Հայաստանն ու Վրաստանը միմյանց համար չեն կարող «սպառնալիք լինել» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Վրաստանի կառավարության ղեկավար Գիորգի Գախարիայի հետ հանդիպմանն ասել է, որ «Հայաստանը չի կարող անվտանգային սպառնալիք լինել Վրաստանի համար, իսկ Վրաստանը չի կարող սպառնալիք լինել Հայաստանի համար»:
«Մենք հարգանքով ենք վերաբերվում Վրաստանի եվրաատլանտյան տարածքին ինտեգրվելու ձգտումներին: Այնպես է ստացվել, որ մեր երկրներն անվտանգության համակարգերի վերաբերյալ տարբեր պատկերացումներ ունեն, բայց իմ կարծիքով, մենք մեր անվտանգության մասին ունենք ընդհանուր պատկերացում»,- ասել է ՀՀ վարչապետը:
Անդրադառնալով Վրաստանի այն դիրքորոշմանը, որ բոլոր հակամարտությունները պետք է լուծվեն խաղաղ ճանապարհով, Նիկոլ Փաշինյանն ասել է.
«Եթե ընդհանուր բանաձեւերով հնարավոր լիներ լուծել հակամարտությունները, ապա մինչ այժմ դրանք լուծված կլինեին։ Մենք յուրաքանչյուր հակամարտություն դիտում ենք իր առանձնահատկությունների մեջ։ Ուրախ եմ, որ այս առումով կարող ենք կառուցողական կերպով համագործակցել Վրաստանի հետ»:
Նա ընդգծել է, որ վերջին մեկուկես տարվա ընթացքում հաջողվել է Վրաստանի հետ համագործակցությանը նոր որակ հաղորդել:
Գիորգի Գախարիան էլ ասել է, որ ամենօրյա ռեժիմով աշխատում են ավելի խորացնել երկու երկրների բարիդրացիական հարաբերությունները:
«Ջերմությամբ եմ հիշում մեր հանդիպումը Երեւանում, այն անցավ բավականին արդյունավետ: Վստահ եմ, որ այսօրվա մեր հանդիպումը եւս լավ հիմք կդառնա երկու ժողովուրդների հարաբերությունների խորացման համար»,- ասել է Վրաստանի վարչապետը:

Ереван/Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян на встрече с главой правительства Грузии Георгием Гахария заявил, что «Армения не может быть угрозой для безопасности Грузии, а Грузия не может быть угрозой для Армении».
«Мы с уважением относимся к стремлениям Грузии к евроатлантическому интеграционному пространству. Так получилось, что у наших стран разные представления о системах безопасности, но, на мой взгляд, у нас есть общее представление о нашей собственной безопасности»,- подчеркнул премьер-министр Армении.
Коснувшись позиции Грузии о том, что все конфликты должны решаться мирным путем, Никол Пашинян отметил:
«Если можно было бы решить конфликты общими резолюциями, то сегодня они были бы решены. Каждый конфликт мы рассматриваем в рамках его особенностей. Рад, что в этом плане мы можем конструктивным образом сотрудничать с Грузией».
Он подчеркнул, что за последние полтора года удалось вывести сотрудничество с Грузией на качественно новый уровень.
Георгий Гахария, в свою очередь, заявил, что его правительство ежедневно работает над максимальным углублением добрососедских отношений между двумя странами.
«С теплотой вспоминаю нашу встречу в Ереване, она прошла достаточно эффективно. Уверен, что сегодняшняя наша встреча также станет хорошей основой для углубления отношений между двумя народами»,- отметил премьер-министр Грузии.