Ալիեւը Պուտինից պարզաբանում է պահանջել ՀՀ առաքվող զինամթերքի համար
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահի մամուլի ծառայությունն այսօր ներկայացրել է նախօրեին կայացած Իլհամ Ալիեւի եւ Վլադիմիր Պուտինի հեռախոսազրույցի հաղորդագրության իր տարբերակը:
«Իլհամ Ալիեւը նշել է, որ հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցած բախումներից հետո Ռուսաստանից Հայաստան (Ղազախստանի, Թուրքմենստանի եւ Իրանի օդային տարածքով) մատակարարված ռազմական նշանակության բեռների ծավալը գերազանցել է 400 տոննան եւ ընդգծել է, որ իր հեռախոսազանգի հիմնական նպատակն այդ հարցը պարզաբանելն է», - ասված է Ադրբեջանի նախագահի մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ, որը մեջբերում է ՏԱՍՍ-ը:
Մամուլի ծառայությունում նաեւ նշել են, որ «Ալիեւը Ռուսաստանի նախագահի ուշադրությունը հրավիրել է այն փաստի վրա, որ հուլիսի 17-ից առ այսօր Ռուսաստանից Հայաստան ռազմական նշանակության բեռների մատակարարման ինտենսիվությունը անհանգստություն եւ լուրջ հարցեր է առաջացնում Ադրբեջանի հանրությունում»:
Օգոստոսի 12-ին երեկոյան ադրբեջանական կողմի նախաձեռնությամբ տեղի էր ունեցել Վլադիմիր Պուտինի եւ Իլհամ Ալիեւի հեռախոսազրույցը: Կրեմլի մամուլի հաղորդագրության մեջ ասված էր.
«Կարծիքների փոխանակում է տեղի ունեցել տարածաշրջանային խնդիրների մասին՝ հուլիսին ադրբեջանա-հայկական պետական սահմանին տեղի ունեցած իրավիճակի լարման համատեքստում: Ռուսաստանյան կողմից ընդգծվել է լարման աճին նպաստող որեւէ գործողություն բացառելու կարեւորությունը»:

Алиев сказал Путину, что обеспокоен военными поставками в Армению
Ереван /Медиамакс/. Пресс-служба президента Азербайджана изложила сегодня свою версию состоявшегося накануне телефонного разговора Ильхама Алиева с Владимиром Путиным.
«Ильхам Алиев отметил, что объем грузов военного назначения, поставленных сразу после произошедших боестолкновений на армяно-азербайджанской границе из России в Армению с использованием воздушного пространства Казахстана, Туркмении и Ирана, превысил 400 тонн, и подчеркнул, что основная цель его телефонного звонка - прояснить этот вопрос», - говорится в сообщении пресс-службы, которое цитирует ТАСС.
В пресс-службе добавили, что Алиев «довел до внимания президента России, что интенсивность поставок грузов военного назначения из России в Армению после 17 июля по сегодняшний день вызывает беспокойство и серьезные вопросы у азербайджанской общественности».
Вечером 12 августа по инициативе азербайджанской стороны состоялся телефонный разговор Владимира Путина и Ильхама Алиева. В сообщении пресс-службы Кремля отмечалось:
«Проведен обмен мнениями по региональной проблематике в контексте имевшего места в июле этого года обострения обстановки на азербайджано-армянской государственной границе. С российской стороны подчеркнута важность недопущения любых действий, способствующих эскалации напряжённости».