացվում Բաքվում Կարմիր խաչի գրասենյակի հետ՝ այցելությունը կազմակերպելու ուղղությամբ», - ասել է նա:

МИД Армении: из Баку поступают противоречивые сигналы - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс Пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян заявила сегодня, что из Баку поступают противоречивые сигналы и заявления, «свидетельствующие о том, что июльские бои нанесли серьезный удар не только по вооруженным силам, но и по дипломатическому потенциалу Азербайджана».
«После июльских боев армянская сторона изложила свой подход к процессу мирного урегулирования, в котором центральную роль играют устранение угрозы применения силы, прекращение враждебной риторики и укрепление режима прекращения огня. По нашим оценкам, вышесказанное является приоритетом и для сопредседателей Минской группы ОБСЕ», - сказала она.
Говоря о вероятности встречи глав МИД Армении и Азербайджана, Анна Нагдалян заявила, что Армения готова продолжить работу в рамках процесса мирного урегулирования, и в случае появления точных сроков проведения встречи, о ее дате
страны объявят синхронно.
Пресс-секретарь также сообщила, что представители Международного Комитета Красного Креста (МККК) еще не посещали оказавшегося в Азербайджане армянского офицера Гургена Алавердяна. «С делегацией МККК в Баку ведется работа по организации посещения», - сказала Анна Нагдалян.