Երեւան: Մեդիամաքս: Դոնալդ Թրամփը Հայաստանում ԱՄՆ նախկին դեսպան Ռիչարդ Միլսին առաջադրել է ՄԱԿ-ում ԱՄՆ մշտական ներկայացուցչի տեղակալի պաշտոնի համար:
Կոնգրեսի կողմից հաստատվելու դեպքում Ռիչարդ Միլսը կզբաղեցնի նաեւ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում ԱՄՆ մշտական ներկայացուցչի տեղակալի պաշտոնը:
Հայաստանից հեռանալուց հետո Ռիչարդ Միլսը Կանադայում ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատարն է: Մինչեւ Հայաստան գործուղվելը նա տարբեր պաշտոններ է զբաղեցրել Լիբանանում, Մալթայում, Իրաքում, Սաուդյան Արաբիայում, Պակիստանում ԱՄՆ դեսպանություններում:
Մեդիամաքսը նշում է, որ Հայաստանում ԱՄՆ դեսպաններն առաջին անգամ չէ, որ կարեւոր պաշտոններ են զբաղեցնում Երեւանից հեռանալուց հետո:
Մասնավորապես, Ջոն Հեֆերնը, ով 2011-2014 թթ. Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանն էր, այնուհետեւ զբաղեցրեց Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով ԱՄՆ պետքարտուղարի գլխավոր փոխօգնականի, այնուհետեւ՝ օգնականի ժամանակավոր պաշտոնակատարի պաշտոնները:
Ջոն Հեֆերնից առաջ Հայաստանում պաշտոնավարած Մարիա Յովանովիչը 2019 թվականին հայտնվել էր սկանդալի կիզակետում եւ ստիպված էր Կոնգրեսում ցուցմունքներ տալ Ուկրաինայում ԱՄՆ դեսպանի պաշտոնում իր աշխատանքի որոշ դրվագների մասին:

Yerevan/Mediamax/. U.S. President Donald Trump has nominated former Ambassador to Armenia Richard Mills to be Deputy Representative of the United States to the United Nations.
If this nomination is approved by the U.S. Congress, Richard Mills will also serve as the Deputy Representative to the UN Security Council.
Richard Mills currently serves as Charge d’Affaires ad interim of the U.S. Embassy in Canada.
Before his tenure in Armenia, Ambassador Mills held various positions in U.S. embassies in Lebanon, Malta, Iraq, Saudi Arabia and Pakistan.
It is not the first time former U.S. ambassadors to Armenia take important positions.
In particular, John Heffern, who served as Ambassador to Armenia in 2011-2014, later worked as U.S. Principal Assistant and acting Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs.
Marie Yovanovitch, who served as U.S. Ambassador to Armenia before John Heffern, found herself involved in a scandal in 2019 as she had to testify before the U.S. Congress about certain episodes from her work as Ambassador to Ukraine.