Ալիեւը Պուտինից պարզաբանում է պահանջել ՀՀ առաքվող զինամթերքի համար
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահի մամուլի ծառայությունն այսօր ներկայացրել է նախօրեին կայացած Իլհամ Ալիեւի եւ Վլադիմիր Պուտինի հեռախոսազրույցի հաղորդագրության իր տարբերակը:
«Իլհամ Ալիեւը նշել է, որ հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցած բախումներից հետո Ռուսաստանից Հայաստան (Ղազախստանի, Թուրքմենստանի եւ Իրանի օդային տարածքով) մատակարարված ռազմական նշանակության բեռների ծավալը գերազանցել է 400 տոննան եւ ընդգծել է, որ իր հեռախոսազանգի հիմնական նպատակն այդ հարցը պարզաբանելն է», - ասված է Ադրբեջանի նախագահի մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ, որը մեջբերում է ՏԱՍՍ-ը:
Մամուլի ծառայությունում նաեւ նշել են, որ «Ալիեւը Ռուսաստանի նախագահի ուշադրությունը հրավիրել է այն փաստի վրա, որ հուլիսի 17-ից առ այսօր Ռուսաստանից Հայաստան ռազմական նշանակության բեռների մատակարարման ինտենսիվությունը անհանգստություն եւ լուրջ հարցեր է առաջացնում Ադրբեջանի հանրությունում»:
Օգոստոսի 12-ին երեկոյան ադրբեջանական կողմի նախաձեռնությամբ տեղի էր ունեցել Վլադիմիր Պուտինի եւ Իլհամ Ալիեւի հեռախոսազրույցը: Կրեմլի մամուլի հաղորդագրության մեջ ասված էր.
«Կարծիքների փոխանակում է տեղի ունեցել տարածաշրջանային խնդիրների մասին՝ հուլիսին ադրբեջանա-հայկական պետական սահմանին տեղի ունեցած իրավիճակի լարման համատեքստում: Ռուսաստանյան կողմից ընդգծվել է լարման աճին նպաստող որեւէ գործողություն բացառելու կարեւորությունը»:

Aliyev tells Putin he is concerned with Russia’s military supplies to Armenia - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The press service of the Azerbaijani President Ilham Aliyev has announced today its own version of the yesterday’s phone conversation between Aliyev and Vladimir Putin.
“Ilham Aliyev has noted that the volume of military cargo, delivered from Russia to Armenia through the air space of Kazakhstan, Turkmenistan and Iran immediately after the clashes on the Armenian-Azerbaijan border, exceeded 400 tons. He has underlined that the main goal of his call was to clarify that issue,” reads the press service’s statement quoted by TASS.
The statement also says that Aliyev “pointed out to the Russian President that the intensity of military cargo supply from Russia to Armenia after July 17 causes concerns and serious questions in the Azerbaijani society to this day”.
In the evening of August 12, a phone conversation took place between Vladimir Putin and Ilham Aliyev. The statement of the Kremlin’s press service said:
“The parties have exchanged views on regional issues in the context of the escalation of the situation on Azerbaijan-Armenia state border this July. The Russian side has stressed the importance of unacceptability of any actions that lead to escalation.”