Հայաստանն ու Վրաստանը միմյանց համար չեն կարող «սպառնալիք լինել» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Վրաստանի կառավարության ղեկավար Գիորգի Գախարիայի հետ հանդիպմանն ասել է, որ «Հայաստանը չի կարող անվտանգային սպառնալիք լինել Վրաստանի համար, իսկ Վրաստանը չի կարող սպառնալիք լինել Հայաստանի համար»:
«Մենք հարգանքով ենք վերաբերվում Վրաստանի եվրաատլանտյան տարածքին ինտեգրվելու ձգտումներին: Այնպես է ստացվել, որ մեր երկրներն անվտանգության համակարգերի վերաբերյալ տարբեր պատկերացումներ ունեն, բայց իմ կարծիքով, մենք մեր անվտանգության մասին ունենք ընդհանուր պատկերացում»,- ասել է ՀՀ վարչապետը:
Անդրադառնալով Վրաստանի այն դիրքորոշմանը, որ բոլոր հակամարտությունները պետք է լուծվեն խաղաղ ճանապարհով, Նիկոլ Փաշինյանն ասել է.
«Եթե ընդհանուր բանաձեւերով հնարավոր լիներ լուծել հակամարտությունները, ապա մինչ այժմ դրանք լուծված կլինեին։ Մենք յուրաքանչյուր հակամարտություն դիտում ենք իր առանձնահատկությունների մեջ։ Ուրախ եմ, որ այս առումով կարող ենք կառուցողական կերպով համագործակցել Վրաստանի հետ»:
Նա ընդգծել է, որ վերջին մեկուկես տարվա ընթացքում հաջողվել է Վրաստանի հետ համագործակցությանը նոր որակ հաղորդել:
Գիորգի Գախարիան էլ ասել է, որ ամենօրյա ռեժիմով աշխատում են ավելի խորացնել երկու երկրների բարիդրացիական հարաբերությունները:
«Ջերմությամբ եմ հիշում մեր հանդիպումը Երեւանում, այն անցավ բավականին արդյունավետ: Վստահ եմ, որ այսօրվա մեր հանդիպումը եւս լավ հիմք կդառնա երկու ժողովուրդների հարաբերությունների խորացման համար»,- ասել է Վրաստանի վարչապետը:

Yerevan /Mediamax/. “Armenia can never be a threat to Georgia’s security, and Georgia can never be a threat to that of Armenia,” Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan noted at the meeting with his Georgian counterpart Giorgi Gakharia today.
“We respect Georgia’s aim to integrate into the Euro-Atlantic zone. Our countries have different conceptions about security, but I believe we share the same views on our own security,” said Pashinyan.
Touching on Georgia’s stance on exclusively peaceful settlement of any conflict, Nikol Pashinyan has stated:
“If standard resolutions could solve any conflict, all conflicts would have been solved by now. We consider each conflict in terms of it specifics. I am happy we can have constructive cooperation with Georgia in this matter.”
Pashinyan has underlined that Armenia has taken cooperation with Georgia to a new level over the last year and a half.
Giorgi Gakharia has noted that his government works daily to strengthen neighborly relations between the two countries.
“I have warm memories about our meeting in Yerevan, and it was rather productive as well. I am certain that today’s meeting will also contribute to strengthening of relations between our countries,” added Prime Minister Gakharia.